Lidé stále více podporují jádro a bojí se přerušení dodávek plynu z Ruska

Podpora rozvoje jaderné energie v Česku mezi lidmi dál roste. Proti květnu se podle průzkumu agentury IBRS zvýšila o čtyři procentní body na 72 procent. Za nárůstem podpory stojí válka na Ukrajině a energetická krize, uvedli zástupci agentury. Naposledy získalo jádro obdobnou podporu jako nyní v roce 2009, kdy ji vyslovilo 71 % dotazovaných. Tehdy energetická společnost ČEZ zahájila zakázku na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín, kterou následně v roce 2014 zrušila.

Agentura provedla průzkum na přelomu října a listopadu mezi 500 respondenty. Vyplývá z něj, že spolu s podporou rozvoje jádra mezi lidmi posílil názor, že ČR by měla být ve výrobě elektřiny soběstačná. Podporuje to 97 % populace. Téměř osm z desíti respondentů je zároveň přesvědčeno, že energetickou soběstačnost ovlivňují válečné události na Ukrajině. Tři čtvrtiny lidí se současně obávají přerušení dodávek plynu z Ruska, uvedl jednatel agentury IBRS Miloš Rybáček.

»V posledním období výrazně posiluje názor, že budoucnost energetiky v České republice je především v koexistenci jádra a obnovitelných zdrojů, tedy zdrojů, které nejsou vázány na dodávky fosilních paliv z Ruska,« doplnil Rybáček. Jak rozvoj jaderné energetiky, tak i rozvoj obnovitelných zdrojů nyní podle Rybáčka podporuje 56 % dotázaných, proti jaru je to nárůst o deset bodů.

Vyšší podpora rozvoje jádra se podle agentury projevila i v jednoznačném souhlasu s návrhy vlády v oblasti podpory jaderné energetice. S těmito vládními návrhy v průzkumu souhlasilo 84 % respondentů.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Ehler počátkem měsíce uvedl, že ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje podklady pro rozhodnutí o uvažované výstavbě dalších bloků v českých jaderných elektrárnách. Ty by mohly doplnit nový blok v Dukovanech, jehož dodavatele vybírá polostátní firma ČEZ v tendru, který zahájila letos v polovině března. První nabídky od tří uchazečů má ČEZ dostat do konce listopadu, tedy do středy.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech. Zprovozňovány tam byly v letech 1985 až 1987 a počítalo se s jejich třicetiletou životností. ČEZ nyní předpokládá, že by mohly sloužit 60 let.

Nový blok v Dukovanech chtějí stavět severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a korejská KHNP. Renomované podniky z Ruska a Číny byly ze soutěže z politických důvodů vyloučeny. Finální nabídky by zbylé firmy měly dát do konce příštího roku, smlouva s vítězným uchazečem má být uzavřena do konce roku 2024. Blok se má začít stavět v roce 2029, zkušební provoz by měl být spuštěn o sedm let později.

Jaderné elektrárny produkují zhruba třetinu veškeré elektřiny vyrobené v Česku.

(ici, čtk)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Lidé kteří souhlasí s e stavbou dalších bloků JE si zřejmě neuvědomují MOŽNÝ scénář:
    Bloky by mohla stavět výhradně Westinghouse (vzhledem k ekonomické a vojenské síle USA a agresivitě) za MONOPOLNÍ CENU. Po zaplacení stavby se známou kvalitou (bortící se regulační tyče, které musely být nahrazeny ruskými a znovu zaplaceny) může Westinghouse vyvolat proti ČR ARBITRÁŽ, arbitry budou občané USA nebo někteří najatí Westinghousem a ti rozhodnou, že ČEZ a ČR musí zaplatit tolik, kolik ČR nebude nikdy mít Výsledkem bude NÁSILNÉ převzetí elektráren a rozvodných sítí členy správní a rozhodčí rady Westinghouse a TRŽNÍ ZISK pro arbitry. Podobnou arbitráží připravil tým Železný – Lauder (občan USA) LID ČR o více než 10 miliard. Po násilném převzetí elektráren a rozvodných sítí stoupne cena elektřiny a stane se zcela nestabilní. vedení Westinghousu ji může měnit několikrát denně (plyn z USA je zhruba 4x dražší pro Evropu než pro USA)
    Proč Clintonová svolala vládu ČR v noci a vyjádřila přání aby ČR objednala stavbu JE od Westinghouse?

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy