Na brněnském výstavišti dnes začal 63. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV), letos bude o jeden den kratší – končí 7. října. Zúčastní se ho 1256 firem z 41 zemí světa, v roce 2019 před pandemií to bylo 1600 vystavovatelů. Hlavními tématy letošního ročníku budou energetická efektivita i digitální řešení pro průmysl budoucnosti.
Ač je letos veletrh o něco menší než před pandemií covidu, ve srovnání s loňským rokem se počet vystavovatelů zvýšil o 20 procent, veletrh také obsadí osm pavilonů namísto loňských pěti. Před pandemií se odehrával v deseti pavilonech brněnského výstaviště.
Řada vystavovatelů se zaměří na energie. Ministerstvo průmyslu a obchodu bude na České národní expozici prezentovat kroky vlády, kterými bude pomáhat českým firmám zvládnout současné období drahých energií. Souběžně s letošním strojírenským veletrhem se jako každý sudý rok konají specializované veletrhy IMT, PLASTEX, FOND-EX, WELDING a PROFINTECH. »Komplex veletrhů ukáže, jak do tradičních oborů strojírenství pronikají nové směry průmyslového vývoje, jako je robotizace, digitalizace, virtuální realita nebo udržitelnost,« sdělil mluvčí Mezinárodního strojírenského veletrhu Michal Svoboda.
Virtuální prostor doplní klasický veletrh
V expozici Digitální továrna 2.0 budou exponáty ukazující možnosti digitalizace výroby. Diskutovat se bude prvně v kulisách Technologického ostrova, který nainstaluje Národní centrum Průmyslu 4.0. Jeho součástí bude 5G průmyslová síť a pivo zde načepuje robot. Novinkou veletrhu jsou prezentace ve virtuálním showroomu, které umožní ukázat exponáty, které nebylo možné instalovat. Navíc osloví návštěvníky, kteří na veletrh nemohou přijet.
»Jsme první veletržní správou v ČR, která obdobnou platformou disponuje. Rozvoj online prostředí vnímáme jako příležitost, a proto jsme se rozhodli naplno využít výhody s ním spojené a zprostředkovat je i našim vystavovatelům,« uvedl generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Tomáš Moravec. Firmy tak získají možnost oslovit stávající i nové zákazníky, kteří nemohou na veletrh osobně přijet. Virtuální prostor je vhodný také pro představení exponátů, které by nebylo možné na výstaviště z logistických důvodů dopravit. »Při vývoji prostředí jsme se zaměřili také na možnost přímého kontaktu se zákazníky, takže jeho součástí je i chat umožňující komunikaci v reálném čase,« podotkl Moravec.
KUKA představí nového kobota LBR iisy
Společnost KUKA, přední světová společnost v oblasti robotizace, představí na brněnském MSV novinku z řady kolaborativních robotů LBR iisy. Jedná se o nové modely robotů: LBR iisy 3 R760, LBR iisy 11 R1300 a LBR iisy 15 R930. Díky většímu užitečnému zatížení, delšímu dosahu a vyššímu stupni krytí IP jsou LBR iisy vhodné pro širokou škálu nových úkolů a aplikací nejen v průmyslu, ale i v řadě dalších odvětví.
S lehkými koboty řady LBR iisy je robotika snadná, neboť uvedení do provozu je otázkou několika minut, a to i bez předchozích znalostí robotiky nebo programování. To je možné díky novému operačnímu systému iiQKA.OS od společnosti KUKA, který se snadno a intuitivně používá. »Společnost KUKA vyvinula LBR iisy s cílem usnadnit nasazení robotů v nových aplikacích, které využíjí snadnou implementaci nových kobotů. Ve spojení s operačním systémem iiQKA.OS nejsou nutné speciální technické znalosti,« říká Sales Manager KUKA CZ&SK Radek Velebil.
Mezi typické oblasti použití robotů řady LBR iisy patří manipulace, montáž, testování a obsluha strojů. Všechny roboty řady LBR iisy nabízejí velmi dobrý poměr cena/výkon a mají plnou servisní podporu KUKA.
Přidaná hodnota pro zákazníky
Prvotřídní hardware ve spojení s intuitivním softwarem v kombinaci s novým operačním systémem iiQKA.OS dává řadě LBR iisy zcela nový robotický efekt. Koboti jsou rychle připraveni na práci – a díky programování pomocí funkcí drag-and-drop, pohodlnému učení pomocí ergonomického ovladače KUKA smartPAD pro je robotika jednodušší než kdykoli předtím. Snímače momentu v kloubech kobotů umožňují provoz bez bezpečnostního plotu, usnadňují učení pomocí ručního vedení a v případě potřeby i bezpečnou spolupráci a kooperaci mezi člověkem a robotem. Zejména malé a střední podniky mohou těžit z rychlého spuštění systému LBR iisy bez nutnosti větší integrace.
Vyšší užitečné zatížení, větší dosah, větší volnost
Užitečné zatížení obou nových variant LBR iisy je 11, respektive 15 kg. Dosah činí 1300 mm, respektive 930 mm. Oba roboty lze montovat na podlahu, na strop či na stěnu, a splňují požadavky stupně krytí IP54 – jsou tedy dobře chráněny před prachem a vlhkostí. Nejvyšší prioritou u kobotů LBR iisy je bezpečnost – od mechaniky zabraňující úrazům až po implementaci bezpečnostních funkcí robotického systému. Koboti jsou řízeni pomocí prostorově úsporného řídicího systému KR C5 s jmenovitým napětím 230 V. V rámci KUKA Marketplace je k dispozici dokonale sladěné příslušenství, jako jsou chapadla a vizuální senzory pro různé aplikace.
Inteligentní řešení pro větší uživatelskou přívětivost
Intuitivní a rychlá automatizace pro všechny, jak je výše uvedeno, se stává skutečností. Operační systém iiQKA.OS, vytvoří základnu celého ekosystému zpřístupněním velkého výběru komponent, programů, aplikací, služeb a zařízení, které lze snadno instalovat, provozovat a využívat pro jeho zlepšení. iiQKA Ecosystem, vycházející z iiQKA.OS, umožní novým uživatelům implementovat automatizaci bez náročného školení, navíc zlepší a zjednoduší proces pro odborníky. »Automatizace je jedním z megatrendů naší doby. To je důvod, proč si KUKA jako součást své ‚Mise 2030‘ dává za cíl zpřístupnit robotickou automatizaci pro všechny,« zdůrazňuje Velebil.
Operační systém iiQKA.OS je založený na moderní a modulární softwarové architektuře používající intuitivní a vstřícné funkce napříč celým uživatelským procesem – nabízí tak rychlý úvod do robotiky pro začátečníky a významné zkvalitnění automatizace pro zkušené uživatele.
Celkové uspořádání hardware a software je zásadní
Software je pro uživatelskou přívětivost celého robotického systému důležitější než kdy jindy. Robot LBR iisy je první svého druhu, který funguje výhradně na novém operačním systému podporovaném iiQKA Ecosystem – v kombinaci s robotickým ovladačem KR C5 micro a novým ovládacím zařízením smartPAD pro. Cílem společnosti KUKA je zpřístupnění robotizace novým uživatelům a také další rozvoj již existující klientské základny. Záměrem v příštích letech je docílit vybavení intuitivního operačního systému iiQKA.OS u všech produktů KUKA.
Celá architektura nového operačního systému je postavená na linuxovém jádru a navržena pro rychlý vývoj a vysokou uživatelskou přívětivost: iiQKA.OS poskytne rychle aktualizace a další funkce budou přidány v průběhu času. Nový operační systém bude také podporovat již existující KUKA Robot Language (KRL). To umožní stávajícím zákazníkům, kteří mají zkušenosti s KUKA.SystemSoftware, v příštích letech hladce přejít na iiQKA.OS, a nadále používat své pracovní postupy a kódy.
»Naše průmyslové roboty jsou standardně vybaveny sběrnicí Ethernet, lze je tak snadno připojit k internetové síti a to i pomocí 5G sítí. Digitálně propojené procesy s využitím robotů umožní vyrábět flexibilněji, s menší energetickou náročností, vyšší mírou šetření přírodních zdrojů a také autonomně. V České republice je zejména automobilový průmysl na vysokém stupni robotizace. Roboty jsou ale čím dál tím více nasazovány i v jiných odvětvích jako například v potravinářském průmyslu, logistice, slévárenství a ostatně i pandemie covid-19 ukázala, že i ve zdravotnictví má zajímavý potenciál pro robotické aplikace,« upozorňuje Velebil.
KUKA živě představí nejen LBR iisy, ale také roboty pro zpracovatelský průmysl, zejména pro potravinářský a farmaceutický sektor: Robot KR DELTA, který je kompaktní, a s minimálními požadavky na údržbu a s možností nasazení v čistém prostředí. Dále pak robot KR SCARA, který je rychlý a vysoce efektivní, vyznačuje se maximální účinností a hospodárností.
Praktické informace
Mezinárodní strojírenský veletrh letos poprvé začíná dnes a potrvá čtyři dny do pátku. »Ke změně v délce konání veletrhu jsme dospěli na základě názorů vystavovatelů. Jedná se o celosvětový trend, jehož výsledkem je zvýšení efektivity veletržní účasti,« vysvětlil Svoboda. Brány brněnského výstaviště budou otevřeny denně od 9 do 17 hodin, poslední den do 16 hodin. Vstupenky jsou nejvýhodněji k dostání online.
V roce 2020 musel být strojírenský veletrh kvůli pandemii nemoci covid-19 zrušen. Loňský ročník koronavirus odsunul na listopad a za pět dní ho navštívilo 35 000 lidí, což byla méně než polovina obvyklé návštěvnosti. Letos se očekává návštěvnost okolo 50 000 lidí.
(zmk)