Americký prezident Joe Biden občas vykazuje známky zhoršení svého psychického stavu za zavřenými dveřmi, někdy se chová energicky, ale často »vypadává« ze situace, mluví sotva slyšitelně a používá poznámky s nápovědou. Uvádí to list The Wall Street Journal (WSJ) na základě rozhovorů s více než 45 respondenty, kteří s prezidentem v posledních sedmi měsících pracovali.
Většina z těch, kteří hovoří o prezidentově zhoršujícím se stavu, patří k republikánům, ale je mezi nimi i »několik demokratů, kteří tvrdí, že jeho Bidenův věk byl na několika schůzkách cítit«.
Podle respondentů listu je duševní stav amerického vůdce proměnlivý a vykazuje známky zhoršení. Na lednovém setkání s představiteli Kongresu, kde se jednalo o pomoci Ukrajině, nebyli lidé Bidenovi někdy schopni porozumět tomu, co říká; hlava státu četla z poznámek, dělala dlouhé pauzy a na dlouhou dobu zavírala oči. V důsledku toho »někteří v místnosti uvažovali, zda neusnul«.
Bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy uvedl, že Bidenovo chování se během loňských jednání o zvýšení dluhového stropu den ode dne měnilo – některé dny »volně a spontánně vyměňoval poznámky s republikány, jindy blouznil a zdálo se, že se spoléhá na připravené poznámky s mluvčími«. Stejný dojem z těchto jednání měli i dva další novinoví respondenti. Lidé, kteří s Bidenem pracovali v době, kdy byl viceprezidentem, tvrdí, že nyní je ještě pomalejší, a popisují ho jako člověka, který má »dobré i špatné chvíle«.
Bílý dům zároveň na žádost novin o komentář označil takové hodnocení prezidenta za politicky motivované. »Republikáni v Kongresu, světoví lídři a nestraničtí bezpečnostní experti sami říkají, že Biden je kompetentní a efektivní lídr s dlouhou historií úspěšných legislativních řešení. Nyní, v roce 2024 (prezidentské volby v USA se budou konat letos), republikánští členové Sněmovny reprezentantů v rámci politické taktiky vydávají nepravdivá prohlášení, která jsou v přímém rozporu s předchozími prohlášeními jejich i jejich kolegů,« uvedl mluvčí Bílého domu Andrew Bates.
Spekulace o psychickém zdraví politiků v USA se v posledních letech staly jednou z oblíbených politických taktik, neboť hlavní rivalové – Biden a jeho předchůdce Donald Trump – překonali v roce 2020 rekord nejstarších prezidentských kandidátů a v nadcházejících listopadových volbách jej obnoví. Mnoho senátorů také zastupuje poválečnou generaci. Trump například opakovaně vyzval Bidena, aby společně podstoupili kognitivní testy. Přitom sám Trump ve svých projevech často dělá hrubky a mate lidi. Publikace WSJ otevřeně nepodporuje žádnou ze stran, ale tíhne k republikánům; jejím majitelem je Rupert Murdoch, známý podporovatel konzervativní politiky.
(cik)