Mezinárodní týmy dobrovolníků v Bílých Karpatech, Krkonoších i středních Čechách

V těchto dnech probíhají nebo se uskuteční tři krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty, známé také jako workcampy. V malebné Nové Lhotě v Bílých Karpatech začal již 8. srpna a bude pokračovat do 22. srpna. 2023. V nejvyšších partiích Krkonoš se od 12. do 21. srpna koná mezinárodní dobrovolnický projekt s cílem pečovat o krajinu našich nejvyšších hor. Další skupina zahraničních i českých dobrovolníků se sejde ve středočeském Újezdci 13. až 26. srpna. Společným spolupořadatelem je organizace INEX-Sdružení dobrovolných aktivit.

Skupina jedenácti dobrovolníků z různých evropských zemí se v Bílých Karpatech zapojuje do podpory místní komunity a okolních vesnic prostřednictvím sběru bylin, které budou následně zpracovávány na čaj. Projekt je pořádán organizací INEX-Sdružení dobrovolných aktivit ve spolupráci s obcí Nová Lhota za podpory Evropského sboru solidarity.

Dobrovolníci z České republiky, Itálie, Francie, Maďarska, Španělska a dalších evropských zemí sbírají byliny v místním ekocentru a pomáhají s obecně prospěšnými pracemi v obci Nová Lhota. Během těchto dvou týdnů se naučí rozpoznávat byliny a dozví se o jejich blahodárných účincích. Prakticky si vyzkouší jejich zpracování při výrobě organických bylinných čajů, což představuje důležitý způsob podpory místních tradic. Aby nahlédli do celého výrobního procesu, navštíví také sociální podnik v Nové Lhotě, kde se bylinné čaje balí. V nedaleké přírodní zahradě pomáhají s plením, mulčováním a jinými manuálními pracemi.

Kromě samotné práce v místní výrobně čajů se dobrovolníci budou podílet na zvelebování místní komunity, prostředí obce a zapojí se do místní kultury. Vydají se do turistického výletního areálu Salaš Travičná, kde historicky bývaly obecní pastevní sady pro krávy a ovce se salaší. Zde navštíví například přírodní zahradu či muzeum kopaničářských roubených staveb salaše. Během volného času objevují krásy Bílých Karpat, a to například i z nejvyššího vrcholu Velké Javořiny.

Budou pečovat o krkonošskou přírodu

Na již druhý ročník dobrovolnického pracovně-vzdělávacího projektu se do Krkonoš sjíždí šestnáct dobrovolníků ze sedmi zemí světa. Tento workcamp je stejně jako před dvěma lety organizován ve spolupráci správy Krkonošského národního parku a neziskové organizace INEX–Sdružení dobrovolných aktivit.

Jedním z úkolů, který na dobrovolníky čeká, je spojený s ochranou lučních stanovišť. Dobrovolníci budou na loukách východních Krkonoš pomáhat s úklidem trávy. Další činnosti budou vycházet z aktuální potřeby Krkonošského národního parku. Dobrovolníci si tak vyzkouší např. čištění svodných kanálů na lesních cestách, úklid klestu po těžbě nebo sběr odpadků podél vytížených turistických tras. Ovšem nejen pracovní aktivity jsou součástí workcampů. Jelikož účastníci dobrovolně věnují svůj čas a úsilí ochraně přírody bez nároku na finanční ohodnocení, připravila si správa KRNAP vzdělávací a poznávací aktivity.

»Plánujeme věnovat některý z večerů prezentaci přírodních a kulturních hodnot Krkonoš. K dispozici budeme mít také dostatek času k výletu do environmentálního centra KRTEK ve Vrchlabí. Po diskuzi s dobrovolníky jistě uspořádáme ještě další výlet. Před dvěma lety jsme se vydali na Stezku korunami stromů a na rozhlednu Hnědý vrch v Peci pod Sněžkou,« uvádí vedoucí workcampu Milan Hofman.

Správa KRNAP, konkrétně Spolek přátel krkonošské přírody, který je v přímém kontaktu se správou národního parku, organizuje workcamp po roční odmlce již podruhé. Předchozích zkušeností s organizací akce chtějí využít také členové správy KRNAP a Spolku přátel krkonošské přírody, pro které přípravy workcampu začínají již několik měsíců před samotným začátkem.

Toto potvrzuje členka pracoviště environmentální výchovy správy KRNAP a jedna z vedoucích workcampu Lucie Koďousková: »Spolupráce KRNAP a INEX-SDA začala již na počátku tohoto roku. Poté, co se v polovině března objevila nabídka našeho workcampu v mezinárodní databázi, se začali přihlašovat první dobrovolníci. V současné chvíli máme opět jako před dvěma lety naplněnou kapacitu.«

Pomezní Boudy, v jejichž okolí bude většina aktivit dobrovolníků probíhat, se nacházejí ve východní části Krkonoš v nadmořské výšce 1050 metrů. Tato osada je architektonicky zachovalou enklávou horského osídlení, která je součástí obce Malá Úpa v okrese Trutnov. Jak již název napovídá, osada se rozkládá při hranicích a nachází se v ní hraniční přechod do Polska. Vedle toho v obci najdeme minipivovar, množství ubytovacích a stravovacích zařízení pro návštěvníky hor, lyžařské sjezdové tratě a výchozí body pro letní i zimní turistické toulky.

Založí permakulturní sad

Skupina zahraničních i českých dobrovolníků se sejde ve středočeském Újezdci, aby v rámci workcampu, který je pořádaný INEXem a Spolkem pro rozvoj 3K, položila základy permakulturního sadu.

Cílem dvoutýdenního workcampu bude primárně připravit půdu k podzimnímu vysazení permakulturního sadu, vedle toho budou dobrovolníci například stavět budky pro ptáky a čistit přírodu středočeského Újezdce a přilehlých obcí.

»Myslím, že jako tým nás už od začátku všechny pojil zájem o dobrovolnictví, přírodu a multikulturní prostředí. Právě díky multikulturnímu prostředí a vlastně i díky znalostem manželů Rázkových můžeme i hodně poznat, což je pro nás příjemné obohacení,« říká Koďousková. Jejich úkolem během akce bude nejen péče o práci na výsadbě sadu, ale i péče o volnočasové aktivity celého týmu.

Dobrovolnický workcamp je celosvětový fenomén s historií sahající až k dobrovolnickým reparacím po první světové válce. Od té doby se koncept rozrostl o množství projektů, a tak si mohou dobrovolníci vybírat ze zemí po celém světě a projektů společenského, kulturního, památkového a ekologického dobrovolnictví.

Cílem Spolku je podpora vzdělání a vztahu k práci, podporovat multikulturní i lokální vztahy a rozvíjení permakultury a cirkulárních vztahů. Mimo jiné pořádají každý rok letní francouzský tábor Francomanie.

Nezisková organizace INEX-Sdružení dobrovolných aktivit se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá od svého vzniku v roce 1991. Ve spolupráci s místními partnery je na letošní sezónu naplánováno 35 workcampů (krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty) po celém území České republiky. Zastoupeny jsou projekty z oblasti ekologie, pomoci místním komunitám nebo obnovy kulturně-historických památek. Na workcampy do ČR každoročně přijíždí přibližně 300 zahraničních dobrovolníků z celého světa. INEX zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty do zahraničí.

(zmk)

FOTO – inexsda.cz

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy