Mají mít gay a lesbické páry možnost uzavírat manželství? Většina Čechů a Češek se domnívá, že ano. Stejně tak by podle posledních průzkumů většina obyvatel souhlasila s tím, aby mohly stejnopohlavní páry společně osvojovat děti. Zdá se, že lidé mají v této otázce, která rezonuje společností už dlouhá léta, jasno. Kdo se nemůže shodnout, jsou politici. A diskusi na toto téma se nevyhnou ani v tomto volebním období.
Ve sněmovním systému již leží novela občanského zákoníku umožňující manželství stejnopohlavních párů. Předlohu podepsal vždy jeden poslanec z pěti klubů, a to STAN, TOP 09, Pirátské strany, ODS a ANO. Podpisy podle očekávání nepřipojil nikdo z klubů KDU-ČSL a SPD.
»Základním principem navrhované právní úpravy je poskytnout stejnopohlavním párům a jejich dětem stejnou důstojnost a stejnou ochranu rodinného života, jaká je zákonem poskytována manželům a jejich dětem a zajistit jim tak rovné postavení nejen ve společnosti, ale i v právu,« píšou předkladatelé v čele s Josefem Bernardem (STAN) v důvodové zprávě. Za TOP 09 novelu podepsala předsedkyně strany a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová, za Piráty místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová, za ODS ministr kultury Martin Baxa a za ANO Jana Pastuchová.
»Když se nám podaří tento zákon schválit, poskytneme 100 000 lidí plnohodnotný život v manželství, tak jako to má většina lidí v naší republice. Nikoho tímto zákonem neomezíme, nikomu tímto zákonem neublížíme,« řekl novinářům Josef Bernard (STAN).
»Jsem přesvědčena o tom, že to dlužíme našim spoluobčanům, kteří by se rádi oženili či vdali, ale nemohou,« uvedla Markéta Pekarová Adamová.
Podle Olgy Richterové je důležité, že roste povědomí o nerovnosti stejnopohlavních párů vůči párům opačného pohlaví a i atmosféra ve Sněmovně je výrazně věcnější. »Už je naprosto jasné, že tak, jako jsme v reálu společnost liberální a otevřená, tak časem to zreflektuje i politická scéna,« prohlásila. Netroufla si ale odhadnout, zda to bude v nynějším volebním období.
Podle Evy Fialové (ANO) by každý člověk měl mít možnost volby.
Nejde o auta ale o lidi
Předložení novely uvítala také bývalá poslankyně KSČM Soňa Marková. »Vždy jsem se snažila naslouchat argumentům těch, kteří prosazovali nejprve registrované partnerství a nyní manželství pro stejnopohlavní páry. V roce 2006, kdy bylo registrované partnerství uzákoněno, jsem coby poslankyně návrh podpořila, ale názory ve společnosti i ve Sněmovně byly tehdy hodně vyhrocené,« připomněla pro iportaL24.cz. Manželství je podle ní hodnota, kterou by měly mít možnost naplnit i gayové a lesby. »Souhlasím s tím, že nejsou auta, ale lidi. A je jich v naší populaci 5-10 %, tedy více než 500 tisíc. Nejde jen o rozdíly v tom, že registrování se na rozdíl od uzavírání manželství děje pouze na 14 vybraných úřadech, jen před matrikářkou a beze svědků. Důležité je, aby stejnopohlavní páry měly stejná práva a povinnosti jako manželé opačného pohlaví,« vysvětlila Marková. A to, jak podotkla, nejen v otázkách majetkových, nároku na vdovské a vdovecké důchody ale také ve vztahu k dětem. Ty se totiž v případě rozpadu »registrovaného« vztahu ocitnou v právním vakuu, mají méně práv, nemají nárok na sirotčí důchod nebo alimenty atd.
Marková také připomněla, že v zemích, kde už je manželství stejnopohlavních párů uzákoněno, nebyly zaznamenány žádné negativní dopady na společnost. Naopak. »Lidé, kteří jsou společností přijímáni a požívají stejné důstojnosti a respektu jako ostatní, jsou spokojenější a platnější. Proč bychom tomu tedy měli bránit?« ptá se exposlankyně.
Novelu zcela odmítá hnutí SPD. »Jsme konzervativní strana, podle nás je nejdůležitějším právem rodina, a to je muž, žena a děti,« uvedl předseda klubu SPD Radim Fiala.
Odmítavě se k zákonu vyjádřil také prezident Miloš Zeman. Novinářům řekl, že zákon, který by umožnil uzavírat manželství lidem stejného pohlaví, by vetoval. Dodal, že nejen z jazykového hlediska slovo manželství implikuje svazek muže a ženy. Stejnopohlavním párům podle něj náleží všechny výhody v rámci registrovaného partnerství. »Ale rodina je svazek muže a ženy. Tečka,« uvedl. Zemanův postoj k tomuto návrhu však není podle politiků příliš významný. Projednávání předlohy totiž vzhledem k délce legislativního procesu patrně přesáhne jeho mandát.
Premiér by současnou podobu institutu manželství neměnil
»Určitě nás čeká debata v Poslanecké sněmovně, která nebude jednoduchá. Není to téma, které by rozdělovalo politické spektrum podle jednotlivých stran,« řekl premiér Petr Fiala (ODS). Jde podle něj hlavně o etickou otázku, a proto budou mít občanští demokraté volné hlasování. On sám by současnou podobu institutu manželství neměnil. »Vedou mě k tomu důvody mé víry a hodnot, které zastávám. Ale budu samozřejmě respektovat jakékoliv demokratické rozhodnutí, ke kterému Parlament dospěje,« dodal premiér.
Podle novely by lidé stejného pohlaví měli dostat možnost uzavírat manželství od poloviny příštího roku. Manželé stejného pohlaví by měli podle předlohy stejná práva a povinnosti jako manželé opačného pohlaví. Jde například o vznik společného jmění, nárok na vdovský a vdovecký důchod, o práva a povinnosti k dětem, které vychovávají, a o přístup k náhradní rodinné péči. Registrované partnerství, do něhož mohou homosexuálové vstupovat nyní, by jako institut prakticky zaniklo.
ČR uzákonila registrované partnerství v červenci 2006. Parlament začal v listopadu 2018 projednávat novelu, která manželství lidem stejného pohlaví umožňovala. Navrhlo ji 46 poslanců z klubů ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN. Sněmovna dala koncem loňského dubna v úvodním kole uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry šanci. Zároveň podpořila navrhované zvýšení ochrany manželství výhradně jako svazku muže a ženy ústavním zakotvením. Sněmovna však o těchto předlohách do voleb rozhodnout nestihla.
Homosexuální sňatky na celostátní úrovni nyní umožňuje ve světě 30 zemí, z toho 17 v Evropě. Většina těchto států umožňuje i adopci dětí homosexuálními páry.
(jad)