Aktivista a marketingový odborník Jiří Havel vstoupil do povědomí občanů jako jeden ze dvou hlavních organizátorů úspěšných protivládních demonstrací pod značkou Česká republika na 1. místě. S kolegou Ladislavem Vrábelem se sice rozdělili, ale Havel má nyní ještě více ambiciózní plány. Hodlá v rámci tzv. Národní rady obnovy, jejímiž členy jsou takoví odborníci jako například Jan Skalický, Ivan Noveský, Zdeněk Jandejsek, Vladimír Štěpán nebo Martin Koller, změnit politický kurz České republiky a hlavně v sobotu 26. listopadu zaplnit Letenskou pláň. Po 33 letech, kdy zde vystupoval před shromážděným davem jeho jmenovec, budoucí prezident, zde má začít cesta, která zachrání naše občany před bouří, jež se na ně řítí a jíž pětikoaliční vláda neřeší. »Musíme zachránit Českou republiku,« tvrdí Jiří Havel a dodává, že v případě pokračující nečinnosti nám hrozí nedozírné komplikace, dokonce i úplný rozvrat!
Premiér Fiala prohlásil, že na zimu jsme připraveni a že máme všeho dost, včetně plynu. Proč tedy organizujete demonstrace, když je tu všeho hojnost?
Protože u pana Fialy se jedná pouze o populistická prohlášení. Absolutně se nezakládají na pravdě! Faktické údaje, které máme k dispozici my, hovoří jinak. Kvůli tomu, že byl zničen Nord Stream 1 a Nord Stream 2, máme možnost plnit naše zásobníky – ony vlastně nejsou naše, ale to je druhé téma – pouze z Holandska úzkým plynovodem. Ten je určen pro zkapalněný plyn, údajně z Norska. Když budu brát v potaz i dopad na ekologii, tak je to podobné uhelným elektrárnám. Takže my jsme v situaci, kdy sem můžeme dovézt zhruba pět milionů kubíků denně, a to je tak všechno. Běžný zimní den vyžaduje 50 a více milionů kubíků, takže jsme na nějaké desetině. Záleží na tom, jaká bude zima, ale když bude opravdu tuhá, tak očekávejme už někdy v únoru velké problémy. Když bude mírná, přijdou problémy v březnu.
Prakticky jedinou šancí, jak dočerpat ty zásobníky, by byla jižní cesta – South Stream, která vede přes Turecko do Evropy. Je to cesta, jak sem dostat plyn, ovšem záleží na tom, domluvit se na podmínkách s Ruskou federací, což je pro naši vládu něco naprosto nepřípustného. My raději zlikvidujeme svoje hospodářství, než abychom se domluvili tak jako další evropské státy, které odebírají plyn od Ruské federace. Nevím, na co si tady hrajeme. Jsme úplně pokrytečtí, protože i ten plyn, který teď odebíráme, je původem z Ruska. Pro Evropu není jiná možnost, než odebírat plyn z Ruska, jestli nechceme zlikvidovat naše hospodářství.
A zároveň nutno dodat, že zásobníky, co tady máme, nejsou určeny k tomu, abychom z nich čerpali. Zásobníky slouží pouze k vyrovnávání toku plynu. K tomu také byly určeny, navíc se při jejich čerpání nesmíme dostat pod kritickou mez, protože bychom je zničili. Pro úplnost by bylo dobré ještě dodat, že většina zásobníků na našem území není našich. Snažili jsme se zjišťovat, jak má vláda vyřešeny smlouvy s vlastníky těchto zásobníků, když stále opakuje, že se o nás postará.
Věřil byste, že jsme nedostali žádnou odpověď? Vláda totiž s největší pravděpodobností nemá žádné uzavřeny smlouvy a řešit smluvní podmínky až když takové situaci dojde, tedy v momentě, kdy se budeme nacházet v situaci, že i ostatní země začnou řešit nedostatek plynu, je obrovským hazardem. Pochybuji, že německá vláda dá přednost českým občanům před těmi svými. Pokud bude ochotná se na nějakém objemu domluvit, pak by to s největší pravděpodobností nebylo za 32 Kč za kubík, ale třeba i za 100 a více korun, protože v době, kdy bychom s nimi o tom začali jednat, by se pohybovala cena plynu na burze úplně jinde než teď. Právě kvůli jeho nedostatku.
Takže my jsme dost nervózní z toho, že se tady na nás řítí bouřka, ale teď tu vládne takové to ticho před bouří. My vidíme tmu na obzoru, ovšem málokdo ji tady vnímá. Protože všechno zatím funguje, doma nám plyn ze sporáků krásně proudí, plynové kotle běží, máme teplo. Je ale evidentní, že už brzo s přicházejícími mrazy to všechno začneme vnímat jinak, protože vláda bude muset přistoupit k regulačním stupňům.
Ticho před bouří… Jak bude podle vás ta bouře vypadat?
Začne to určitě tím, co jsem zmínil – vláda bude muset omezovat plyn některým odvětvím. To znamená, že budeme omezovat nejspíš i výrobu, takže si dovedu představit, že v některých dnech bude smět vyrábět jedna část průmyslu, v jiných druhá. Mnoho podniků bude muset odstavit výrobu. V kritických momentech by se musely začít odpojovat některé části republiky, protože vždy musí zůstat zachována kritická infrastruktura.
Musí fungovat například vytápění nemocnic. Což je další téma, protože kdybyste viděli, jaké sumy za energie platí nemocnice dnes, tak je s podivem, že ministr Válek stále sedí na ministerstvu! Ministerstvo zdravotnictví totiž nemocnice včas nepřesmluvnilo, vše se začalo řešit až v momentě, kdy nemocnicím skončily staré smlouvy s dodavateli. Za plyn a elektřinu tedy platí nehorázné ceny. Současná vláda je mizerným hospodářem, ale o to lepším škůdcem.
Jak bude v druhé části zimy situace eskalovat, je možné, že začnou plyn omezovat i domácnostem, takže někde nebude, jinde ano, ale za draho. Lidé tak začnou přecházet na elektrické zdroje energie, jako jsou například přímotopy. Dovedu si představit, že si koupí elektrickou plotýnku, protože ten plyn bude tak drahý, že vařit si na něm začne být za chvíli záležitost pro boháče. Zatížením elektrické rozvodné soustavy může dojít i k blackoutu, byť jsme výrobci elektřiny v takovém rozsahu, že ji vyvážíme. Všechny ty výkyvy nicméně můžou způsobit, že dojde k celoevropskému blackoutu. To jsou ty nejčernější, avšak dost pravděpodobné scénáře a je potřeba se na ně připravit.
Jsme na něco takového vlastně připraveni, byť jen zčásti?
Víte, když jsem viděl analýzy toho, co se může stát a jak na tom jsme, docela mě překvapilo, že poslední trénink na blackout zažila například Praha v roce 2016 a to bylo jen v případě nočního výpadku.
Takže se ptejme naší vlády, a našich integrovaných složek, proč nejsou naši občané informováni jako například v Německu nebo v Rakousku, kde už delší dobu běží v televizi spoty připravující na blackout, rozdávají letáky, brožury a dokonce edukují i na internetu. Občané obdrží informace, co si mají pořídit, jaké jídlo a pití si nakoupit a co všechno potřebují, aby dokázali přežít, kdyby jim nešla elektřina. Tady u nás to nikdo neřeší. Překvapuje mě také, že nikdo neřeší ani ekonomické aspekty takového scénáře. Když si nedostatkem energie zlikvidujeme naše podniky, dojde k ohromné nezaměstnanosti, klidně i padesátiprocentní. To jsou reálné ekonomické odhady. A jakmile lidé nebudou mít peníze, začnou se tu dít různé věci. Můžou klidně jít a začít krást nebo rabovat. A to je opravdu jen začátek. Tady hrozí úplný rozvrat! Jenže lidé teď chodí po ulicích, nakupují na Vánoce a skoro nikdo nechápe, co se tady může stát za půl roku. My, co na toto nebezpečí upozorňujeme, jsme jako Noe, který stavěl archu, a lidé pochopili proč, až když začalo pršet.
Proč podle vás mainstreamová média v tomto směru informují jednostranně a nedávají příležitost různobarevnosti názorů? Ostatně i vy vyzýváte k tomu, abyste dostali prostor u diskusního stolu v České televizi…
Celé je to dáno podstatou médií, která vždy slouží tomu, kdo je platí. A naše média jsou v rukou nadnárodních korporací, lidí typu Bakaly a dalších firem. Velkým problémem je, že média prostě jenom papouškují to, co říká vláda. A já se zároveň obávám, že všechno je tak provázané, že se jedná o důkladný komplot. Média jsou řízená seshora, aby šířila vládní propagandu, a vláda také jede na objednávku – přesně v jasném zadání, co má postupně dělat. Je zkrátka řízena zvenčí a plní rozkazy a zadání z Washingtonu, z Bruselu a dalších míst. Naše vláda pracuje jenom pro cizí zájmy.
Ale zpátky k médiím. V naší Národní radě obnovy je mediální expert Petr Bohuš. To je publicista, novinář a bývalý šéf zpravodajství České televize. Zná tuto problematiku velmi dobře, protože dlouhodobě řeší právě ty mediální manipulace a onu závislost a provázanost médií. Kdybychom mohli přijít do České televize a říci v jejím vysílání fakta, tak by vláda padla okamžitě!
Ale protože tam nemáme přístup, musíme šířit informace přes všechna možná alternativní média nebo taková média, která se rozhodla, že dají prostor i druhé straně.
Na Václaváku nás bylo 3. září 2022 téměř 150 tisíc a další stovky tisíc lidí změnu podporují. Podle současných »oficiálních« průzkumů je to pětina lidí v naší republice. To znamená, že my jsme součástí nejméně pětiny naštvaných občanů, kteří si platí veřejnoprávní média, takže bychom v nich měli mít k dispozici alespoň pětinu času. Ono by nám ale bohatě stačilo několik minut denně, v nějakém vysílání, v nějaký rozumný čas. Ideálně ve zprávách. Protože zpravodajství České televize je totálně nevyvážené. Všechna mainstreamová média pouze papouškují vládní propagandu a navíc ještě dehonestují ostatní názory a snaží se z nás udělat dezinformátory. Ptám se, kde je nějaký novinářský kodex? To nejsou novináři, ale presstituti, jak říká pan prezident.
Opravdu se domníváte, že demonstrace může stav věcí změnit?
Rozhodně si nemyslím, že by samotná demonstrace svrhla vládu. Demonstrace ale mají svojí silnou symboliku, když šestadvacátého přijde na Letenskou pláň 200 až 300 tisíc lidí, bude to velmi silný vzkaz vládě, že je potřeba sáhnout ke změnám.
Protože když už situace vytáhne lidi do ulic a na náměstí, znamená to, že chtějí vzniklý problém řešit. Už to není jenom tak, že by si o tom povídali v hospodách – že by na tu vládu jen nadávali, ale přesto by byli ochotni tu situaci přijmout. Najednou to signalizuje, že už ji nepřijímají a jdou se tomu rozhodně postavit. I na to náměstí, aby zazněl jejich hlas volající po změně.
Myslíte si, že opravdu přijde tolik lidí?
Domnívám se, že je dost pravděpodobné, že se nám podaří shromáždit minimálně 200 tisíc lidí, možná i více.
Ale z čeho tak usuzujete? Protože na Václaváku byly podle policie nižší desítky tisíc lidí, podle vás, pořadatelů, přes 100 tisíc, což je polovička z počtu, který si kladete za cíl, navíc zde dochází k tříštění sil mezi vámi a vaším bývalým kolegou Ladislavem Vrábelem, kdy pořádáte demonstrace každý zvlášť…
Předem bych chtěl říci, že to na Letné nebude demonstrace v pravém slova smyslu. Nejdeme pouze říkat, co je špatně, a jen si zaskandovat a rozejít se do svých domovů.
My tam jdeme za jiným účelem. Místo abychom byli »proti«, tak to tentokrát bude »za«. Za levné energie, za snížení inflace a cen potravin, za naší národní hrdost. Zkrátka za to, co lidi opravdu trápí. Za to s čím se potýkáme my, běžní občané, kteří žijeme své životy. Tátové a mámy od rodin, důchodci, svobodné matky, živnostníci…
Trápí nás zaprvé vysoké ceny energií. Šplhají až do takových výšin, že to mnozí z nás nejsme schopni utáhnout a likviduje to naše podnikání, rodiny a vztahy vůbec. Tato doba je psychicky náročná pro všechny.
Dále se bavme i o cenách potravin, kdy spousta lidí už řeší, co si dá do nákupního vozíku. A jestli to půjde takovým tempem nahoru, tak za chvíli budeme řešit, že chleba s máslem a s medem bude cenově na úrovni kaviáru před několika lety. A možná i med a máslo vynecháme úplně. O nákladech na plyn jsem už mluvil, čili se dostávám k tomu, že chceme oslovit ty, kteří mají problém právě s těmi naprosto základními potřebami. Mnozí lidé neřeší geopolitiku. Lidé se dokonce ani tolik nebojí války, protože si ji nedokážou připustit. Války se bojíme my, co víme, že jí můžeme být blíže, než si myslíme. Ale historická paměť byla vymazána s odcházející generací našich předků. Mnozí si myslíme, že nás se to netýká. Jelikož je konflikt 700 kilometrů daleko…
Právě proto bychom měli nejdříve řešit to, co široká společnost bere jako palčivý problém. Vláda nedělá nic, aby zastavila inflaci, aby snížila ceny energií nebo jídla. Dokonce teď máme další problém – dostupnost léků, a to je také velmi závažné. Mnozí lidé neseženou léky, jež jsou nuceni dlouhodobě užívat a na něž jsou odkázáni. A když už je seženou, pak mnohdy za takovou cenu, že nemají na jiné životní potřeby. Od vlády dostávají jen směšné příspěvky. Přitom mnozí, a to zejména důchodci, celý život pracovali a přispívali do systému a mají právo čekat na to, že se o ně stát postará.
To vše jsou dost zásadní věci, které je třeba okamžitě řešit.
A co vlastně plánujete na 26. listopad na Letenské pláni? Budou vaše požadavky vycházet z nedávné tiskové konference Národní rady obnovy?
Zčásti to bude opravdu vycházet z naší tiskové konference, zčásti se tam objeví další, nové alarmující skutečnosti. Respektive, my máme připravený postup, abychom se tam jenom nesešli a neřekli si, že něco chceme změnit. Ale aby tam zaznělo, jak jsme toho schopni dosáhnout a zároveň podle toho postupu pokračovali.
Nebude to jako na minulých akcích, kde se dlouho mluvilo. Tentokrát oznámíme přesné kroky. Kromě toho, že se tam budou řešit ekonomické a bezpečnostní problémy, dojde řeč i na zdravotnictví, protože lékaři s celým zdravotnickým personálem bijí na poplach. Nějak moc nám jich ubývá. Spousta lidí ze zdravotnictví nám začíná churavět. A my se ptáme, proč se tak děje. Mnozí doktoři nám odpovídají, že jde nejspíš o následky vakcinace. Spousta starších doktorů umírá, mladší lékaři i další členové zdravotnického personálu mají zdravotní problémy. Byli mezi prvními vakcinovanými a je nutné prověřit možné souvislosti. Situace ve zdravotnictví není dobrá, takže nás lékaři oslovili, jestli by tam také mohli promluvit. A my jim pochopitelně dáme prostor!
Zároveň bychom rádi, aby si občané vyslechli také podnikatele a manažery, kteří spravují velký byznys, ne jenom živnosti nebo střední firmy. Aby si všichni uvědomili, že to, že třicet let chodili do zaměstnání a byli zvyklí na svoje jistoty, se může velmi rychle změnit. Mohou dostat výpověď. Už teď mají velké problémy firmy, které zaměstnávají tisíce lidí. Mnohým z nich hrozí uzavření, čímž by nezaměstnanost narostla raketovým tempem. To je věc, kterou by lidé měli vědět. Protože média o tom nic nesdělují a vláda už vůbec ne.
Proslýchá se, že chystáte i překvapení…
Těch bude několik. Protože tam postavíme aparaturu a všechno bude přichystáno, tak se doslova nabízí udělat po skončení třeba koncert.
V posledních dvou letech byla kultura dost pošlapávána. Je potřeba, aby lidé získali alespoň trošku pozitivní vibrace tím, že si poslechnou dobrou muziku, že si na ni mohou zatančit a získají pocit sounáležitosti a optimismu, protože toho negativismu jsme si v poslední době užili ažaž.
Nebojíte se toho, že mnozí lidé přijdou více a raději na koncert než na demonstraci?
Myslím, že přijdou především na demonstraci a užijí si oboje! Navíc, hudba může lidi více spojit, posílit lidskou sounáležitost. Společnost je rozdělena už od covidu. Nejdřív byla hloupě onálepkována na vaxery a anivaxery a teď na lidi, kteří stojí na jedné straně konfliktu, a pak na ty, co mají pohled opačný. My se domníváme, že by se společnost naopak měla spojovat, protože přicházejí těžké časy. Jestli nic neuděláme, tak bude energie nedostatek pro všechny.
Dobrá, ale vracím se ještě k jedné věci, která z mých otázek trochu zapadla. Proč došlo k rozkolu mezi vámi a Ladislavem Vrábelem?
Došlo k tomu díky rozporům v několika oblastech. Zaprvé jde o oblast ideovou, to znamená, že každý máme jiný pohled na to, jakým směrem jít tak, abychom dosáhli té změny, kterou všichni chceme.
Druhým důvodem, a to docela zásadním, byla oblast finanční, kde jsem si od začátku stál za tím, že je potřeba mít spolek a řešit všechny věci naprosto transparentně. Netušil jsem nic o Ladislavově minulosti, o jeho insolvenci a exekucích. Ale to bych se vracel k něčemu, co vnímám jako minoritní téma.
Pořád platí, že cíl máme stejný, jenom jsme si zvolili jinou kolej, po které pojedeme. Ty koleje se v budoucnu určitě někde protnou. Jsem bytostně přesvědčen, že se jako národ spojíme. Konec konců já i Ladislav máme přes dílčí rozpory stejný pohled na situaci. Nejde nám o žádnou konkurenční soutěž. Naším společným cílem je docílit změn, které nutně potřebujeme, abychom zachránili Českou republiku. Protože když to neuděláme, prohrajeme všichni!
Petr Kojzar
FOTO – ČTK/Kateřina Šulová a archiv Jiřího Havla
Podle titulku je pan Havel odborník na marketing. On je také odborník na energetiku?
Snad bych ani Českou republiku, tento vazalský stát a protektorát amerického režimu, raději nezachraňoval.
17.listopad 1989 nám ukradl republiku ,snad je letošní listopad toužebně očekávanou změnou a navrátí se to dobré ,co bylo v minulém režimu.
Pro posouzení o jaké odborníky se jedná, mi stačí tato pasáž: „Spousta lidí ze zdravotnictví nám začíná churavět. A my se ptáme, proč se tak děje. Mnozí doktoři nám odpovídají, že jde nejspíš o následky vakcinace. Spousta starších doktorů umírá, mladší lékaři i další členové zdravotnického personálu mají zdravotní problémy.“. Více pátrat netřeba.
Karle, a co tím chtěl básník říci?
Inu komu není dáno…
Mne by zajímal ten koncert. Asi to nebude David Koller, Tomas Klus nebo Marta Kubišová, co? 🙂
Souhlas. To neni strašení, ale reálná hrozba. Blackout, rabovani, chudoba… A vládě je to jedno. Na Letenskou plan pujdu!!!
Všechno je krasne, ale od té doby, co se ti dva rozdělili, devalvovali svoji dosavadní praci. Škoda, že se autor nezeptal, zda pan Havel pujde zitra k te České…