Migrační pakt rozhodně není výhodný pro ČR, jak se nám vláda snaží namluvit, tvrdí opozice

Zrůdná dohoda postavená na tzv. povinné solidaritě, což není nic jiného než zamaskované uprchlické kvóty a výpalné za migranty. Tak charakterizoval předseda hnutí ANO Andrej Babiš migrační pakt, který připravila současná vláda Petra Fialy v době svého předsednictví v Radě EU. Babiš to řekl v úvodu dnešní mimořádné schůze Sněmovny, kterou si k migračnímu paktu vyžádalo hnutí ANO. Chtělo, aby vláda vysvětlila změnu postoje u nových migračních pravidel Evropské unie.

Schůze se nakonec neuskutečnila, koalice nepodpořila její program. Vystoupit tak mohli pouze řečníci s přednostním právem.

»Buďte si jisti, že my vám pokoj nedáme, už ve čtvrtek vás budeme interpelovat, příští týden budeme zařazovat body a klidně zase svoláme další mimořádnou schůzi. Budeme vaším svědomím, protože vy ohrožujete bezpečnost této země,« uvedla po hlasování směrem ke koaličním poslancům předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Na kompromisní podobě migračního paktu se 8. února dohodli vyjednavači Evropského parlamentu a členských zemí EU, čeští zástupci se hlasování zdrželi. Podle zástupců vlády jsou reformní kroky méně ambiciózní, než Česká republika očekávala. Zvyšuje se také administrativní zátěž a snižuje možnost efektivně bránit nelegální migraci už na vnější hranici Evropské unie.

Opozice s takovým zdůvodněním nesouhlasí. Babiš to označil za zástupné argumenty. Podle předsedy ANO je jedinou hmatatelnou změnou v porovnání s návrhem, na kterém se vláda podílela, zřízení evropského koordinátora pro solidaritu.

»Ve skutečnosti v paktu zůstaly ty nejhorší šílenosti, zejména uprchlické kvóty, které během českého předsednictví v roce 2022 dojednali a ke kterým Českou republiku zavázali pánové Fiala s Rakušanem,« uvedl Babiš. Jediný, pro koho je pakt výhodný, jsou podle něj země, které jsou přetížené migranty, jako je Itálie, Řecko nebo Španělsko. »Rozhodně ale tento pakt není výhodný pro Českou republiku, jak se nám stávající vláda snaží namluvit. Tuto dohodu může obhajovat jen úplný šílenec, který nevidí za nejbližší roh,« prohlásil šéf ANO. Pakt podle něj umožní přerozdělování ilegálních migrantů z Asie a Afriky s odlišnou mentalitou a kulturou.

Vláda Petra Fialy (ODS) jej podle Babiše připravila, ale nakonec nepodpořila jen kvůli strachu o výsledek vládních stran v červnových volbách do Evropského parlamentu.

»Česko se stalo jedinou zemí visegrádské skupiny, která se po mnoha letech odporu migračním kvótám podvolila,« řekla místopředsedkyně Sněmovny Klára Dostálová (ANO).

Z Evropy se stává nekonkurenceschopný skanzen

Podle místopředsedy Sněmovny Karla Havlíčka (ANO) si míru solidarity musí určovat jednotlivé země samy. »Jakýkoli diktát jakkoli šikovně skrytý za vyšší řešení spolehlivě skončí katastrofou,« uvedl Havlíček. Evropa podle něj nezvládá vedle klimatické nebo energetické politiky ani migrační politiku. »Z Evropy se stává nekonkurenceschopný skanzen,« dodal.

Podle Schillerové premiér vyměnil národní zájmy za klid v jeho pětikoaličním projektu. »Takto podle mě vypadá zrada,« prohlásila Schillerová.

Rovněž podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury »vláda zbaběle zradila zájmy českých občanů«. SPD trvá na tom, aby se k migračnímu paktu a vůbec k setrvání ČR v Evropské unii uskutečnilo referendum. »Migrační pakt je zničení České republiky do budoucna. Nebude se možné z něj vykoupit,« prohlásil Okamura.

Migrační pakt je podle šéfa SPD otevřená pozvánka pro nelegální migranty z afrických a islámských zemí do EU. »My tady nechceme žádné nelegální migranty,« uvedl Okamura. Vinil vládu z toho, že zavádí toleranci nelegálního jednání.

Evropa od migrační krize v roce 2015 tápe

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) souhlasil s tím, že současný způsob řešení migrace na území EU je nedostatečný. Evropa podle něj od migrační krize v roce 2015 tápe, společné řešení bylo nedostatečné. Na tom podle něj panuje shoda napříč politickým spektrem. »Současné řešení obsažené v migračním paktu není ideální, ale je to posun dobrým směrem, je to posun k hledání společného evropského řešení, bez kterého se neobejdeme, protože migrace je společným celoevropským problémem a vyžaduje společné celoevropské řešení,« uvedl ministr.

To, že se Česko při hlasování o paktu zdrželo, podle něj neznamená změnu postoje. »Evropský parlament zasahoval do vyjednané dohody způsoby, které česká vláda nemohla tolerovat,« prohlásil Rakušan.

Výsledná verze podle dřívějšího vyjádření ministerstva vnitra zásadně omezuje možnost prodloužení zadržování nelegálních migrantů na vnější hranici nad 12 týdnů. Původní možnost snadnějšího prodloužení měla řešit například situace, kdy zdrojové země odmítají efektivní spolupráci při identifikaci a přebírání migrantů. Celkově se podle vnitra také ztížily možnosti detence migrantů na vnějších hranicích EU, což může vést k pokračování sekundárních pohybů z hraničních států dál do členských zemí EU.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy