Maďarsko a Srbsko vybudují ropovod pro dodávky ruské ropy

Maďarsko a Srbsko se dohodly na výstavbě ropovodu, který zajistí tranzit ruské ropy z ropovodu Družba přes maďarské území k srbským spotřebitelům, oznámil maďarský ministr zahraničních věcí a zahraničních ekonomických vztahů Péter Szijjártó na společné tiskové konferenci po jednání v Bělehradě se srbským ministrem vnitřního a zahraničního obchodu Tomislavem Momirovičem.

»Mezi maďarským městem Algyo a srbským Novým Sadem bude vybudován nový ropovod o délce 128 km, který zajistí bezpečnost dodávek. Smlouva o výstavbě mezi společnostmi MOL a Transnafta bude podepsána během maďarsko-srbského summitu plánovaného na 20. června,« uvedl maďarský ministr zahraničí. Jeho projev byl odvysílán na jeho stránce na Facebooku.

Srbsko donedávna odebíralo ruskou ropu prostřednictvím jadranského ropovodu z terminálu v chorvatském přístavu Omišalj na ostrově Krk, kam připlouvají námořní tankery. Dne 5. prosince 2022 však v Evropské unii vstoupilo v platnost embargo na nákup ruské ropy, včetně její přepravy po moři, a země musela hledat jiné způsoby dodávek suroviny. Ještě v polovině roku 2022, poté co EU přijala další balíček sankcí proti Rusku, srbský prezident Aleksandar Vučič oznámil záměr spolupracovat s Maďarskem na položení nové trasy pro přepravu ruské ropy.

Na dodávky ruské ropy ropovodem Družba se omezení uvalená Evropskou unií nevztahují. Podle některých zpráv v médiích má EU v úmyslu zahrnout zákaz čerpání ropy severní větví Družby do 11. balíčku sankcí, který se v současné době projednává v Bruselu. Tato větev vede do Polska a Německa a stejně se již nepoužívá. Jižní větev ropovodu, položená směrem do Maďarska, Slovenska a České republiky, však omezením podléhat nebude. Již dříve byla pro tyto země učiněna výjimka, pokud jde o zákaz používání ruské ropy.

Podle odborníků bude výstavba ropovodu z Algyo do Nového Sadu stát přibližně 100 milionů eur. Pro jeho výstavbu lze využít koridor plynovodu ze Srbska do Maďarska (součást pozemního prodloužení druhé větve plynovodu TurkStream). Tím se zkrátí doba potřebná k dokončení projektu. Očekává se, že výstavba ropovodu mezi oběma zeměmi bude trvat někde kolem jednoho a půl až dvou let.

(jb, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy