Lidé na úrovni chudoby se začínají potýkat se živořením, říká Hana Aulická Jírovcová

Stále doufám a věřím, že současná pětikoalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů skončí v příštím roce. Pokud by vytrvala celé čtyři roky, pak se Česká republika musí velmi obávat, a to ve všech směrech. V rozhovoru pro iportaL24.cz to uvedla zastupitelka města Most a bývalá poslankyně KSČM Hana Aulická Jírovcová, která se dlouhodobě věnuje sociální oblasti.

Lidé se v posledních měsících potýkají s extrémním zdražením energií, pohonných hmot, bydlení, potravin, v podstatě bychom mohli vyjmenovat téměř všechny komodity a zboží. Je podle vás pomoc, kterou lidem na zvládání růstu cen poskytuje vláda Petra Fialy dostatečná?

Současná vláda zatím nepřišla s žádným opatřením, které by mělo pomoci občanům v ČR bez ohledu na jejich příjem a životní úroveň. Nyní jsme bohužel v situaci, že lidé na úrovni chudoby se začínají potýkat s novou situací, živořením. Velice rychle se nám ztrácí tzv. střední třída, která byla vždy hnacím motorem ekonomiky ČR, a lidé i kvůli výrazné inflaci opravdu chudnou. Bohužel, jak to vnímám z terénu, jsme na začátku a nejistota z dalších měsíců naše občany opravdu trápí.

Kde vy osobně vidíte největší nedostatky?

Vláda nemá zájem »opravdu pomáhat«! Řeší se především pomoc ukrajinským uprchlíkům a bohužel, je i výrazný přísun financí na zbrojení. Praha nevidí reálný život v posledních měsících. To se podepisuje i v představených opatřeních, která jen projednají na vládě, představí na tiskové konferenci, ale pak se dohadují, jak to vlastně provést. Navíc, tato vláda stále řeší finance, takže heslo zní: »Musíme něco sociálního udělat, ale aby nás to moc nestálo«. Nezapomínejme, že nás čekají komunální volby, je proto potřeba začít u seniorů, kteří tvoří výraznou skupinu voličů. Slíbená valorizace však zdaleka nepokryje všechny stoupající náklady.

Jak hodnotíte dosavadní kroky lidoveckého ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky?

Musím dlouho hledat slova, která by nebyla tak příkrá. Bohužel pro naše občany, velmi se projevuje, že jeho pozice je především politická, ale o odbornosti se nedá vůbec hovořit. Sedí na špatném ministerstvu! Z dosavadních návštěv po ČR zůstává mnoho slibů, skutky jsou však velmi daleko a jsem přesvědčena, že i v nedohlednu. Vidím to u dohadování o platech pracovníků na úřadech práce. Zde jsou zaměstnanci velmi dlouho přetěžováni a první, co nastupující vláda udělala, bylo zrušení 1500 Kč do tarifních složek. Nyní jsou ve stavu, kdy administrativa díky dalším opatřením značně narostla a pan ministr Jurečka se diví, proč odbory ÚP vyhlašují stávkovou pohotovost.

Navýšení dávek na bydlení a živobytí zcela určitě částečné pomůže, ale opět jen lidem na hranici chudoby nebo s nízkým příjmem, je to však takové šťouchnutí, nic zásadního, co by bylo výraznou a stabilní pomocí.

Zastavme se konkrétně u některých návrhů. Ministerstvo by mělo předložit návrh balíčku opatření ke zmírnění dopadů růstu cen na lidi s postižením. Má jít o příspěvek na mobilitu, který naposledy vzrostl od ledna 2018, a to o 150 Kč. Je toto navýšení dostatečné?

Osoby se zdravotním postižením jsou jednoznačně ohroženou skupinou, kterou situace v ČR velmi znepokojuje. Růst o 150 Kč je směšnou částkou. Pokud se podíváme reálně na vývoj cen, je jasné, že by částka měla být minimálně o 500 Kč vyšší.

Další opatření se má týkat příspěvku na zaměstnávání handicapovaných. Zaměstnavatelé žádají o vyšší podporu. Jak by v tomto měla podle vás vláda postupovat?

O výši příspěvku rozhoduje již pouze vláda. Současná výše 12 800 Kč je opravdu nedostatečná. Již předchozí ministryně Jana Maláčová byla stále žádána o předložení navýšení. Zaměstnavatelé OZP hovoří o výrazných dotovaných částkách a nemožnosti dále udržet zaměstnance díky nízké dotaci od státu.

Tématem k jednání je podle ministra Jurečky také možný růst minimální mzdy. Ta činí od ledna 16 200 Kč měsíčně. Odbory požadují její zvýšení o 2000 Kč. Premiér Petr Fiala už dříve řekl, že růst minimální mzdy by byl nezodpovědný. Jaký je váš názor na výši minimální mzdy?

Minimální mzda je výrazný nástroj, jak donutit soukromý sektor udržet mzdy na určité úrovni. Vláda samozřejmě nechce zvedat, protože ví, jaké dopady zdražení energií, nejistota ve všech odvětvích stran nedostatku strategických surovin a omezení dodávek základních produktů, jsou na podniky. Zde by totiž vláda měla nejdříve přistoupit k fungujícím opatřením, která by pomohla jak ekonomicky, tak sociálně. Pak teprve může navýšit minimální mzdu. Mám obavy, že toho však současná vláda zatím schopná není.

Měla by se podle vás minimální mzda navázat na hodnotu průměrné mzdy plánované od roku 2024, anebo souhlasíte s obavami bývalé ministryně financí Aleny Schillerové, že by tím mohla minimální mzda i klesat?

To je riziko všech valorizací. Na tento fakt se upozorňovalo také v Poslanecké sněmovně. Měl by se určit strop, pod který by minimální mzda klesnout neměla, ale to je na diskusi a obávám se, že složení současné Sněmovny toho není schopné. Vládnoucí koalice jedná jen z pozice síly a arogance. Navíc opozici chybí odborníci ze sociální oblasti. Pro všechny sektory by byla výrazná pomoc v časné informaci o výši, s kterou mají na další rok počítat. Neustálé dohadování v koalici o nové výši minimální mzdy a schvalování na poslední chvíli nepřináší našim podnikajícím subjektům optimální podmínky.

Koncem měsíce se mají s vládou sejít odbory a jednat o růstu výdělků v úřadech práce, které jsou podle nich přetížené a podfinancované, ale také v celém veřejném sektoru. Je podle vás důvod zvyšovat platy ve veřejném sektoru?

Na Úřady práce se v ČR prostě zapomnělo. Známe to u hygieny, kterou ministerstvo zdravotnictví objevilo v době pandemie. Stejné je to i zde. Nazvala bych to jako fraška, a musím říci, že se zaměstnancům divím, že se přes odborové organizace neozvali již dříve. Platy zaměstnanců ve veřejném sektoru nejsou ve všech oblastech stejné a bohužel lidé v úřadech práce patří mezi nejhůře placené.

Na stole je také požadavek na zvýšení platů nepedagogů ve školství. Souhlasíte s tím?

Zcela určitě. Předchozí navýšení se týkalo především pedagogů, ale na tyto profese se dostávalo jen minimálně. Navíc jsem přesvědčena, že by se konečně mělo řešit i stravování a výše finančních norem, které školy dle zákona musí plnit. Je to velká ostuda.

Každou vládu zaměstnává otázka důchodů a důchodová reforma. Nezaostává ani nynější vedení resortu práce, které také zřídilo skupinu pro důchodovou reformu. Tvoří ji zástupci koaličních stran a resortů práce a financí, a také ekonomové. Co lze podle vás očekávat?

Doufám, že nic, protože toto složení slibuje spíše zkázu pro naše budoucí seniory v podobě: co si neurveš sám ze svého, v důchodu již mít nebudeš. Vizi této koalice známe dost dobře. Občane spoř si ze svého minimálně 1500 a více, pak ti něco přihodíme a budeš na tom tak, že si možná nebudeš muset žádat o dávky ze státní sociální podpory. Navíc se osobně bojím postupného a nenápadného překlopení do komerčního sektoru, kde se o toky miliard budou brát jiní experti.

Vláda se nicméně v programovém prohlášení zavázala, že do konce roku 2023 předloží »skutečnou důchodovou reformu«, aby důchody byly stabilní a férové. Nemáme si tedy přát, aby kabinet k předložení takového materiálu dospěl?

Jak jsem již říkala, raději bych byla, pokud nic nepředloží. Stále doufám a věřím, že tato koalice skončí v příštím roce. Pokud by vytrvala celé čtyři roky, pak se Česká republika musí obávat velmi, a to ve všech směrech.

Jana Dubničková

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy