Britská nákladní loď Rubymar, která byla 19. února napadena jemenskými povstalci Hútii, se potopila v Rudém moři. Uvádí se to v prohlášení mezinárodně uznané jemenské vlády.
»Tým vládního krizového řízení pověřený monitorováním situace na lodi Rubymar oznámil, že plavidlo se včera večer potopilo kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám a silnému větru na moři,« uvádí se v dokumentu, který rozeslala jemenská státní agentura SABA.
Jemenská vláda vyzvala světové společenství a mezinárodní ekologické organizace, aby přijaly »praktická opatření na záchranu Rudého moře před hrozící ekologickou katastrofou«. V prohlášení se dodává, že se o záchranu lodi pokoušel krizový tým, ale jeho práci ztěžovaly útoky Hútíů. Jemenské úřady rovněž obvinily Ansar Alláha z útoků na rybáře v blízkosti plavidla. Podle vlády Hútíové »zabili a několik rybářů pohřešují«.
Nákladní loď Rubymar plující pod vlajkou Belize a směřující ze Spojených arabských emirátů do Bulharska byla při útoku Hútíů vážně poškozena. Posádka byla nucena plavidlo urychleně opustit. Loď, postavená v roce 1997, měla být s pomocí lodí amerického námořnictva odtažena do přístavu Džidda v Saúdské Arábii.
Po eskalaci konfliktu v pásmu Gazy hnutí Ansar Alláh varovalo, že zaútočí na izraelské území a zabrání lodím s ním spojeným proplouvat vodami Rudého moře a průlivu Bab el-Mandeb, dokud operace v palestinské enklávě neskončí. Od poloviny listopadu loňského roku zaútočili Hútíové na desítky civilních plavidel v Rudém moři a Adenském zálivu.
V reakci na akce Ansar Alláha oznámily americké úřady vytvoření mezinárodní koalice a přípravu operace Prosperity Guardian s cílem zajistit svobodu plavby a bezpečnost lodí v Rudém moři. Dne 12. ledna ozbrojené síly Velké Británie a Spojených států s využitím letadel, lodí a ponorek poprvé udeřily na objekty Hútíů v řadě jemenských měst. Mezi tyto cíle patřila stanoviště raket a dronů a radarové stanice povstalců.
Kde to všechno začalo?
Po eskalaci palestinsko-izraelského konfliktu Hútíové prohlásili, že udeří na izraelské území a nedovolí lodím s nimi spojeným proplouvat vodami Rudého moře a průlivu Bab-el-Mandeb.
Večer 11. ledna informoval novinář deníku The Times Stephen Swinford na X (dříve Twitter), že britský premiér Rishi Sunak bude s vládou projednávat možnou reakci západní koalice na Ansar Alláha v Rudém moři. Blíže k večeru novinář informoval, že Spojené království a USA »brzy« udeří na Jemen.
Hútíové ujistili, že pokud USA a Spojené království zahájí letecké údery na Jemen, podniknou odvetu.
Údery na pozice hnutí
Televizní kanál Al Hadath již v lednu informoval, že americké a britské ozbrojené síly udeřily z Rudého moře na pozice Hútíů poblíž přístavního města Hodeidah, které se nachází na západě země. O úderech informovala také agentura Reuters s odvoláním na americké představitele.
Al Hadath uvedl, že výbuchy zasáhly města Saná, Saada, Hodeidah, Taiz a Damar. Televize Sky News Arabia uvedla, že mezinárodní letiště v Saná bylo silně bombardováno. Podle NBC News americká a britská armáda udeřily z lodí s řízenými střelami Tomahawk. Podle agentury Reuters byly údery na pozice Hútíů vedeny z letadel, lodí a ponorek.
Jeden z amerických představitelů sdělil televizi Al-Džazíra, že »americko-britské údery na pozice Hútíů v Jemenu dosáhly svých cílů«. Cílem úderů byla »radarová stanoviště, raketové platformy a pobřežní pozorovací body«.
Portál Axios citoval zdroje, podle nichž byl Izrael o úderech předem informován a připravoval se na odpověď ze strany Hútíů. Podle vysokého představitele americké administrativy provedly USA, Spojené království a jejich partneři v Jemenu údery zaměřené mimo jiné na raketová stanoviště, radarové stanice a drony.
Americký prezident Joe Biden uvedl, že úder v Jemenu byl reakcí na »bezprecedentní útoky Hútíů« v Rudém moři. Britský premiér následně vyzval Hútíje, aby přestali ostřelovat civilní lodě a podnikli kroky ke snížení napětí. Britská vláda označila údery na Hútíje i bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN za legitimní. Britský ministr zahraničí David Cameron dal rovněž najevo, že Londýn je připraven opět podpořit USA v úderech na pozice povstaleckých Hútíů v Jemenu. Bílý dům tvrdí, že o konflikt s Jemenem neusiluje.
Hútíové uvedli, že navzdory americkým a britským úderům hodlá pokračovat v útocích na civilní plavidla v Rudém moři spojená s Izraelem. Ansar Alláh poznamenal, že údery na Jemen provedly pouze Británie a USA. Vojenský mluvčí organizace Yahya Saria uvedl, že v důsledku úderů bylo zabito pět bojovníků. Hnutí rovněž označilo americká vojenská zařízení v regionu za svůj legitimní cíl.
(cik, TASS)