Maďarsko se bouří, Německo nadále blokuje účast Siemensu na výstavbě jaderné elektrárny

Německá vláda nemá právo blokovat účast německé společnosti Siemens AG v projektu výstavby dvou nových bloků v jaderné elektrárně Paks, který je realizován ve spolupráci s Rosatomem, uvedl dnes po jednání s francouzskou ministryní energetiky Agnès Pannier-Runacheovou v Paříži maďarský ministr zahraničních věcí a zahraničních hospodářských vztahů Peter Szijjártó.

Szijjártó připomněl, že francouzská vláda povolila své společnosti Framatome dodat řídicí systém pro projekt Paks 2. »Naproti tomu německá vláda nadále blokuje Siemens v dodávkách řídicího systému, který je smluvně zajištěn pro jadernou elektrárnu Paks 2,« uvedl ministr zahraničí ve na své stránce na Facebooku.

Podle ministra lze takové akce »považovat za útok na suverenitu« země. »Bezpečnost dodávek energie je otázkou suverenity a energetická bilance je záležitostí národní kompetence,« připomněl ministr. Szijjártó upozornil, že německý vicekancléř, ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habek a německá ministryně zahraničí Annalena Berbocková přitom ale nadále blokují účast společnosti Siemens na projektu Paks 2. »Nemají právo blokovat dodávky technologií a zařízení pro provoz dvou nových bloků jaderné elektrárny a ohrožovat bezpečnost budoucích dodávek energie do Maďarska,« uvedl Szijjártó.

Maďarský ministr zahraničí také připomněl, že řídicí systém pro Paks-2 dodá francouzsko-německé konsorcium Framatome SAS – Siemens AG a z právního hlediska se jedná o technologie dvojího užití. »Podle evropských zákonů musí národní služby pro kontrolu vývozu povolit jejich použití pro civilní účely, což se již stalo ve Francii, ale v Německu zatím ne,« vysvětlil Szijjártó.

»Francouzi mají k této otázce zcela racionální a pragmatický přístup, nikoli politický nebo ideologický, ale založený na realitě. Realita je taková, že jaderná energie je udržitelný, levný, ekologický a účinný způsob výroby energie. Poskytuje dostatečnou míru jistoty na současném vysoce nestabilním mezinárodním trhu s energií, kde jsou ceny stanoveny nepřiměřeně vysoko,« konstatoval ministr a doplnil, že mezi Maďarskem a Francií panuje shoda ohledně významu jaderné energie a že nejúspěšnější bilaterální spolupráce probíhá právě v této oblasti. »Dohodli jsme se, že tuto strategickou spolupráci v oblasti jaderné energetiky budeme udržovat i v nadcházejícím období,« uvedl ministr zahraničí.

Maďarsko a Francie se přitom podle něj shodly na tom, že ruské organizace a podniky v oblasti jaderné energetiky by neměly podléhat sankcím EU. »Maďarsko by v žádném případě nesouhlasilo s případnými sankcemi proti jaderné spolupráci s Ruskem. Jsme rádi, že i Francie vidí, že taková opatření jsou nesmyslná,« řekl Szijjártó. Dodal, že spolupráce s Ruskem v oblasti jaderné energetiky by měla být zachována. »Země, které mohou samy vyrábět značnou část energie, kterou spotřebují, budou ve výhodné pozici, a jaderná energetika, včetně investic do Pakse, nám tuto možnost dává,« řekl ministr.

Jaderná elektrárna Paks

Jaderná elektrárna Paks, postavená podle sovětských technologií a využívající ruské jaderné palivo, zajišťuje polovinu veškeré vyrobené elektřiny a třetinu elektřiny spotřebované v Maďarsku. V současné době provozuje čtyři bloky s reaktory VVER-440 na řece Dunaj, 100 km jižně od Budapešti. Zároveň pokračují přípravy na výstavbu druhé etapy projektu za účasti Rosatomu. Szijjártó již dříve uvedl, že Moskva potvrdila svou připravenost financovat projekt, jehož náklady se odhadují na 12,5 miliardy eur a který měl být od počátku financován ruskou půjčkou ve výši 80 %. Maďarská vláda očekává, že po uvedení dvou nových jaderných reaktorů VVER-1200 do provozu se kapacita elektrárny zvýší ze současných 2000 megawattů na 4400 megawattů.

V říjnu 2021 podepsala společnost JSC Rusatom – Automated Control Systems (dceřiná společnost Rosatomu) a francouzsko-německé konsorcium Framatome SAS – Siemens AG v Moskvě smlouvu na výrobu a uvedení do provozu automatizovaných systémů řízení procesů pro dva nové bloky elektrárny Paks. Již dříve byla v rámci projektu uzavřena smlouva na výrobu turbín se společností GE Hungary Kft. (G&H), která je maďarskou dceřinou společností americké General Electric (General Electric). S ohledem na tuto skutečnost je stažení jaderné energie ze sankcí EU pro projekt Paks II obzvláště důležité.

(cik, TASS)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy