Nahradí redaktory umělá inteligence? Nejprodávanější noviny v Evropě už na tom pracují…

Německý bulvární deník Bild, nejprodávanější noviny v Evropě, oznámil program snižování nákladů ve výši 100 milionů eur, který povede k propuštění přibližně 200 zaměstnanců, a varoval zaměstnance, že očekává další škrty v redakcích kvůli »možnostem umělé inteligence«, napsal ve svém článku The Guardian.

Vydavatel deníku Bild, společnost Axel Springer SE, v e-mailu zaměstnancům uvedl, že se »bohužel rozloučí s kolegy, kteří mají úkoly, jež v digitálním světě vykonává umělá inteligence a/nebo automatizované procesy«. Propouštění, které by se mělo týkat přibližně 200 zaměstnanců, je způsobeno reorganizací regionálních novinových oddělení deníku Bild a pravděpodobně zatím ale nesouvisí s umělou inteligencí.

Tyto kroky následují po únorovém oznámení generálního ředitele Mathiase Döpfnera, že se vydavatelství stane »čistě digitální mediální společností«. Nástroje umělé inteligence, jako je ChatGPT, by podle něj mohly »učinit nezávislou žurnalistiku lepší, než kdy byla – nebo ji nahradit«.

Předpověděl, že umělá inteligence bude brzy lepší v »agregaci informací« než lidští novináři, a uvedl, že přežijí pouze vydavatelé, kteří budou vytvářet »nejlepší původní obsah« – například investigativní žurnalistiku a originální komentáře.

Springer není prvním zpravodajským vydavatelem, který se zabývá umělou inteligencí. BuzzFeed letos oznámil, že jeho cílem je využít umělou inteligenci k »vylepšení« obsahu a online kvízů, zatímco britské deníky Daily Mirror a Daily Express rovněž zkoumají možnosti využití umělé inteligence.

Nástroje umělé inteligence, jako je ChatGPT, dokážou na základě jednoduchých uživatelských podnětů generovat velmi sofistikované texty, které vytvářejí cokoli od esejí a žádostí o zaměstnání až po básně a beletrii, ale jejich odpovědi jsou někdy nepřesné nebo dokonce vymyšlené.

Časopis Men’s Journal a technologické webové stránky Cnet také používají umělou inteligenci k vytváření článků, které později kontrolují lidští redaktoři – ačkoli Cnet v lednu připustil, že tento projekt má svá omezení po zprávách, že více než polovina článků musela být opravena.

V dubnu vydavatelé německého týdeníku Die Aktuelle propustili svého redaktora a omluvili se rodině Michaela Schumachera poté, co zveřejnili »rozhovor« s legendou Formule 1, který byl celý vygenerován umělou inteligencí.

Čtyřiapadesátiletý sedminásobný mistr světa F1 se na veřejnosti neobjevil od prosince 2013, kdy při nehodě na lyžích ve francouzských Alpách utrpěl vážné poranění mozku. Jeho rodina zahájila právní kroky proti vydavatelům časopisu.

»K tématu přistupujeme s otevřenou myslí a v současné době máme mnoho iniciativ, s nimiž zkoumáme oblasti využití UI pro naše novinářské značky, a to jak ve výrobních procesech redakcí, tak ve vztahu ke čtenářskému zážitku,« konstatoval pro Guardian mluvčí deníku Bild.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy