Většina významných amerických regionálních bank se stále nachází v rizikovém pásmu, a to navzdory opačným ujištěním Federálního rezervního systému (Fed). Tento názor vyjádřil Kyle Shostak, ředitel společnosti Navigator Principal Investors, v sobotním rozhovoru s korespondentem agentury TASS.
»Navzdory ujišťování Fedu je většina významných regionálních bank nadále silně ohrožena. Zejména kvůli jejich vazbě na poskytování úvěrů na nemovitosti. Budou výrazně trpět, pokud nemovitosti zůstanou i nadále nepoptávané nebo nedostatečně využívané, zejména komerční nemovitosti,« uvedl investor. »Koneckonců právě regionální banky jsou věřiteli první linie mnoha developerů a vlastníků komerčních nemovitostí – obchodních center a kancelářských budov, kde poptávka prudce poklesla. Neboli sektor jako celek prochází vážnou transformací. Například nákupní centra, která ztrácejí nájemce a jejichž tržby se nyní stále více přesouvají do segmentu e-commerce.«
Kromě toho jsou dalšími rizikovými faktory pro banky, jak upozorňuje Shostak, omezená likvidita bankovních aktiv a portfolio cenných papírů, jehož hodnota v důsledku rostoucí základní úrokové sazby výrazně poklesla. »Čas od času se klienti bank, a to jak právnické, tak fyzické osoby, vyplašení další negativní zprávou pokusí vybrat finanční prostředky, což je pro každou středně velkou banku, která je vysoce závislá na stálém přílivu krátkodobých vkladů, velmi citlivé,« zdůraznil expert.
Navzdory těmto faktorům, poznamenává Shostak, se Fed ani samotné banky vážně nesnaží restrukturalizovat svá portfolia cenných papírů a přehodnotit rizika. »Fed je zvyklý zaplavovat penězi a vyloženě levnou likviditou každý nový problematický bankovní případ, což stále více urychluje inflaci,« uvedl investor. »Zkušenosti ukazují, že ignorování prvních příznaků blížící se bankovní tsunami, jako tomu bylo na počátku roku 2007, může velmi rychle vést ke globální systémové krizi důvěry v celý bankovní systém USA, což má mimořádně negativní dopad i na reálnou ekonomiku. Všechna výše uvedená rizika jsou velmi aktuální a opožděná a někdy neadekvátní reakce na ně nutí investory snižovat své pozice v amerických aktivech.«
Bankovní krize v USA
Kolaps First Republic Bank v USA tento týden způsobil, že se řada regionálních bank ocitla v krizi. Velké banky jako JPMorgan Chase, Wells Fargo a Bank of America, považované za bezpečné investice, ztratily na burze 3-4 % své hodnoty. Zároveň podle americké ministryně financí Janet Yellenové zůstává americký bankovní systém »silný, se silnou kapitálovou a likvidní pozicí« a situace s vklady v regionálních bankách se stabilizovala.
Již dříve americká Federální společnost pro pojištění vkladů navrhla reformu systému jejich ochrany v amerických bankách v souvislosti s nedávným bankrotem bank First Republic Bank, Silicon Valley Bank a Signature Bank.
(jb, TASS)
Ujištění od …… Hahaha