Nafta zdraží, Senát souhlasil se zvýšením daně

Spotřební daň z nafty se zřejmě už během léta zvýší o 1,50 koruny na litr. Vrátí se tak na úroveň před loňským červnem. Pro fyzické osoby to znamená zdražení nafty o 1,80 koruny na litr. Zvýšení daně dnes podle očekávání schválil Senát. Předlohu ještě musí podepsat prezident republiky. Má na to lhůtu 15 dnů.

Senát vládní předlohu podpořil hlasy 54 senátorů, proti byli čtyři senátoři, tři z klubu ANO a SOCDEM a nezařazená senátorka Daniela Kovářová. Své rozhodnutí nepodpořit novelu avizovala ještě před hlasováním. Argumentovala hlavně tím, že firmy kalkulovaly své náklady podle dosud platné sazby daně. Navíc jde podle ní o zvyšování daní, vláda přitom slibovala, že daně zvyšovat nebude. Kovářová také uvedla, že podle jejího názoru spotřební daň nemá vůbec existovat.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) se však o zvyšování daní nejedná. »Není to zvýšení daní, daň bude stejná, jako byla do konce května 2022, dává se to na původní úroveň,« hájil vládní návrh. Poukazoval také na to, že naftu tankují i zahraniční řidiči, a čerpají tak výhodu, která pro ně určena nebyla.

Proti předloze se vyslovil také Ladislav Václavec z klubu ANO a SOCDEM. »Nejde ani tak o spotřební daň, jde o to, že je tady nepředvídatelnost vlády. Když odhlasujeme, že to bude platit do konce roku, tak bychom to měli dodržet,« prohlásil. Navrhoval odložit účinnost na 1. leden příštího roku, ale protože Senát novelu zákona schválil, o jeho návrhu se už nehlasovalo.

Podobně argumentovala při projednávání předlohy ve Sněmovně také předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. »Znovuzavedení plné výše spotřební daně na naftu je jasným důkazem toho, že jakékoli sliby této vlády nelze brát vážně,« uvedla. Poukazovala mimo jiné na princip předvídatelnosti a očekávání podnikatelů.

Ceny nafty pozvolna stoupají

Snížení sazby daně loni navrhla vláda kvůli tehdejším vysokým cenám, aby hlavně ulevila dopravcům. Původně měla nynější snížená sazba platit do konce roku. Vláda ale chce kvůli nižším cenám a kvůli vyšším příjmům rozpočtu zvýšit její sazbu už nyní. Podle vládních představ mělo zvýšení daně platit už od 1. července, sněmovní opozice však schválení novely hned v prvním čtení zablokovala. Zatím není jisté, odkdy bude zvýšená daň platit. Poté, co ji podepíše prezident, musí vyjít ve sbírce zákonů. Pak nabude účinnosti prvního dne následujícího měsíce.

Zvýšení sazby by mělo státu přinést za každý měsíc asi 800 milionů korun navíc, z toho 727 milionů korun by podle ministerstva financí mělo jít do státního rozpočtu a 73 milionů korun do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury.

Vláda tvrdí, že i kdyby prodejci promítli plně do ceny navýšenou sazbu daně, bude cena nafty v tuzemsku stále nižší nebo porovnatelná ve srovnání s okolními státy. »Stav zvýšených cen motorové nafty se ovšem razantně změnil v první polovině roku 2023, kdy ceny této komodity pro konečného spotřebitele v České republice výrazně poklesly tak, že jsou v měsíci dubnu 2023 jedny z nejnižších v Evropské unii,« stojí v důvodové zprávě.

Ceny loni začaly skokově narůstat po zahájení války na Ukrajině. Letos pohonné hmoty nejprve od začátku února zlevňovaly, zhruba od konce května pozvolna stoupaly. Podle aktuálních údajů společnosti CCS stojí litr nafty v průměru 32,74 Kč, což je o 16 haléřů víc než před týdnem. Současná cena nafty je nejvyšší zhruba za poslední dva a půl měsíce. Podobně je na tom i benzin, který byl naposledy dražší na konci dubna.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy