Milníky situace na Ukrajině dle Putinových výroků

Situace na Ukrajině se vyvíjí závratným tempem. Jaké jsou ale její mezníky podle výroků prezidenta Ruské Federace Vladimira Putina? Zde je jejich vše vypovídající přehled:

  • 28. ledna; Putin v telefonátu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem k dění kolem Ukrajiny: »Odpovědi USA a NATO nezohlednily tak zásadní obavy Ruska, jako je zabránění rozšiřování Severoatlantické aliance, odmítnutí útočných zbraňových systémů v blízkosti ruských hranic a návrat vojenských kapacit a infrastruktury bloku v Evropě do stavu z roku 1997.«
  • 21. února; Putin v televizním projevu k národu krátce před uznáním nezávislosti lidových republik vyhlášených v roce 2014 separatisty na Donbasu na východě Ukrajiny: Putin Ukrajinu vykreslil jako americkou kolonii s loutkovým režimem, jako zemi, kde jsou Rusové utlačováni a pronásledováni. Zároveň Ukrajinu obvinil z přípravy bojových operací a teroristických akcí proti Rusku, i z toho, že se chystá vyzbrojit se jadernými zbraněmi. »Nemůžeme nereagovat na toto nebezpečí,« zdůraznil. Strategie Ukrajiny podle Putina počítá se zatažením dalších států do střetu s Ruskem, v zemi »jsou prakticky nepřetržitě vojska NATO« a »USA přistoupily k ovládnutí ukrajinského území jako budoucího bojiště«. »Každý den dochází k ostřelování, zabíjení civilistů nepřestává. Nemá to konce. Ale takzvaný civilizovaný svět dává přednost nevšímat si toho, nevšímat si všech těch hrůz, páchaných na čtyřech milionech lidí. Jen proto, že nepodpořili agresivní nacionalismus a neonacismus. Jak dlouho může tragédie pokračovat? Jak dlouho to lze trpět?« uvedl Putin s tím, že je nezbytné »neprodleně uznat nezávislost lidových republik«.
  • 22. února; prohlášení před novináři: »Po zuby ozbrojená země s jadernými ambicemi je naprosto nepřijatelná,« řekl Putin před novináři. »V případě nezbytnosti splníme všechny přijaté závazky,« řekl ohledně vojenské pomoci Doněcké a Luhanské lidové republice, vytvořených na jaře 2014. »V jakých hranicích budeme uznávat tyto republiky? Ale my už jsme je uznali, a to znamená, že jsme uznali všechny jejich základní dokumenty, včetně ústav. A v ústavách jsou zapsány hranice v rámci Doněcké a Luhanské oblasti v době, kdy byly součástí Ukrajiny,« řekl Putin.
  • 24. února; Putin v televizním projevu oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na Donbasu: »Okolnosti od Ruska vyžadují rozhodné kroky,« řekl. Uvedl, že Rusko nemá v plánu okupaci ukrajinských území a nedopustí, aby se na Ukrajině objevily jaderné zbraně. Vyzval ukrajinské vojáky, aby »ihned složili zbraně a vrátili se domů«. »Spravedlnost a pravda je na ruské straně,« prohlásil a dodal, že veškerá odpovědnost za možné krveprolití bude plně a zcela na ukrajinském režimu. »Nikdo by neměl pochybovat o tom, že přímé napadení naší země by vedlo pro jakéhokoli potenciálního agresora k jeho porážce a hrozivým důsledkům,« prohlásil.
  • 27. února; agentura TASS: »Agresivních vyjádření na adresu naší země se dopouštějí i vysocí představitelé předních zemí NATO, a proto přikazuji ministru obrany a náčelníkovi generálního štábu, aby uvedli síly (jaderného) odstrašování ruské armády do zvláštního režimu bojové pohotovosti,« řekl Putin během porady, které se zúčastnil ministr obrany Sergej Šojgu a náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov.
  • 3. března; agentura TASS: »Chci říct, že speciální vojenská operace postupuje přísně v souladu s harmonogramem, podle plánu. Všechny stanovené úkoly se úspěšně plní,« řekl prezident na poradě se členy bezpečnostní rady.
  • 16. března; agentura TASS: »Speciální vojenská operace ruských sil byla jedinou variantou pro Moskvu, jak zajistit bezpečnost Ruska,« řekl Putin. Uvalení sankcí na Rusko vysvětlil snahou Západu Rusko oslabit a politiku západních zemí označil za agresivní. »Jako zbraň si (západní země) zvolily ekonomické, finanční, obchodní a jiné sankce proti Rusku. Ty ale nyní dopadají na Evropany a Američany kvůli rostoucím cenám benzínu, energií a potravin i kvůli ztrátě pracovních míst souvisejících s ruským trhem,« řekl Putin na ekonomické poradě.
  • 12. dubna; agentura TASS: »Ukrajinu začali přeměňovat v protiruské nástupiště, začali tak pěstovat již dávno se vyskytující výhonky nacionalismu a neonacismu. Speciálně tam pěstovali růst neonacismu. Střet Ruska s těmito silami byl nevyhnutelný, jen vybrali čas útoku,« citovala Putina agentura TASS. Rusko podle prezidenta dosáhne na Ukrajině svých cílů. »Tak tomu bude, o tom není žádných pochyb,« řekl. Ruské ozbrojené síly si podle něj počínají statečně, chytře, efektivně a dosahují výsledků při využití nejmodernějších zbraní. Putin také řekl, že jednání s Ukrajinou jsou na mrtvém bodě. Záběry mrtvých civilistů a zprávy o válečných zločinech z ukrajinského města Buča, označil za falešné. »Alexandr Grigorjevič (Lukašenko) mi dokonce dnes předal ty dokumenty. Dokumenty, které byly předány i (ruské tajné službě) FSB: jak a kdo, čím se do toho města přepravili a jak utvořili podmínky pro tuto provokaci a faleš,« řekl. Lukašenko situaci kolem Buče označil za výsledek britské zpravodajské operace.
  • 17. června; ekonomické fórum v Petrohradě: Putin znovu obhajoval své rozhodnutí napadnout Ukrajinu a kritizoval západní sankce. Řekl, že ruská ekonomika se dokázala s tímto tlakem vyrovnat. »Ekonomický blitzkrieg neměl šanci uspět,« prohlásil. Také řekl, že skončil jednostranný světový řád, který byl podle něj podřízený Spojeným státům. »Tato epocha (dominance USA ve světě) skončila, nehledě na všechny pokusy ji zachovat, zakonzervovat jakýmikoliv prostředky. Změny představují přirozený běh dějin,« řekl. »Ve vzniklé situaci, na pozadí rostoucích rizik a hrozeb bylo rozhodnutí Ruska o uskutečnění speciální vojenské operace vynuceno. Bylo to nepochybně těžké, ale vynucené a nezbytné. Toto rozhodnutí svrchované země, na které má bezpodmínečné právo, je založeno na Chartě OSN hájit svou bezpečnost,« prohlásil. Putin také zdůraznil, že všechny úkoly operace budou bezpodmínečně splněny. V pozdější debatě označil ostřelování obytných čtvrtí za zločin proti lidskosti – učinil tak v souvislosti s dotazem ohledně ukrajinského ostřelování Doněcku.
  • 7. července; setkání s předsedy poslaneckých klubů ruského parlamentu: »Slyšíme, že nás chtějí porazit na bojišti. No, co na to říct? Ať to zkusí. Už jsme mnohokrát slyšeli, že Západ chce s námi bojovat do posledního Ukrajince. Pro ukrajinský lid je to tragédie, ale zdá se, že vše k tomu směřuje.« Řekl také, že Rusko ještě nic vážného na Ukrajině nezahájilo a že Západ by měl pochopit, že prohrál hned v úvodu ruské speciální operace. »Všichni musí vědět, že jsme celkově ještě nic vážného nezačali,« řekl. Vojenská operace podle něj představuje »začátek zásadního zlomu světového pořádku podle Ameriky, začátek přechodu od liberálně globalistického amerického egocentrismu ke skutečně multipolárnímu světu«, který se opírá o mezinárodní právo, svrchovanost národů a civilizací, spravedlnost a rovnoprávnost.
  • 7. září; Ekonomické fórum ve Vladivostoku: »Vláda v Kyjevě je nelegitimní režim, který se k moci dostal po převratu v roce 2014,« řekl Putin. Podle ruských agentur také odmítl obvinění, že by Rusko porušovalo mezinárodní právo. Řekl, že Rusko boje na Ukrajině nezačalo, ale naopak se snaží ukončit boje, které tam trvají už od roku 2014. V reakci na zprávu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), jejíž mise navštívila Záporožskou jadernou elektrárnu, Putin uvedl, že v areálu elektrárny není žádné ruské vojenské vybavení.
  • 16. září; vystoupení před novináři: »Plán speciální vojenské operace úpravám nepodléhá,« řekl Putin. Kyjevu pohrozil, že by ruské síly mohly na Ukrajině přistoupit k ještě větším útokům než doposud. »Ruské ozbrojené síly na Ukrajině podnikly několik citelných úderů. Řekněme, že to byly výstražné údery. Pokud se bude situace dál vyvíjet podobně, naše reakce bude vážnější,« řekl. Doplnil, že na Ukrajině nebojuje celá ruská armáda, ale jen vojáci na základě smluvního vztahu. Ukrajinu Putin obvinil, že se na ruském území pokouší o teroristické útoky, a to i v okolí jaderných elektráren.
  • 21. září; projev k vyhlášení částečné mobilizace: V televizním vystoupení Putin uvedl, že je to na obranu před Západem, který se podle něj snaží oslabit, rozdělit a zničit Rusko. Západ Putin obvinil z jaderného vydírání. Rusko má ale podle něj dostatek zbraní na odpovídající reakci a nebojí se je použít. Oznámil také zvýšení prostředků pro ruský zbrojní průmysl. Podle Putina je mobilizace »plně adekvátní hrozbám, kterým čelíme«. Cíl ruské operace na Ukrajině se podle něj nezměnil, je jím osvobození Donbasu.

(cik)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Doufejme, že tento výčet ruské schizofrenie v podání Putina si sv.Václav nevyloží jako zradu ideálů prezentovaných Naší pravdou a bude i nadále pravidelně diskutovat….

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy