Liga mistrů se vzdálila. Slavia ve Francii prohrála 0:2

Třetí účast v milionářské soutěži soutěží je pro fotbalisty Slavie po dnešku vzdálená jako mužské vnímání světa od toho ženského. Červenobílí dnes ve Francii v úvodním utkání 4. předkola Ligy mistrů prohráli s Lille 0:2 a za týden je doma v Edenu čeká těžká šichta. Naděje ale umírá poslední a navíc, když už jsme použili ten příměr ohledně pohlaví, i v běžném životě jsou páry, které si velmi rozumějí…

Ale teď skončeme s přirovnáváními a pojďme čistě k fotbalu. Běželo nastavení prvního poločasu, kdy Tomáš Chorý po centru, který proletěl pokutovým územím, z levé strany vyslal projektil, který jen těsně proletěl vedle Chevalierovy tyče. Byla to extra nebezpečná akce Slavie, pohříchu jediná za úvodní pětačtyřicetiminutovku. Možná však klíčová…

Jinak počítal šance francouzský celek. Už po osmi minutách musel brankář Kinský, který je v aktuální sezoně po zranění Staňka neochvějnou jedničkou červenobílých, vychytat Gudmundssona. Po půlhodině hry David technickou střelou netrefil branku a o tři minuty později Kinský vychytal Zhegrovu, přičemž to byl znovu David, kdo mířil nad.

Slavia se může do Ligy mistrů probojovat potřetí v historii, zatím si ji užila v letech 2007 a 2019, ale dnes ji nenahrálo do karet ani »nedomácí« prostředí Lille. Kvůli olympijským turnajům v basketbalu a házené, které probíhaly i na jeho domácím stánku, se dnešní duel odehrál v padesát kilometrů vzdáleném Valenciennes.

A ten viděl v druhé půli dva neuznané góly Slavie, a naopak dva regulérní Lille, což je do odvety velký problém. Zatímco až dosud gólman Kinský v sezoně inkasoval jen jednou z kopačky soupeřů, dnes ho postupně překonali Jonathan David a Egon Zhegrova. Naopak červenobílí rozvlnili síť zásluhou Ogbua a střídajícího Chytila, jenže v prvním případě videorozhodčí odhalil hru rukou, ve druhém jasné ofsajdové postavení. A tak slávisté budou muset z týden vyhrát v Edenu o tři branky, či jen o dvě, ale pak zvládnout penaltový rozstřel.

»Bohužel jsme prohráli 2:0. Soupeř byl rychlý v kombinaci a v přechodu nahoru. Bránili jsme nespočet nebezpečných situací. Pak když jsme byli chvíli v deseti, tak jsme dostali první branku. Ten druhý gól padl z krásné individuální akce. My jsme bohužel žádný gól z našich šancí nevytěžili. Mohli jsme dát nějaký kontaktní, ale to se nestalo. Čelili jsme přesile na krajích a ve středu hřiště. Nebyli jsme schopní podržet míč a to je velká škoda,« citovaly klubové stránky kouče Jindřicha Trpišovského.

Přesto věří v úspěch do odvety. »Doma na tom budeme lépe, tomu věřím. Potřebujeme si vytvořit víc situací ve vápně. V přechodu jsme ztráceli dost míčů. Musíme zvýšit pohyb, agresivitu. Doma dáme gól a soupeře přitlačíme. Musíme se zlepšit v dost věcech. A zvýšit držení míče, to jednoznačně, to nás také stálo hrozně sil,« dodal slávistický kouč.

Z českých týmů jde zítra do boje o Ligu mistrů ještě konkurenční Sparta, která je však před duelem v Malmö favoritem. V těchto zápasech jde skutečně o hodně, a to nejen sportovně, nýbrž i finnčně. Vítěz 4. předkola Ligy mistrů si vydělá 18,62 milionu eur (přes 468 milionů korun), poražený si přijde »jen« na 4,29 milionu eur (téměř 108 milionů korun). Malou náplastí pro něj bude start v základní skupině Evropské ligy.

* * *

Lille – Slavia Praha 2:0 (0:0)

Branky: 52. David, 77. Zhegrova. ŽK: Meunier, Diakité – Masopust, Oscar. Rozhodčí: Marciniak – Siejka, Kupsik.

Lille: Chevalier – Meunier, Diakite, Alexsandro, Gudmundsson (90. Ismaily) – Santos, André, Haraldsson (90. Makau), Zhegrova – David (90. Ilič), Cabella (90. Sahraoui).

Slavia: Kinský – Holeš, Ogbu, Zima – Masopust (53. Bořil), Zafeiris (75. Prebsl), Oscar, Diouf – Schranz (75. Jurásek), Provod, Chorý (75. Chytil).