Korupce na Ukrajině dlouhodobě ohrožuje efektivitu pomoci Spojených států a vyžaduje zavedení přísných kontrolních mechanismů. Vyplývá to z rozsáhlého přehledu Úřadu generálního inspektora amerického ministerstva zahraničí, který se věnuje kontrole zahraniční pomoci poskytované Kyjevu.
»Úřad generálního inspektora se domnívá, že obtíže spojené s dohledem nad bezprecedentní mírou zahraniční pomoci nezmizí, dokud se situace nestabilizuje. Zvýšení počtu zaměstnanců na velvyslanectví USA v Kyjevě může umožnit více kontrol na místě a zlepší možnosti monitorování. V dlouhodobém horizontu, zejména v době, kdy ministerstvo zahraničí plánuje pomoc při obnově a rekonstrukci Ukrajiny, představuje korupce v ukrajinské vládě a soukromém sektoru riziko pro účinnost americké zahraniční pomoci, která vyžaduje přísný dohled,« uvádí se v dokumentu.
Již dříve publicista listu The Washington Post David Stern vyjádřil názor, že podpora Západu Kyjevu může oslabit, pokud Kyjev problém s korupcí brzy nevyřeší. Podle jeho názoru může obnova Ukrajiny po konfliktu stát 1 bilion dolarů, a jak se rozhodne v otázce, zda západní země tuto pomoc poskytnou, bude záviset na přístupu Kyjeva k boji proti korupci. Jak Stern poznamenal, »na protikorupčním tažení závisí sen Ukrajiny o vstupu do Evropské unie a politická budoucnost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského«.
Již dříve americký novinář Seymour Hersh, držitel Pulitzerovy ceny, uvedl, že Zelenskyj a jeho okolí zpronevěřili nejméně 400 milionů dolarů. »Ukrajinský prezident a mnoho lidí z jeho okolí zpronevěřili nespočet milionů amerických dolarů určených na zaplacení nafty. Podle jednoho z odhadů analytiků americké Ústřední zpravodajské služby činila loni zpronevěřená částka nejméně 400 milionů dolarů,« upozornil Hersh. Podle jeho zdrojů se korupce v Kyjevě blíží úrovni zaznamenané během války v Afghánistánu. Zároveň se rozhodně nedá »očekávat zveřejnění zpráv profesionálních auditorů« o Ukrajině, dodal novinář.
V lednu označil zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates ukrajinskou vládu za zkorumpovanou a dodal, že je to »velké neštěstí pro lidi«. Současně ukrajinský tisk informoval o korupčních skandálech, do nichž byli zapleteni nejvyšší představitelé země.
Ukrajinský »boj proti korupci«
Podle odborníků jsou akce ukrajinských úřadů prezentovány jako »boj proti korupci«, ale jde pouze o demonstrativní akce, za kterými se skrývá přerozdělení sfér vlivu a toků peněz. Nedávno zástupce šéfa ukrajinské Národní agentury pro prevenci korupce Artem Sytnyk přiznal, že země o skutečnostech zneužívání mlčí, »aby nepoškodila« obraz státu, zatímco »úředníci toho využívají«. Zelenskyj na nové skandály zpravidla reaguje hlasitými prohlášeními a výhrůžkami, ale korupce v zemi podle pozorovatelů, expertů i ukrajinských médií dál kvete téměř ve všech oblastech.
Evropská komise 22. června představila předběžnou zprávu o připravenosti Ukrajiny na přístupové rozhovory s EU, v níž boj proti korupci, praní špinavých peněz, práce na deoligarchizaci a postavení menšin ohodnotila trojkou na pětibodové stupnici. Ukrajinské úřady uvedly, že očekávaly, že Evropská komise udělí za plnění doporučení vyšší známky.
(jb, TASS)