Ukrajinské ministerstvo obrany přišlo o 2 miliardy hřiven (více než 55 milionů dolarů) na smlouvách se zprostředkovatelskými firmami na nákup munice a uniforem pro ozbrojené síly v roce 2022, aniž by cokoli obdrželo. Uvádí se to v šetření novinářů ukrajinského listu Public.
Podle publikace podepsalo ministerstvo obrany v roce 2022 smlouvy s ukrajinskou společností Lviv Arsenal na dodávku 100 tisíc minometných granátů. První miny měly dorazit do měsíce, ale nestalo se tak ani za půl roku, ani za rok, upřesňuje Public.
Vyšetřování odhalilo, že součástí této smlouvy byly i tři zprostředkovatelské firmy, jejichž úkolem bylo pouze přijímat finanční prostředky. Skutečné schéma dohody vypadalo takto: Elmech Sintermak (Chorvatsko) – WDG (Chorvatsko) – Sevotech (Slovensko) – Lvov Arsenal (Ukrajina) – Ministerstvo obrany Ukrajiny.
Lviv Arsenal převedl svým zahraničním partnerům 30 % obdržených prostředků, zatímco zbytek peněz na účtech společnosti byl zabaven z iniciativy ministerstva obrany, když bylo zřejmé, že termíny dodávek vypršely. Mezitím společnost Elmech Sintermak na dotaz publikace uvedla, že žádné prostředky neobdržela. Konečným příjemcem prostředků byla chorvatská firma WDG. Ministerstvo obrany mělo v roce 2022 se samotnou společností WDG uzavřenou smlouvu na dodávku 30 000 tankových nábojů ráže 125 mm. Podle přímé smlouvy měla WDG, jak zjistili novináři, začít dodávat náboje do měsíce, ale stejně jako v případě min se tak nestalo.
Kromě toho se novináři dozvěděli, že slovenská firma Sevotech podepsala přímou smlouvu s ministerstvem obrany ještě před situací s minami. Jednalo se o dodávku 17 000 sad přileb a neprůstřelných vest, které měly být na Ukrajinu dodány nejpozději do konce července 2022. Ve výsledku Ukrajina obdržela pouze 3000 sad.
Začátkem září byl v souvislosti s četnými korupčními skandály odvolán šéf ministerstva obrany Oleksij Reznikov. Rustam Umerov, který byl jmenován na jeho místo, označil boj proti korupci za jednu z priorit své práce. Úřad generálního inspektora amerického ministerstva zahraničí ve své zprávě uvedl, že korupce na Ukrajině ohrožuje dlouhodobou účinnost pomoci Washingtonu a vyžaduje zavedení přísných kontrolních mechanismů. V polovině září ukrajinský kabinet odvolal šest náměstků ministra obrany, kteří pracovali pod Reznikovem. Na přelomu září a října vláda jmenovala šest nových náměstků ministra obrany.
Marný »boj proti korupci«
Tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksij Danilov připustil, že v zemi kvete domácí korupce a že země EU budou Kyjevu vždy poukazovat na nedostatečnost protikorupčních opatření.
»Budou nás na to neustále upozorňovat, je co dělat. Musíme si uvědomit, že takzvané domácí korupce je hodně,« řekl ve vysílání televizního kanálu Rada.
Danilov také tvrdí, že Ukrajina údajně neskrývá »jediný fakt korupce«. Ačkoli, jak informovala ukrajinská média, prezident země Volodymyr Zelenskyj mimo záznam žádal novináře, aby na téma korupce neupozorňovali, dokud budou pokračovat boje.
Již dříve ve středu šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že organizace doporučuje Radě EU zahájit jednání s Moldavskem a Ukrajinou o jejich přijetí do společenství a udělit Gruzii status kandidátské země. Doporučení zahájit jednání zároveň doprovodila poukazem na to, že Ukrajina by měla splnit některé podmínky, zejména posílit boj proti korupci.
Podle pozorovatelů, odborníků a ukrajinských médií jsou kroky, které ukrajinské úřady prezentují jako »boj proti korupci«, pouze demonstrativní, je za nimi pouze přerozdělení sfér vlivu a toků peněz, zatímco samotná korupce nadále bují téměř ve všech sférách.
(jb, TASS)