Na vodu i po dvou pivech bez hrozby pokuty

Normy, které se nějakým způsobem týkají alkoholu, ve Sněmovně vždy vyvolají bouřlivou debatu. Stejně tomu bylo i dnes při projednávání novely zákona o vnitrozemské plavbě, která obsahovala pozměňovací návrh hospodářského výboru, povolující půl promile alkoholu u vodáků. Návrh Sněmovna navzdory varování některých poslanců, aby se neprolamovala nulová tolerance, přijala.

Novela počítá s tolerancí půl promile alkoholu pro vůdce malých plavidel. To odpovídá přibližně dvěma decilitrům vína nebo dvěma desetistupňovým pivům. Tolerance by platila pouze pro vymezené úseky vodních cest, kde nehrozí velký provoz. Zároveň se bude vztahovat pouze na vůdce malých plavidel bez motoru.

Hlasovalo pro něj 85 poslanců, proti jich bylo 34. Pro návrh byli hlavně poslanci ODS, SPD, TOP 09 a Piráti. Poslanci ostatních klubů nebyli jednotní, část z nich byla pro, část proti.

Spoluautor návrhu Vojtěch Munzar (ODS) zopakoval, že návrh nezbavuje vodáky odpovědnosti za případné škody a za jejich jednání. »Návrh není generálním pardonem pro opilce,« řekl. Jde podle něj o ochranu těch, kteří to s pitím nepřehánějí.

Změnu podpořil také ministr dopravy Martin Kupka (ODS), podle něj to neznamená zvýšení rizika.

Odpůrci varovali, že prolomení nulové tolerance se může rozšířit i na další dopravní prostředky. »Já se domnívám, že z hlediska bezpečnosti je vhodné udržet si naši nulu – na vodě, na silnici, ale i ve vzduchu. Protože za chvilku budou říkat piloti rekreačních letadel – a proč mi nemůžeme mít půl promile, my také létáme tam, kde nikdo nelétá, tak proč já nemůžu pít?« uvedla Zuzana Ožanová (ANO).

Měřit alkohol i poslancům

Proti toleranci alkoholu se vyslovil také poslanec STAN Martin Exner. Vodáky podle něj stejně nikdo nekontroluje. »Domnívám se, že i teď, ať tam napíšeme třeba půl promile, nebo tam můžeme napsat klidně tři promile, je to úplně jedno. Protože jsem byl letos na vodě několikrát a nikdy jsem neviděl, že by to Státní plavební správa nebo policie nějak kontrolovaly. Takže se domnívám, že by nebylo dobré to tam dávat a nějak to měnit,« uvedl.

Rovněž Vladimír Zlínský (SPD) varoval, že již nyní jezdí někteří vodáci značně opilí a ohrožují ostatní.

Patrik Nacher (ANO), který změnu podporoval, i když sám je abstinent, navrhl, aby se i poslancům taky měřil alkohol. »Abychom šli sami příkladem, že by tady byl alkohoster, a ten, kdo neprojde přes tu nulu, tak by měl zakázáno mluvit na mikrofon, když už tady nařizujeme, co mají dělat lidé venku,« řekl Nacher.

Nejde o první pokus povolit alkohol vodákům. V minulém volebním období se stejný návrh objevil také, nebyl ale úspěšný. Ani nyní ale návrh nemá ještě vyhráno. Musí ho ještě projednat Senát a podepsat prezident.

Poslanci do novely vložili i další pozměňovací návrhy. Posunuli lhůtu pro výměnu již propadlých průkazů pro vůdce malých plavidel o rok. Místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) zdůraznil, že těchto průkazů je velmi mnoho, a upozornil, že by zbytečně propadly. Státní plavební správa také podle dalšího přijatého návrhu nebude muset šetřit nehody malých plavidel bez vlastního pohonu, tedy kánoí a raftů.

Babiš: První politický proces od roku 1989

V úvodu dnešní schůze neúspěšně navrhoval předseda hnutí ANO Andrej Babiš, aby Sněmovna přednostně projednala nový bod s názvem »Jak dostal polistopadový kartel Babiše před soud«. Souviselo to s pondělním zahájením soudního řízení v dotačním případu Čapí hnízdo.

»Je to první politický proces od revoluce,« řekl Babiš. Zopakoval, že soudní proces je vyústěním dlouhodobé snahy o jeho diskreditaci a odstranění z politiky. »Polistopadový kartel tradičních stran« charakterizoval jako neformální mocenský kolos tradičních politiků, aktivistů, lobbistů, úředníků, podnikatelů a dalších lidí, kteří sdílejí stejný zájem. »Privatizovat si moc, v klidu vládnout a v zákulisí prosazovat svoje kšefty,« uvedl Babiš.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) reagoval, že Babiš má na taková vyjádření právo, komentovat je nechtěl. Ministr očekává, že proces bude zákonný, což bude možné díky veřejnosti jednání kontrolovat.

Podle Babiše má kauza ovlivnit nadcházející komunální a senátní volby a zřejmě i lednové prezidentské volby. O Babišovi se mluví jako o jednom z možných uchazečů o post hlavy státu. Rozhodnutí o své kandidatuře chce oznámit 28. října.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy