Návrh státního rozpočtu koalice podle očekávání protlačila do dalšího kola projednávání

Stát bude příští rok hospodařit se schodkem ve výši 241 miliard korun. Alespoň tak s tím počítá návrh státního rozpočtu, který po 14,5 hodiny trvající debatě schválila Poslanecká sněmovna. Výsledek se očekával, i po odchodu Pirátů do opozice má vládní koalice stále dostatek hlasů na odhlasování svých norem. Rozpočet tak odolal návrhům opozičních subjektů na vrácení vládě k přepracování.

Pro schválení rozpočtu hlasovalo 87 koaličních poslanců ze 161 přihlášených poslanců. Opoziční poslanci včetně Pirátů hlasovali proti.

Sněmovna v úvodním kole schvaluje příjmy, výdaje a schodek státního rozpočtu na příští rok. Ten se má proti novelizovanému rozpočtu na letošní rok snížit o 41 miliard korun na 241 miliard korun. Příjmy se proti letošnímu rozpočtu zvyšují o 146 miliard korun a výdaje se proti upravenému rozpočtu zvyšují o 105 miliard korun. Převážnou část schodku pokryje zvýšení státního dluhu o 248 miliard korun.

Opozice rozpočet kritizovala. Označila ho za nerealistický a nemravný, jde podle ní o nevěrohodný cár papíru či Potěmkinovou vesnici. Vyčítala vládě, že návrh nadhodnocuje příjmy a podhodnocuje výdaje. Odkazovala se přitom na stanovisko Národní rozpočtové rady. Ta v něm konstatovala, že v návrhu jsou nesrovnalosti v rozsahu 50 miliard korun. Podle ní je vláda příliš optimistická, pokud jde o očekávané příjmy. Poukázala například na podle ní nadhodnocený výnos z prodeje emisních povolenek nebo na nesoulad mezi současnými pravidly o podpoře obnovitelných zdrojů energie a objemem peněz na podporu v rozpočtu.

Zástupci koalice návrh naopak hájili. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) je návrh rozpočtu »dobrý a realistický«, premiér Petr Fiala (ODS) návrh označil za více než rozumný kompromis.

Schválené základní parametry nyní už poslanci měnit nemohou. Můžou jen navrhovat přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Závěrečné schvalování rozpočtu by mělo přijít na řadu 4. prosince.

Poslance čeká debata o svých platech

Dnes v podvečer čeká poslance debata o platech vrcholných politiků. Mimořádnou schůzi k nim nechalo svolat opoziční hnutí ANO, které prosazuje zmrazení platů zákonodárců, členů vlády nebo prezidenta.

Vláda schválila novelu, podle níž by příští rok vzrostly platy vrcholných politiků, soudců a státních zástupců o téměř sedm procent.

Jde o reakci na rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil koncem května s platností od příštího roku zákonný koeficient nutný pro výpočet platů z průměrné hrubé měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství vždy za předloňský rok. Soud uvedl, že letošní snížení soudcovských platů, které spočívalo v trvalé změně tohoto koeficientu, odporuje ústavnímu pořádku. Bez schválení nové úpravy by platy nebylo jak stanovovat. Ústavnost snížení platů u politiků ale Ústavní soud v rozhodnutích nezpochybnil.

Opozice s navyšováním platů politiků nesouhlasí. Předseda ANO Andrej Babiš podal předlohu, která by platy politiků na pět let zmrazila. Zmrazení podporuje i opoziční hnutí SPD.

Návrh programu mimořádné schůze projednání žádného konkrétního zákona neobsahuje, půjde o diskusi. Očekává se, že jednání o platech konkrétní výsledek nepřinese.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy