Migrační problémy je potřeba řešit v místě jejich vzniku

Opozice na dnešní mimořádné schůzi kritizovala dohodu o reformě migračních pravidel Evropské unie, kterou minulý týden za Česko podepsal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Předseda hnutí ANO Andrej Babiš tento krok označil za »totální zradu«, s požadavkem na odvolání ministra však hnutí neuspělo. Opozice neprosadila ani požadavek na odmítnutí dohody.

Sněmovna o dohodě jednala na mimořádné schůzi svolané na popud opozičního hnutí ANO. Podle Babiše je evropská dohoda v rozporu s tím, co má vláda ve svém programovém prohlášení, a znamená povinnost přijetí 30 000 migrantů ročně. »Dá se to nazvat totální zrada,« prohlásil Babiš.

Předseda SPD Tomio Okamura označil Rakušanův souhlas s dohodou za vlastizradu. O české vládě hovořil jako o kolaborační nebo vlastizrádné a tvrdil, že chce z Česka udělat zemi imigrantů. »Brusel a evropské státy musí zrušit podporu migrace,« uvedl Okamura.

Hnutí ANO neuspělo s návrhy, podle nichž by Sněmovna nesouhlasila s přijetím povinné solidarity, uvedla by, že je v rozporu s vládním programem a vyzvala premiéra Petra Fialu (ODS), aby vyměnil ministra vnitra Víta Rakušana. ANO prosazovalo také výzvu k Fialovi, aby podnítil svolání Evropské rady, na níž by navrhovanou reformu za Česko odmítl. Sněmovna odmítla rovněž snahu SPD, aby se Česko připojilo k odmítavému postoji Polska a Maďarska k reformě.

Sněmovna naopak přijala usnesení vládního tábora, podle kterého je dohoda ministrů vnitra členských států z minulého týdne v souladu s dlouhodobými zájmy Česka a je založena na finanční solidaritě mezi unijními zeměmi a nezahrnuje povinné přerozdělování uprchlíků. »Aspoň víme, kdo je kdo a kde stojí,« komentovala výsledek hlasování předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová.

Přijmout migranty, nebo zaplatit pokutu

S azylovou reformou nesouhlasí ani komunisté. Ve stanovisku zaslaném redakci iportaL24.cz poukazují na to, že všechny členské státy mají mít povinnost buďto přijmout část migrantů z těch členských států, které jsou migranty přetížené, nebo těmto státům poskytnout peněžní či jinou materiální a personální podporu.

»Ministr Rakušan tvrdí, že v současné době bude platit pro Českou republiku výjimka z pomoci jihoevropským státům, neboť je sama zasažena migrační vlnou z Ukrajiny, ostatní státy tak naopak budou nyní poskytovat pomoc nám. To zní sice hezky, ale od ministra vlády, co neustále opakuje, že je potřeba myslet na budoucnost, bych čekala alespoň krátké zamyšlení právě nad budoucností,« řekla europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. Upozornila na to, že po pominutí migrační vlny z Ukrajiny se i ČR bude muset připojit k zemím s tzv. »povinnou solidaritou« se státy, jako jsou Itálie, Řecko či Španělsko. Česko tak bude postaveno před výběr mezi přijetím části migrantů z arabských států a Afriky, či zaplacením pokuty za jejich nepřijetí, míní komunisté. KSČM podle Konečné považuje za zásadní řešit migrační problémy v místě jejich vzniku.

Rakušan dohodu považuje za úspěch. Před poslanci zdůrazňoval, že dohodnutá reforma neobsahuje povinné přerozdělování uprchlíků, podstatou je solidarita. Vedle přijetí migrantů jde podle něho o peněžitou pomoc zasaženým státům a o pomoc s ostrahou vnější unijní hranice s hraniční procedurou. Zpřísnění povinných procedur na vnější hranici do budoucna zajistí urychlené vracení lidí bez legitimního důvodu pobývání v EU, uvedl.

»Je to pozvánka do Evropy,« oponoval Babiš. Migrační kvóty se podle něj vracejí jiným způsobem.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy