Vojáci ze 14 zemí NATO v březnu na cvičení v Lotyšsku vypracovali plán postupu pro případ, že by nepřátelská vojska vstoupila na území pobaltské republiky a postupovala směrem k Rize. Informoval o tom americký list The Wall Street Journal (WSJ).
Podle novin obdržela armáda během cvičení »Křišťálový šíp« následující informace: »nepřátelské síly překročily« hranici mezi Lotyšskem a Ruskem a blíží se k hlavnímu městu země. Cílem armády NATO bylo zatlačit »útočníky« zpět do bažin, kde by mohly potenciální nepřátelské tanky uvíznout. Podle novin byli »útočníky« z fiktivního státu Okkakus jednotky pod velením podplukovníka lotyšské armády Gaidise Landratova a američtí vojáci. Publikace vysvětluje, že NATO se snaží během cvičení nepoužívat jména zemí a skutečných protivníků.
Obranným silám, které zahrnovaly vojáky z 11 zemí, velel kanadský podplukovník Jonathan Cox. Když hypotetická »invaze« začala, jeho vojáci zaujali obranné pozice v naději, že získají informace o útočníkovi.
Zde Coxovy jednotky narazily na dva problémy. Prvním byl jazyk: hlavními jazyky NATO jsou angličtina a francouzština, které ne všichni lotyšští vojenští důstojníci dobře ovládají. Problematická byla také obsluha komunikačních zařízení. Kanadský podplukovník upozornil, že vysílačky »někdy fungovaly společně, ale většinou ne«. Dodal však, že »problémy s komunikací jsou vždycky – bez ohledu na situaci«.
»Nejdůležitější je prokázat připravenost rychle jednat a nasadit síly k ochraně hranic Lotyšska a NATO,« řekl publikaci plukovník lotyšské armády Oskars Kudlis, který během cvičení velel brigádě obrněných vozidel.
Podle listu byly manévry Křišťálový šíp součástí největšího cvičení od roku 1988 s názvem Steadfast Defender 2024. Podle listu je úkolem tohoto rozsáhlého cvičení »přimět Moskvu, aby si uvědomila, že aliance je připravena bránit své členy – zejména ty, kteří se nacházejí v blízkosti hranic s Ruskem, včetně Lotyšska«.
Cvičení NATO probíhá od února do května 2024 v Evropě. Účastní se jich 90 tisíc vojáků aliančních zemí. Tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev prohlásil, že tato cvičení, »během nichž se rozpracovává scénář ozbrojené konfrontace s Ruskem, nepochybně zvyšují napětí a destabilizují situaci ve světě«.
(cik)