AKTUALIZOVÁNO
Devět prezidentských kandidátů se v lednu příštího roku bude ucházet o hlasy voličů, a tím i o nejvyšší ústavní funkci v České republice. Ministerstvo vnitra na své dnešní tiskové konferenci na pražské Letné oznámilo, že zákonné povinnosti pro kandidaturu při přímé volbě hlavy státu splnili Andrej Babiš, Jaroslav Bašta, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Denisa Rohanová, Josef Středula a Tomáš Zima.
Jedná se tedy o stejný počet jako při minulých volbách před pěti lety, kdy o prezidentské křeslo bojovalo devět z 20 uchazečů. Tentokrát se v příslušném termínu přihlásilo ještě o jedno jméno navíc, ovšem sítem nakonec prošla znovu jen devítka. Kandidáti na prezidenta musejí mít podporu minimálně deseti senátorů nebo 20 poslanců nebo 50 000 řadových občanů.
Uznávají se i hlasy z minulé Sněmovny
Když na počátku listopadu na setkání s novináři v centru Prahy bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima odhadl, že kandidátů nakonec bude méně než deset a více než sedm, trefil se náramně. V jeho případě a také u Denisy Rohanové, prezidentky občanského sdružení Česká asociace povinných, se v médiích zpochybňovalo, zda jsou platné hlasy zákonodárců, kteří už momentálně mandát nevykonávají. Zima se opírá o hlasy senátorů z obou volebních obobí, Rohanová o hlasy poslanců, kteří zasedali v minulé Sněmovně. »Stanovisko ministerstva vnitra je takové, že se uznávají podpisy zákonodárců, kteří drželi mandát v době, kdy byla listina podána, a to podpisující poslanci měli mandát,« uvedl směrem k Rohanové vysvětlující stanovisko ředitel odboru voleb Tomáš Jírovec.
O hlasy zákonodárců jinak opírají svoji kandidaturu i současní senátoři a neúspěšní kandidáti z roku 2018 Pavel Fischer a Marek Hilšer. Oba kandidují s podporou kolegů z horní parlamentní komory, Fischer měl i nominační podpisy poslanců. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se uchází o Hrad na základě podpisů svých poslanců, Jaroslava Baštu zase nominovalo a podpořilo hnutí SPD. Kombinaci senátorské podpory a podpisů občanů zvolil odborový předák Josef Středula.
Dva ze tří největších favoritů volby, generál Petr Pavel a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová kandidují s podporou občanů. Nerudová odevzdala 82 413 podpisů, Pavel 81 083. Naopak po překontrolování se nedostalo na podnikatele Tomáše Březinu, Karla Diviše a Karla Janečka, úřad jim neuznal část podpisů voličů. Těsné to bylo především u Diviše, kterému jich úřad započítal 49 884, chybělo mu tudíž pouhých 116 podpisů.
Možnost odvolání do středy
Odmítnutí kandidáti mohou podat odvolání. »Navrhující subjekty a kandidáti se mohou odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu do středy příštího týdne, pořádková lhůta je 15 dnů. Návrhy tedy budou do poloviny prosince rozhodnuty, a poté, kdy budou soudní rozhodnutí ukončena, dojde k losování čísel kandidátů na hlasovací lístky a přistoupí se k výrobě lístků,« popsal na tiskové konferenci další postup náměstek ministra vnitra Petr Vokáč. Pokud by se žádný z odmítnutých kandidátů neodvolal, volební čísla by vylosovala komise už 1. prosince. To se ale s pravděpodobností hraničící s jistotou nestane, jelikož dnes, krátce po tiskové konferenci na Letné, již oznámil plánované odvolání Diviš.
První kolo vybírání nástupce Miloše Zemana v čele státu se z rozhodnutí předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) uskuteční 13. a 14. ledna příštího roku. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční počet hlasů všech občanů, kteří odevzdají svůj platný hlas, pak se předpokládané finále odehraje o dva týdny později. Stávající hlava státu již podle Ústavy potřetí kandidovat nemůže.
(pk)