Maláčová vs. Dienstbier. SOCDEM v sobotu zvolí Šmardova nástupce

Dva exministři se utkají na 46. sjezdu Sociální demokracie (SOCDEM) o křeslo předsedy strany, které již nebude obhajovat stávající předseda Michal Šmarda. V sobotu 5. října se v Hradci Králové v Kulturním domě Střelnice pokusí přesvědčit delegáty Jana Maláčová a Jiří Dienstbier.

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí v Babišově vládě Maláčová svou kandidaturu oficiálně oznámila 24. září na videu na sociální síti. »Máme tu neschopnou, prolhanou vládu, která to, co slíbila, porušila. A já chci, aby Sociální demokracie k tomu přestala mlčet, abychom se konečně ozvali, protože Sociální demokracie tu vždycky byla od toho, aby se zastávala pracujících lidí. Proto kandiduji na předsedkyni Sociální demokracie, protože víte z minulosti, že co slíbím, to splním, a že se ničeho nebojím,« řekla Maláčová.

S jejím zvolením do čela se dají očekávat nejen razantnější postoje vůči kabinetu Petra Fialy (ODS), ale také snaha propojovat levicové subjekty. Spekuluje se i o možných konkrétnějších jednáních s komunisty, což končící předseda Šmarda odmítal. »Rozdíl mezi námi je, že kolegyně Maláčová se chce spojovat se STAČILO!, tedy antisystémovou levicí nebo národně-konzervativními stranami, kdežto já se subjekty, jako je Budoucnost nebo Zelení,« kontruje exministr pro lidská práva a rovné příležitosti ve vládě Bohuslava Sobotky Dienstbier.

Nikdo jiný se dosud do souboje o křeslo předsedy nepřihlásil. Maláčová má podporu dalšího z vlivných členů strany, exministra zahraničních věcí a kultury Lubomíra Zaorálka, který bude kandidovat na statutárního místopředsedu. »My jsme dneska v pro mě nepochopitelném předklonu před současnou vládní pětikoalicí,« kritizuje Zaorálek.

Dienstbier je naproti tomu zastáncem a pokračovatelem směru politiky Michala Šmardy. »Osobně jistě úctyhodný muž, ale také jeden z otců neúspěšného pražského projektu koalice Solidarita v komunálních volbách 2022, která navzdory mimořádně známé a respektované lídryni a velkému nasazení aktivistů dostala od voličů sotva 2 % hlasů. A to v době, kdy celostátně výsledky SOCDEM nebyly zdaleka tak špatné jako dnes. Nyní Jiří Dienstbier navrhuje bez jakékoli reflexe propadáku pražské Solidarity přenést tento levicově liberální projekt na celostátní úroveň. Já se domnívám, že pro takto orientovanou stranu, jakkoli by se mi třeba osobně mohla líbit, jednoduše v České republice není dost voličů. A volbou Dienstbierovy cesty bychom podle mě odsoudili SOCDEM k dost rychlému zániku,« uvedl v nedávném rozhovoru pro iportaL24.cz nový předseda středočeské Sociální demokracie Jiří Nedvěd.

Nejstarší politická strana v zemi opustila Poslaneckou sněmovnu v roce 2021. V eurovolbách v letošním roce nezískala ani jeden mandát a naposledy v krajských volbách přišla o 24 mandátů. Dílčím úspěchem je naopak zisk senátního křesla pro Petra Víchu na Karvinsku či obhajoba hejtmanského křesla v Pardubickém kraji pro Martina Netolického. Toho ostatně za svého nástupce navrhoval Michal Šmarda, nicméně stávající místopředseda strany vzkázal, že se chce plně věnovat komunální politice.

Šmarda stanul v čele tehdejší ČSSD v prosinci 2021, kdy po neúspěchu strany ve sněmovních volbách porazil ve volbě právě Maláčovou. Funkci obhájil v červnu 2023 na plzeňském sjezdu, na němž se strana přejmenovala na SOCDEM. Značky ČSSD se následně ujala Česká suverenita.

(pk)

FOTO – socdem.cz

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. ČSSD – jeden úředník a Sobotka- převedli do svého vlastnictví víc než 40 000 t.zv. bytů OKD a předali je uhlobaronu Bakalovi Podle mne členové ČSSD oloupili víc než 80 000 lidí o jejich byty (předpoklad 2 lidé v jednom bytě) – 80 000 lidí je OKRESNÍ MĚSTO -tak volte ČSSD.
    —V době vlády ČSSD vyšel zákon o EXEKUTORECH – na batole, jehož rodiče nebo pěstouni platí za odpady na špatném místě, zakleknou, po jeho dosažení plnoletosti EXEKUTOR, advokáti, vyšší soudní úředník a členové ČSSD – volte ČSSD.
    —Jestli někdo ví, co udělala ČSSD obecně prospěšného , tak by to sem mohl napsat
    —ČSSD se pokusila předat část ČR, horu Cínovec , australským soukromým okupantům a kolonizátorům – tak volte ČSSD.
    –Podle mne je většina členů ČSSD obyčejní podvodníci a lháři -ale možná lháři a podvodníci nejsou. O tom, kdo je lhář a podvodník rozhodují, na zákonech NEZÁVISLÍ soudci
    –V době, kdy měla většinu v parlamentu a tvořila vládu, mohla bydlení pro chudé řešit (např. stavbou ubytovacích kapacit pro chudé a zrušením daní z těchto kapacit , zákony znemožnit rozkrádání a loupeže státních a městských bytů, úřednicemi a úředníky měst a krajů) stejně jako exekuce-přeložit a zveřejnit zákony o vymáhání pohledávek v jiných státech. ČSSD mohla ubytovací kapacity, které na ně převedla bezplatně armáda, předat BEZPLATNĚ nepříliš bohatým lidem nebo bezdomovcům.
    –—Ve sněmovně byl projednáván zákon, podle kterého , po krachu Všeobecné zdravotní pojišťovny bude VZP předána nejsilnější zdravotní pojišťovně na TRHU- tedy SOUKROMÉ ZAHRANIČNÍ pojišťovně-majiteli této pojišťovny. ( Státní VZP nemůže přirozeným způsobem zkrachovat ) .POSLANEC Rath se proti tomuto zákonu postavil- za několik dnů byl a uvězněn. Poslanci KSČM a za čssd, až na jednoho, hlasovali pro vydání POSLANCE Ratha policistům a policistkám k uvěznění .

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy