Řecký parlament schválil v nočním hlasování prodloužení obranné dohody se Spojenými státy. To umožní americké armádě nadále využívat základny a další vojenskou infrastrukturu v zemi. Dohoda platí pět let a prodlužuje se automaticky, pokud ji jedna ze stran nevypoví.
Dnes o tom informoval řecký tisk. Dohodu podpořili poslanci z vládní strany Nová demokracie a zástupci středolevicového uskupení Pasok-Kinal. Proti byli zástupci všech dalších opozičních stran.
Podle řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise dohoda posiluje suverenitu a celistvost Řecka. Hlasování o ní označil za vyjádření důvěry Řecku na mezinárodní úrovni. Podle něj je dohoda stěžejní kvůli nové geopolitické situaci, která v současné době vznikla. Opozice naopak dohodu kritizovala. Podle ní Řecko dostává do područí Spojených států.
Díky prodloužení dohody budou americké vojenské síly smět i nadále využívat vojenské základny a infrastrukturu v zemi. Podle deníku Kathimerini chtějí USA rozšířit svou námořní základnu na Krétě, která je klíčová pro oblast východního Středomoří. Na základnu podle deníku USA odvelí stíhačky F-35.
Ve čtvrtek večer proti dohodě demonstrovaly v Aténách a dalších řeckých městech tisíce lidí. Protest svolaly některé odbory, komunistická strana a další levicové skupiny, uvedla agentura EFE. Organizátoři protestu uvedli, že odmítají zapojení Řecka do situace na Ukrajině »ve jménu USA, NATO a Evropské unie«. Demonstranti také odmítají rozmístění amerických jednotek v zemi. V Aténách prošli centrem a protest ukončili před parlamentem.
Proti prodloužení smlouvy se vyslovila největší opoziční strana, levicová SYRIZA. Její vůdce a bývalý premiér Alexis Tsipras odsoudil Rusko, vyslovil se ale pro větší samostatnost řecké diplomacie, která by se měla snažit vytvořit most mezi Západem a Východem.
(cik, čtk)