Maso není v dnešní době zrovna levná záležitost. Proto si můžete čas od času poradit bez něj. Vždyť do jídelníčku patří i luštěniny, brambory, zelenina, sójové »maso«, tofu, a také houby, čerstvé, sušené i třeba v octu naložené. Věřte, že je báječné posnídat včera připravenou pravou, tedy poctivou, naši, brambůrku (bramborovou polévku) s krajícem chleba. I když – mezi námi – žádná dieta to není.
Vydatná ranní bramboračka přes noc »dozraje«. Stačí oškrábat 500 g nových brambor (1000 g stojí aktuálně kolem 20 Kč), nakrájet je na kostičky a povařit v mírně osolené vodě. Hrnek mražené polévkové zeleniny zprudka osmažte na dvou lžících slunečnicového oleje. Vodu z uvařených brambor slijte do kastrůlku, uvařené brambory rozmačkejte a zalijte je vodou z brambor a 500 ml horkého mléka. Rozmíchejte, přidejte zeleninu. Povařte, přidejte půl lžičky čerstvě mletého pepře, dosolte a přidejte jemně usekané lístky mladých kopřiv, nebojte se ani mladých listů pampelišky. Samozřejmě nesmí chybět čerstvá petrželová nať a lžička drcené majoránky. Není podle vaší chuti? Uvařte si ji tak, jak ji máte rádi podle rodinných receptů.
Koprovka
Tohle jídlo zkrátka k létu patří! Stačí na ni dva hrnky zakysané smetany, jeden žloutek, lžička bramborového škrobu, dvě lžíce jemně usekaného čerstvého kopru, lžička cukru, lžíce citrónové šťávy, sůl. Ve smetaně rozkvedlejte škrobovou moučku a za stálého míchání vařte zhruba dvě minuty. Do omáčky vmíchejte žloutek a rozsekaný kopr. Nevařte! Podle chuti přidejte cukr, sůl a citrónovou šťávu. S kynutým knedlíkem (i koupeným) je to levný a dobrý oběd.
Letní bezmasá večeře
Stačí 250 g bílého jogurtu smíchaného se třemi (ale i více) stroužky jemně ustrouhaného česneku, lžící olivového nebo slunečnicového oleje, lžící hladké (plnotučné) hořčice a solí (podle chuti). Přimíchejte na malé kostičky nakrájená rajčata, hrubě nastrouhanou okurku, promíchejte a užijte si! Hladovci mohou přikusovat opečené toasty.
»Lehoučkou«, přesto báječnou, letní večeři či odpolední svačinu připravíte i z tence nakrájených rajčat rozložených na máslem namazaný chléb či na horké suché tousty přetřené máslem. Posypte je jemně ustrouhaným česnekem a jemně usekanými bylinkami.
Hrachovka
Hrachová polévka, pokud ji dobře uvaříte, bohatě stačí jako hlavní jídlo v kterémkoli ročním období. Je opravdu sytá. Doporučuji koupit předvařený hrách (ušetříte čas), zalijte ho vodou, přidejte hrnek čerstvé pokrájené polévkové zeleniny a vařte podle návodu (na hrachu), obvykle stačí 15 minut. Pokud použijete mraženou polévkovou zeleninu, přidejte ji pět minut před dovařením polévky. Na oleji dozlatova osmažte dvě lžíce jemně usekané cibulky, lepším řešením je hotová smažená cibulka, která se leckde prodává a kterou můžete rozdrtit na prach. Přidejte ji do polévky, dochuťte čtyřmi (není to málo?) stroužky se solí utřeného česneku, lžičkou majoránky a krátce povařte. Na oleji osmažte na malé kostičky pokrájený chléb či bílé pečivo a posypte jimi jednotlivé porce.
Sójový guláš
Stačí jedno balení sójových kostek (jsou baleny po 100 g), uvařte je v zeleninovém vývaru společně s kuličkami pepře, nového koření, bobkovým listem, případně i gulášovým kořením. Veškeré koření doporučuji zabalit do kousku sepraného plátna a do vody ponořit. Přidejte i sůl. Po dovaření (asi 20 minut) nechte zhruba 60 minut odstát, poté přeceďte a kostky vymačkejte. Rukou, nebo vidličkou přes síto. Vývar vylijte. Poté na oleji osmažte jemně nakrájenou cibulku, přidejte sójové kostky, krátce poduste, zasypte lžící sladké papriky, zaprašte lehce hladkou moukou, promíchejte a zalijte horkým zeleninovým vývarem – z vlastních zdrojů nebo z kostky. Po zhruba 10 minutách vaření přidejte prolisovaný česnek, nakonec trochu majoránky. Podávejte s rýží, kynutým knedlíkem, dobré jsou však i vařené brambory či těstoviny.
Houby na kyselo
Pokud máte doma loňské naložené houby, nemusíte je vyhazovat (určitě jim nic není) či je jíst jen jako zajímavou lahůdku za studena. Připravte z nich houby na kyselo. Rychlé a dobré. Na másle či slunečnicovém oleji krátce osmažte jemně pokrájenou cibuli, přidejte k ní lžičku drceného kmínu, špetku pepře, a skleničku (zhruba 250 g) v octu naložených hub. Promíchejte a krátce poduste. Zalijte hrnkem zeleninového vývaru a nakonec přidejte ve vodě rozkvedlanou hladkou mouku. Vařte za stálého míchání asi deset minut. Nakonec přidejte zakysanou smetanu (150 ml), zamíchejte a prohřejte (nevařte!). Dochuťte špetkou strouhaného muškátového oříšku a podávejte. Ideální přílohou jsou vařené brambory.
Sýrová omáčka a těstoviny
Těstoviny, to je letní paráda! Jejich předností je nejen rychlost přípravy. Co si budeme povídat – špagety, například jen přelité trochou kečupu – lahůdka, kterou nejen děti mají rády. Dospělým přidejte ke každé porci lžičku jemně usekaného chilli. Za dvacet, dvacet pět minut máte uvařeno…
A pokud chcete přidat něco navíc, potom v průběhu vaření těstovin připravte jednoduchou sýrovou omáčku. Je hotová za deset minut. Potřebujete vrchovatou lžíci másla, lžíci oleje, dva »taveňáky« po 100 gramech, půl hrnku mléka, půl hrnku strouhaného nízkotučného eidamu, jemně pokrájenou středně velkou cibulku, pepř a sůl. Na pánvi zahřejte olej, přidejte máslo, zahřejte a přidejte jemně nakrájenou cibuli, krátce ji orestujte. Poté přihoďte na kousky potrhaný tavený sýr. Míchejte do jeho rozpuštění, zalijte mlékem, okořeňte a osolte a za stálého míchání prohřejte (ale nevařte!). Nakonec přidejte strouhaný sýr a za stálého míchání ho nechte rozpustit. Můžete přidat špetku strouhaného muškátového oříšku. Jednotlivé porce těstovin touto omáčkou přelijte.
Hezké léto i bez masa vám přejeme…
(jan)