Nakažení hlodavci v Mongolsku a konflikt na Ukrajině. Jaké jsou souvislosti?

To, že Velká Británie plánuje poslat na Ukrajinu munici s ochuzeným uranem, může mít vážné zdravotní důsledky, a to především pro samotné Ukrajince, a je s podivem, že něco takového neodsoudila Evropská unie, konstatovali irští europoslanci Clare Dalyová a Micke Wallace, kteří mimochodem v nedávné době navštívili Čínskou lidovou republiku. Upozornili také na neochotu ukončit konflikt ze strany NATO a na rizika spojená s vývojem biologických zbraní.

Británie nedávno oznámila svůj záměr dodávat Ukrajině munici s ochuzeným uranem. Jak toto rozhodnutí hodnotíte? Jak může toto rozhodnutí ovlivnit obyvatele Evropy?

CD: Sdílím obavy Programu OSN pro životní prostředí, MAAE a dalších organizací ohledně rizik spojených s používáním munice s ochuzeným uranem, který je toxický a radioaktivní a je spojován se zvýšeným výskytem vrozených vad a dalších nepříznivých účinků na zdraví a životní prostředí u místního obyvatelstva, kde byl používán, zejména v Iráku.

MW: Tato radioaktivní látka může Ukrajince i Rusy po generace trápit rakovinou plus vrozenými vadami – je to spíše o »evropských hodnotách« v akci. A proč sjednocená Evropa neodsoudila rozhodnutí Londýna?

Evropa již zná příklady použití ochuzeného uranu ve válce – především v roce 1999 na západním Balkáně. Srbské ministerstvo zdravotnictví nedávno uvedlo, že používání ochuzeného uranu vedlo u obyvatelstva k nárůstu výskytu rakoviny. Jaké důsledky pro Evropu může mít použití ochuzeného uranu na Ukrajině?

MW: Krutou pravdou je, že NATO založily USA v roce 1949, aby zajistily, že evropské země budou podřízeny zájmům amerického impéria. NATO podporuje válku, nikoli mír.

CD: Pokud je mi známo, nepříznivé účinky používání munice s ochuzeným uranem na zdraví a životní prostředí jsou podle všeho lokalizovány na oblast, kde se používá. Proto existují potenciálně závažné důsledky pro lidi žijící v oblastech, kde by mohly být použity. Širší zdravotní důsledky pro Evropu zahrnují další normalizaci používání tohoto typu munice a úlohu, kterou mohou hrát dodávky zbraní v další eskalaci.

Když poslouchám jásot tady v Evropském parlamentu, v bezpečí tisíce kilometrů od frontové linie, myslím, že by bylo užitečné si připomenout, co prožívají obyčejní Ukrajinci. Jsou to lidské bytosti a ve zdejší válečné rétorice je ostudný nedostatek empatie vůči obyčejným lidem. Debata se vede o tom, jak udržet přísun zbraní, aby válka pokračovala. Na Ukrajině hoří celá generace mužů. Synů, manželů, bratrů, které nelze nikdy nahradit. Tohle nemůže pokračovat donekonečna. A je odporné sledovat generály, kteří tu sedí a posílají tyto muže na smrt.

Je skutečně nechutné slyšet evropské politiky, jak vůbec uvažují o tom, že by konflikt, který si už tak denně vyžádá tisíce životů, povýšili na další úroveň. Je to však něco, o čem moc neslyšíme a co by nás mělo opravdu znepokojovat. Vzhledem k tomu, že tok informací je filtrován a regulován na obou stranách, dostáváme velmi pokroucený a zmanipulovaný obraz reality, takže se jen stěží můžeme dozvědět, co se ve světě skutečně děje a jaké důsledky to vše může mít na naše životy. Jde o to, že přes veškerý pokrok jsme jako společnost stále velmi zranitelní. Všichni jsme viděli, jak se nám covid-19 rychle vymkl z rukou a na několik měsíců utlumil všechny naše normální životy. Čtyři roky po začátku pandemie jsme jí stále zasaženi.

Existují také teorie, že vývoj biologických zbraní může být zodpovědný za mnoho epidemií v posledních letech. USA tvrdí, že čínské experimenty mohly vést k pandemii covidu, a jak se stupňuje rétorika kolem ukrajinského konfliktu, slyšíme zvěsti o testování biologických zbraní v laboratořích na Ukrajině, v Gruzii a Mongolsku, kde se bezpečnostní standardy zdají být pochybné. S Mongolskem spolupracuje také Mikrobiologický ústav Bundeswehru a řada dalších německých subjektů.

V letech 2019-2020 například delegace vedená Walterem Poppem, ředitelem německé společnosti Hykomed GmbH, kontrolovala mikrobiologické laboratoře ve třech nemocnicích v Ulánbátaru a okolí a místnosti s biologickou bezpečností na úrovni BSL2. Ve všech případech se ve veřejných zprávách kriticky vyjádřil k úrovni školení místního personálu a trval na potřebě pravidelného speciálního školení mongolských odborníků a jejich dalšího vzdělávání.

Není překvapením, že samotné USA jsou obviňovány z umělého šíření virů, které personál laboratoří jednoduše nedokáže zadržet. Pozoruhodným příkladem je šíření původce moru v Mongolsku v letech 2016 a 2020, který se šířil prostřednictvím stepních hlodavců zvaných svišti, ale stále není vysvětleno, odkud se vzal.

Mohou to být klidně jen konspirační teorie, nepodložená tvrzení, která slouží k propagandě, ale problém je v tom, že to prostě nevíme. A vědí to vůbec naši zákonodárci?

CD: Jelikož nejsem odbornice, nepovažuji za užitečné spekulovat o pandemii v Mongolsku. Z literatury o pandemiích jsem pochopila, že se dá očekávat, že se pravidelně objeví nové infekční nemoci s vážnými dopady na veřejné zdraví, a že je to pravděpodobnější kvůli škodám na životním prostředí, které způsobují velké zemědělské podniky, globální dodavatelské řetězce a rozpad klimatických systémů.

Přesto se raději soustředím na to, co lze udělat pro to, aby se tato pravděpodobnost snížila a aby naše zdravotnictví bylo dostatečně financováno a mělo dostatek zdrojů.

MW: Nevím, jak je to s laboratořemi, ale jasně vidíme, že Ukrajina je obětována posedlosti amerického establishmentu, jeho zbrojního průmyslu a jejich lobbistů.

Kromě USA se na dodávkách zbraní, výcviku ukrajinských vojáků podílejí i další země NATO, především Německo, Česká republika, Slovensko, Polsko, Velká Británie. Některé země otevřeně nabírají dobrovolníky, které posílají na Ukrajinu (např. Polsko). Je tedy EU aktivním účastníkem války na Ukrajině? Na co by se podle vás měli obyvatelé Evropy připravit?

CD: Myslím, že akce NATO jen napomáhají eskalaci války a přibližují svět k širšímu konfliktu. Je třeba najít způsob, jak tento kruh přerušit. Myslím, že by obyvatelé Evropy měli tlačit na své vlády, aby hledaly možnosti deeskalace tohoto konfliktu, možnosti dialogu a způsoby, jak nastolit mír, který je v zájmu všech v Evropě i zbytku světa.

MW: Válka na Ukrajině pokračuje, tisíce lidí umírají, ale NATO nechce, aby válka skončila. Dokud bude existovat NATO, nebude mír ani stabilita…

(brom)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy