17. listopad v ulicích: K omezování svobody a práv občanů dochází i dnes!

Založení nového vlasteneckého hnutí, spor mezi šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem a předsedou Sociální demokracie Michalem Šmardou či petice za zrušení povinných plateb České televizi. I takové byly oslavy 17. listopadu v ulicích hlavního města.

Na Albertově si desítky lidí připomněly studentské protesty z listopadu 1939 a 1989. Po sborově zpívané české a slovenské státní hymně se zástupci akademiků v proslovech shodli na tom, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí. V symbolických 17.11 hodin zazněla po celé Praze slavná Modlitba pro Martu.

Babiš: Opoziční strany čelí denunciaci a nátlaku

U pamětní desky 17. listopadu položil hned ráno kytici i předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. »Demokracie je jen jedna a někdo se ji tady snaží zprivatizovat,« řekl Babiš. Sametová revoluce podle něj znamená svobodu k vyjadřování, volbám, cestování a podnikání. »Lidé asi čekali po revoluci, že naši politici, kteří tehdy měli zvládnout takzvanou transformaci a dnes jsou znovu u moci, to zvládnou, ale nezvládli,« řekl. Z práce lidí v Česku tak podle něj plyne 300 miliard dividend do zahraničí. Nynější vláda nenavázala na projekty vlád s účastí ANO, které zastavila pandemie covidu-19, uvedl také bývalý premiér. Spolu s Babišem s kyticí a svíčkou přišli k pamětní desce také místopředsedové hnutí ANO Karel Havlíček a Alena Schillerová.

Snahy »zprivatizovat demokracii« zmínil Babiš i na sociální síti X. Na Facebooku napsal, že opoziční strany čelí denunciaci, nátlaku a kauzám, které je mají onálepkovat jako nedemokratické, mediálně poškodit, rozvrátit zevnitř a zničit, postěžoval si. Spolu s ANO jmenoval i SPD. »I dnes, bohužel, jsou oponenti, lidé a stejně tak politická uskupení, mimoparlamentní aktivity, kteří nesouhlasí s vládní politikou, často v postavení, kdy jsou vládnoucím režimem a jeho podporujícími médii označováni jako antidemokratičtí, antisystémoví, ‚dezolátní‘, proruští a podobně. Je to podobná praktika, jakou používali kdysi i komunisté,« uvedl.

Podobně se vyjádřil šéf SPD Tomio Okamura. »Právě dnes čelíme nezákonným pokusům omezit práva a svobody lidí. Záminkou je ochrana před nákazou či boj proti ‚fake news‘ a proti ‚nenávisti‘ a brzy může být záminkou takzvaný boj s klimatickou změnou,« napsal na síti X. Dnes položil věnec u ruzyňských kasáren na památku lidí, kteří tam byli popraveni za války nacisty.

Do Babiše se naopak u pamětní desky na Národní třídě opřel šéf Sociální demokracie Michal Šmarda. Expremiér podle něj tím, že se opřel do nynější vlády s vyjádřením o nové totalitě, zlehčuje totalitu, které Babiš sám jako člen Komunistické strany Československa (KSČ) v minulosti sloužil. »Tato vláda není totalitní, je špatná, a na rozdíl od doby před listopadem 1989 je proti ní možné svobodně vystupovat a bojovat,« řekl šéf SOCDEM.

Současné poměry nicméně v prohlášení k 17. listopadu zkritizovala i neparlamentní Trikolora. »Jedním z hesel sametové revoluce bylo NEJSME JAKO ONI. Lidé tím heslem vyjadřovali, že se chtějí odstřihnout od totalitních praktik minulého režimu. Čas oponou trhnul, jsme o čtyřiatřicet let dál a už tu opět vládnou lidé a politické strany, kteří JSOU JAKO ONI. Už zase posluhujeme cizí mocnosti. Už zase existuje pouze jeden jediný správný názor. Už zase jsou nepohodlní lidé vyhazováni z práce či jinak ostrakizováni či přímo kriminalizováni. Už zase si vládnoucí režim libuje ve stíhání verbálních trestních činů. Už zase justice poklonkuje politice. Už zase dětem ve škole ideologicky vymývají hlavy. Už zase média hlavního proudu slouží režimní propagandě. Už zase se cenzuruje. Už zase se jinak mluví doma a jinak na veřejnosti,« stojí ve stanovisku Trikolory.

KSČM: Nikdy více fašismus!

Představitelé současné KSČM se sešli těsně před polednem u Hlávkovy koleje, kde si připomněli události z roku 1939, na něž se v poslední době sedmnáctý listopadový den poněkud zapomíná. »Před Hlávkovou kolejí v Praze jsme si dnes připomněli oběti fašistického teroru proti studentskému hnutí, který hitlerovští okupanti rozpoutali 17. listopadu 1939. Zavření českých vysokých škol, poprava studentských vůdců, zavlečení více než 1200 studentů do koncentračního tábora Sachsenhausen, kde byli následně mnozí z nich umučeni, to vše nesmí být nikdy zapomenuto!« uvedl místopředseda KSČM Milan Krajča.

»K obětem teroru hitlerovců patřil také obyvatel Hlávkovy koleje komunista Otakar Runa. Narodil se v České Třebové, v rodině železničního zaměstnance. Byl mimořádně nadaným studentem, úspěšným vysokoškolským asistentem, středoškolským profesorem a inženýrem Škodových závodů v Praze. Miloval sport, hudbu, výtvarné umění, ovládal tři světové jazyky. Na smrt nenáviděl fašismus, proto se stal odbojářem. Působil v antifašistické skupině komunistické mládeže Štancl-Stricker a současně udržoval spojení s ilegální skupinou v rodné České Třebové, které dodával nálože pro sabotážní akce. Pro tajnou výrobu zápalných náloží, pro sabotážní a destrukční akce byl v říjnu 1941 zatčen a brzy s dalšími svými spolupracovníky popraven v Praze Ruzyni. Také památku tohoto statečného protifašistického bojovníka jsme dnes vzpomenuli. Nikdy více fašismus! Nikdy více válku!« dodal Krajča.

Blaničtí rytíři, přišel váš čas!

Na Staroměstském náměstí se od 14 hodin konala protivládní demonstrace. Ta byla součástí sněmu, který ustanovil nové politické hnutí »Plán Česká republika na 1. místě«. Jeho předsedou je svolavatel protivládních akcí Ladislav Vrábel, který například přesně před rokem uspořádal pochod občanů z Václavského náměstí k budově České televize na Kavčích horách. Hnutí má podle něj dva hlavní cíle. Vrátit politiku jako službu občanům a skončit s centralizací. »Na prvním místě musí být obyčejný člověk, ne elita, která se snaží převzít moc nad celým světem – pomocí digitalizace, sociálních médií, umělé inteligence a pomocí kontroly celého prostoru. To je jediná možnost, jak ovládnout miliardu lidí,« konstatoval Vrábel.

Druhým bodem je podle něj decentralizovat moc a přenést ji na úroveň lokálu. »Abychom mohli zazvonit u poslance doma na dveře a říci: ‚Karle, takhle jsme se nedohodli!‘ A když bude Karel zrovna ve Sněmovně, zazvonit na manželku a říci: ‚Marie, takhle jsme dohodnutí nebyli. Nechceme letadla F-35, nehodláme se dál zadlužovat‘. Nebo půjdeme k soudu a také vás odvoláme,« uvedl příklad Vrábel, kterého pak před zhruba pětistovkou demonstrantů vystřídala na pódiu další přibližně desítka řečníků. Většinou vyzývali k míru, kritizovali současnou vládu a došlo i na pandemii covidu a odmítání plánované pandemické úmluvy WHO.

Lidé měli nad hlavami české vlajky, zněla česko-slovenská hymna a nechyběly transparenty typu »V jednotě je síla«, »Blaničtí rytíři, přišel váš čas«, »Ten, kdo protlačuje obohacování cizích na úkor národa, je kolaborant« či »Stop pokrytectví a vlastizrádné vládě«.

Vrábel na závěr setkání slíbil, že z pozice předsedy nového hnutí jako první věc udělá to, že napíše předsedům vlasteneckých politických stran, aby »přehodnotili svůj postoj k volbám do Evropského parlamentu«. Uvedl, že se spojilo parlamentní SPD s Trikolorou, společnou kandidátku chystají Národní demokraté s Aliancí národních sil, DSSS či Rozumnými, přičemž zmínil i komunisty. »Včera jsem byl na obědě s paní Konečnou, která plánuje kandidátku s odpadlíky z PRO,« uvedl Vrábel, jenž naproti tomu navrhuje společnou kandidaturu všech vlasteneckých stran pod jednou hlavičkou. Zmínil, že lídrem by měl být někdo z SPD jakožto parlamentní strany, dvojku by mohli obsadit komunisté, jelikož mají dvacetitisícovou členskou základnu, a trojku Trikolora.

Komunisté nicméně budou o složení kandidátky pro volby do Evropského parlamentu, jež se uskuteční v červnu příštího roku, teprve jednat, a to na zítřejším zasedání Ústředního výboru strany v Praze. Proslýchá se, že na čelních místech kandidátky by měli být Ondřej Dostál či Petra Rédová, které Vrábel označil za »odpadlíky z PRO«. Ve hře je stále i původní varianta, že KSČM se dá dohromady se spolkem Nespokojení Jiřího Paroubka.

Ať za vysílání ČT platí jen ti, kdo si ho objednají!

O kus dál od Staroměstského náměstí – pod letenským kyvadlem – se konalo setkání institutu práva a občanských svobod Pro Libertate u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii. Mnozí ze zkušených právníků institutu se v minulém roce rovněž zapojili do politiky jako součást strany PRO Jindřicha Rajchla.

»Posledních pár měsíců se mě lidi ptají, zda se vrátíme do politiky. Ale my jsme v ní – jako každý, kdo otevřeně vystupuje na obranu toho, co si dnes připomínáme, tedy svobody a demokracie. To je nejdůležitější v demokratickém a právním státě,« uvedl v hlavním projevu předseda Pro Libertate a bývalý 1. místopředseda PRO Tomáš Nielsen. »Nejvyšší hodnotou je lidská důstojnost, což se v poslední době popírá, zapomíná a relativizuje,« uvedl dále zkušený právník. »Nepotřebuji stát a instituce, aby mi říkali, jak vychovávat své děti. To jsou věci, které zůstávají na nás na lidech, a beru to jako jedno z hlavních poselství 17. listopadu,« připojil před dvěma stovkami přítomných Nielsen.

I on zkritizoval pandemickou úmluvu WHO či digitalizaci, a to s heslem, že »každý má právo být off line«. Mezi zúčastněnými nechyběla exsenátorka a lékařka Alena Dernerová, mediální expertka Alena Maršálková, politolog profesor Michal Klíma či šéf odborové organizace Pro Libertate Ondřej Svoboda. Zdravici shromážděným poslali senátorka Jitka Chalánková či epidemiolog profesor Jiří Beran.

Lidé na místě podepisovali petici Pro Libertate »Výzva 21. století: za zrušení povinných plateb České televizi«. Stojí na ni požadavky, aby za vysílání ČT platili jen ti, kdo si ho objednají, aby Česká televize ztratila status veřejné služby a aby přestala být zvýhodňována oproti komerčním televizím. A to především z toho důvodu, že »ztratila status objektivního, nezávislého média«.

Satirický průvod Prahou

Stovky lidí se dnes zúčastnily satirického průvodu Prahou. Happening Sametové posvícení si pro letošní rok zvolil motiv s názvem »Ohýbání Komenského«. V duchu již proběhlých protestů proti vládním škrtům ve školství proběhl »Cirkus Bek«, satirická reakce na vzdělávací politiku současné vlády a ministra školství Mikuláše Beka. Cílem akce bylo upozornit na chronické podfinancování českého školství a na nezájem vlády a ministra situaci řešit. A to navzdory proklamacím v programovém prohlášení o vzdělání jakožto prioritě vlády.

Akce nejrůznějšího charakteru se dnes ovšem konaly nejen v Praze, ale prakticky po celé republice. Například v Brně na piazzettě Janáčkova divadla demonstrovalo několik stovek lidí proti vládě. Mezi řečníky byl i bývalý poslanec Lubomír Volný, někdejší místopředseda KSČM Josef Skála či brněnská lékařka Andrea Málková. Akce jsou naplánovány až do nočních hodin

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar a Facebook

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Chlap, který má milionové dluhy, odmítá je splácet a pokazil všechny statisícové demonstrace, najednou sám sebe vyšvihl do role sjednotitele vlastenecké opozice. To nevymyslíš…

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy