»Nectěná nepředsedkyně,« označil šéfku Sněmovny poslanec ANO

Zavedení korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině zaměstnává Sněmovnu již pátý den. Ani dnes nic nenasvědčuje tomu, že by se první čtení předlohy chýlilo ke konci. Do debaty je stále přihlášeno více než šest desítek poslanců, většinu jednacího času poslanci věnují faktickým poznámkám. Koalice si i dnes odhlasovala možnost nočního jednání.

Návrh na jednání i v nočních hodinách zdůvodnil jeho předkladatel předseda poslanců KDU-ČSL Aleš Dufek počtem přihlášek, které poslanci podali do běžné rozpravy. Navzdory tomu, že koalice v úterý nechala omezit vystoupení na nejvýše dvakrát deset minut, počet přihlášených ubývá jen velmi pomalu. Poslanci často reagují na řečníky takzvanými faktickými, nejvýše dvouminutovými příspěvky.

»Vstoupili jsme do pátého dne projednávání návrhu tohoto zákona. Máme ještě přihlášených víc než 60 poslanců. Kdyby každý mluvil svých 20 minut, které má možnost využít, jsme na nějaké cifře více než 1200 minut, což je v podstatě více než 20 hodin. Abychom tento minimální prostor poslancům dali, tak nám nezbývá nic jiného než navrhnout i dnešní den možnost, abychom mohli jednat i po devatenácté, dvacáté první a dvacáté čtvrté hodině,« uvedl Dufek. Stejně postupovala Sněmovna v úterý, kdy ale dolní komora na základě dohody předsedů poslaneckých klubů přerušila diskusi o sporné koaliční předloze hodinu po půlnoci. Její projednávání pokračovalo dnes ráno.

Jako první dnes vystoupil z řádně přihlášených Hubert Lang (ANO), aby dokončil projev přerušený v noci. Lang mimo jiné uvedl, že nerozumí tomu, proč je nynější volební systém »torpédován«. »Očekáváte asi příliv hlasů ze zahraničí,« soudí. Kritiku vyvolal jeho výrok, kterým označil omluvenou předsedkyní Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) za »nectěnou nepředsedkyni, kterou nemůže uznávat«.

»Co si to dovolujete? To vám mám říkat neposlanče?« ohradil se Pavel Svoboda a vyzval k omluvě. Zdeněk Kettner (SPD) následně rozebíral, jakým způsobem byly Langovy výrazy urážlivé. »Ze strany pětikoalice jsem slyšel tisíckrát horší výrazy, od zlodějů a tak dále, ve veřejném prostoru,« poznamenal.

Místo korespondenční volby volební místnosti

Opozice s předlohou nesouhlasí, domáhá se odpovědí na řadu otázek. Zajímá ji například přesnější vyčíslení dopadů zavedení korespondenční volby, tedy například kolika občanů se bude týkat a kolik bude stát. Navrhuje také místo korespondenční volby zřídit krátkodobě v době voleb v zahraničních zemích více míst, kde by se dalo volit.

To odmítl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Argumentoval ekonomickými dopady. Náklady na korespondenční volbu vyčíslil na 15 milionů korun, pronájmy místností by podle ně vyšly výrazně dráž. Někteří poslanci se pozastavovali nad jinou koaliční předlohou, která by rozšířila zejména okruh potomků emigrantů, kteří by mohli získat české občanství zjednodušeně prohlášením. »Najednou nám tady tato novela, opět poslanecká, spadla z nebe. Proč?« tázala se předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová.

Jaroslav Foldyna (SPD) se ptal, zda by české občanství dostali i potomci sudetských Němců. To ale odmítl za koalici Karel Haas (ODS).

Další výtky směřovaly k tomu, že jde o návrh koaličních poslanců, nikoli vlády. »Zákony tohoto typu má prostě předkládat vláda,« pronesl Marek Novák (ANO).

Marie Pošarová (SPD) spatřuje účelovost projednávaného návrhu hlavně v tom, že účinnost stanoví od roku 2025, kdy se mají uskutečnit sněmovní volby.

Hilšer chtěl obejít Sněmovnu

Korespondenční volba se dnes dotkla i jednání horní parlamentní komory. Senátor Marek Hilšer z klubu Starostů navrhoval možnost korespondenčního hlasování ve volbách pro Čechy v zahraničí doplnit do zákona o správě voleb, s jehož přijetím se vyčkává. Podle něj by se tím mohly zkrátit obstrukce ve Sněmovně.

Hilšer svůj návrh zdůvodňoval tím, že jeden den jednání Sněmovny stojí zhruba čtyři miliony korun a tyto náklady na projednání koaliční novely na zavedení korespondenční volby ve třech sněmovních kolech by se mohly vyšplhat na 50 milionů korun. Pokud by Senát vložil možnost korespondenčního hlasování do zákona o správě voleb a vrátil ho Sněmovně, ta by pak o něm rozhodovala jen v jednom kole, uvedl Hilšer. Jeho návrh ale podpořilo jen sedm ze 72 přítomných členů horní parlamentní komory.

Koalice prosazuje korespondenční volbu údajně proto, aby umožnila hlasování Čechům žijícím v rozlehlejších státech, pro něž je cesta na ambasády časově i finančně náročná. Podle vlády by se korespondenční volba mohla týkat půl milionu českých občanů, kteří v cizině žijí dlouhodobě, nebo tam pobývají kvůli studiu či zaměstnání.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy