Na důchody není, ale na zbraně ano, kritizuje neparlamentní opozice

Důchodová reforma, jak ji v pátek představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), je trnem v oku nejen parlamentní opozici (více zde), ale také té neparlamentní. Nejkritizovanějším bodem je navyšování věku odchodu do důchodu.

Navyšovat věk pro odchod do důchodu se bude podle doby dožití. Znamená to prolomení stanovené maximální hranice důchodového věku, která se měla ustálit na 65 letech. Důvody, pro které je podle Jurečky potřeba udělat změny v důchodovém systému, jsou stárnutí populace, vyšší věk dožití, nižší porodnost a pozdější nástup mladých lidí na pracovní trh. 

»Prolomení hranice 65 let je pro mě zcela šílené. Navíc se neříká, na kolik,« uvedla statutární místopředsedkyně ČSSD – České suverenity sociální demokracie Jana Volfová. »Když si tato vláda podle statistiky rozhodne, že věk dožití je 107 let, tak půjdeme do důchodu v 91, nebo v 87 v případě žen. Přitom všichni víme, co je statistika. Když já mám kuře a soused nic, tak máme oba půlku. S tímhle si může vláda krásně hrát, jak chce,« konstatovala pro iportaL24.cz Volfová.

Čtěte také: Odpuštění sociálního pojištění pracujícím důchodcům vytvoří tlak na úspory, míní Opálka

I komunisté podle jejich místopředsedy Milana Krajči »co nejrozhodněji« odmítají snahy »protilidové vlády« o další navyšování věku odchodu do důchodu. »Se záměrem vlády zvýšit věk odchodu do důchodu, byť o jediný den, KSČM rozhodně nesouhlasí! Stejně tak odmítáme to, že se vláda chystá připravit stovky tisíc lidí o právo na předčasný důchod. Je skandální, že se současná asociální vláda snaží ‚šetřit‘ skrze další zbídačování seniorů, zatímco se nestydí doslova vyhazovat stovky miliard korun na zbrojní dodávky, jako je například nákup předražených a nepotřebných amerických stíhaček F-35. I proto naprosto rezolutně říkáme: FIALO, STAČILO!« uvedl pro iportaL24.cz Krajča.

Podobný názor sdílí i předseda Rozumných Petr Hannig. »Rozumní jsou proti navržené podobě důchodové reformy. Šetřit se má někde jinde než na budoucích důchodcích. Vydávají se obrovské částky na zbrojní systémy. Stovky miliard vyhodíme za stíhačky F-35, ale pár korun důchodcům vláda dát nechce,« řekl webovému deníku iportaL24.cz Hannig.

Také Volfová staví na misky vah zbytečné výdaje. »Kecy o tom, že nebude na důchody, jsou jen strašením a vytvářením mezigenerační nenávisti. Když je na politiky a na tisíce politických náměstků a poradců, když je na zbraně na Ukrajinu a když bylo na covid, tak doprkvančic musí být i na důchody, a to jako první! Ráda snížím rozpočet armády a počty politiků i placených funkcionářů od obcí přes kraje až po parlament, ale především dám důchodcům, to je moje vize reformy,« dodala statutární místopředsedkyně ČSSD.

Kde najít peníze na důchody, nastínil na sociální síti předseda PRO Jindřich Rajchl. »Začali bychom tím, že bychom okamžitě škrtli navýšení rozpočtu na obranu (40 miliard) a snížili rozpočet obrany oproti roku 2023 (dalších 20 miliard). V této souvislosti zrušili nákup letadel F-35. Následně bychom zavedli sektorové daně na banky, tvrdě si posvítili na vnitropodnikovou fakturaci (přes ni odchází z ČR nejvíce nezdaněných peněz) a zavedli digitální daň na online společnosti působící na území ČR. Tam máme dalších 100 miliard korun. A především bychom okamžitě zrušili veškeré financování politických neziskovek z veřejných zdrojů,« vypočítal Rajchl.

Čtěte také: SOCDEM: Sněmovní opozice nedokáže důchodce chránit

Podle předsedy Sociální demokracie Michala Šmardy stát rezignoval na zdanění zisku velkých firem nebo na majetkové daně. »Pokud toto náš stát nevyřeší, tak nemůže vyřešit ani důchody,« konstatoval šéf SOCDEM. Zkritizoval, že seznam náročných profesí, které mají nárok na předčasný odchod do důchodu, leží v šuplíku již tři roky, jelikož jej dala dohromady sociálně demokratická ministryně Jana Maláčová. »Tři roky je tady hotový materiál, který měl pomoci konkrétním lidem, a jenom neschopností jednoho líného člověka zbytečně trpí lidé,« uvedl Šmarda na tiskové konferenci SOCDEM.

S kritikou přispěchalo i hnutí Přísaha, které rovněž nesouhlasí se stávající podobou důchodové reformy. »Kategoricky odmítáme posouvání hranice věku odchodu do důchodu nad 65 let podle délky dožití,« napsala místopředsedkyně Přísahy Karolína Kubisková. »Jurečka tvrdí, že je to třeba, protože klesá počet lidí v produktivním věku, populace stárne a rodí se málo dětí. Co ale dělá pro to, aby porodnost podpořil? Skoro nic. Místo, aby řešil nedostatek školek, větší podporu sdílených a flexibilních pracovních pozic a adekvátně zvedl rodičovský příspěvek, snižuje výměru výše nových důchodů a posílá nás do důchodu nejpozději ze všech zemí Evropy. Skoro v 70 letech! A to přes výhrady ministerstva zdravotnictví a bez ohledu na to, že se nezvyšuje věk dožití ve zdraví, který je jenom 62 let,« kritizuje Kubisková.

(pk)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy