Lékaři se připravují na protesty, jejich podobu zveřejní zítra

Ve zdravotnictví to opět vře. Praktičtí lékaři vyhlásili v reakci na návrh úhradové vyhlášky na příští rok protest. V úterý 29. října a ve středu 30. října by měly zůstat jejich ordinace zavřené. Ztroskotalo také dnešní jednání zdravotnických odborů a České lékařské komory (ČLK) s ministerstvem zdravotnictví o finální podobě zákona o odměňování lékařů. Jaké kroky budou následovat, oznámí komora zítra.

Praktici svůj protest zdůvodňují tím, že nová úhradová vyhláška ignoruje potřeby malých i velkých pacientů a probíhající rozpad sítě ordinací praktických lékařů. »Více než milion pacientů v ČR nemá přistup k základní primární péči – nemají svého praktického lékaře pro děti a dorost nebo všeobecného praktického lékaře,« uvedl v tiskovém prohlášení předseda Sdružení praktických lékařů (SPL) Petr Šonka.

Připomněl, že podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR zaniklo za posledních pět let bez náhrady více než 400 ordinací praktiků. »Za této kritické situace ministerstvo navrhuje pro segment praktických lékařů na rok 2025 výrazně nižší meziroční nárůst úhrad, než je průměrný růst výdajů na zdravotní péči, což současný stav primární péče určitě nezlepší, naopak to přispěje k její další destrukci,« dodal Šonka.

Praktičtí lékaři počítali s meziročním růstem úhrad zdravotní péče o 3,3 procenta, podle aktuálního znění vyhlášky se ale mají úhrady zvýšit o 2,83 procenta. »To nevystačí ani k udržení současného stavu, natož pak k nutnému zvýšení kapacit a rozšíření dostupnosti péče poskytované praktickými lékaři,« uvedla předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová.

Sdružení praktických lékařů několikrát jednalo s představiteli ministerstva zdravotnictví a předkládalo návrh změn ve vyhlášce. Měla by podle sdružení počítat s větším zapojením primární péče, tedy praktických lékařů pro dospělé i pro děti. V tuto chvíli vyhláška podle sdružení reflektuje spíše nemocniční péči.

Ve dnech, kdy budou ordinace zavřené, by na jejich dveřích měly být uvedené kontakty pro případ akutní nouze. Šonka předpokládá, že se do protestu zapojí většina ordinací.

S podobou vyhlášky nesouhlasí ani Asociace českých a moravských nemocnic. Vadí jí rozdíly mezi úhradami pro regionální nemocnice, které zastupuje, a vyššími částkami pro velké nemocnice zřizované státem. Považuje to za střet zájmů ministerstva. Pokud vyhláška zůstane v parametrech současného návrhu, chce ji asociace poslat k Ústavnímu soudu. Ministerstvo zdravotnictví musí vyhlášku předložit do konce října.

Shoda není ani na podobě zákona o odměňování zdravotníků

Ke shodě nedošlo ani dnes v Poslanecké sněmovně, kde jednali zástupci lékařských odborů, České lékařské komory (ČLK) a ministerstva zdravotnictví. Na podobě zákona o sjednocování odměn zdravotníků se ani po několika měsících debat neshodli. Další jednání už nebude. O následujících krocích bude komora informovat zítra na tiskové konferenci. Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková potvrdila, že odbory vyzvou lékaře k protestům. Ty jsou podle ní jisté. »Budeme se bavit o době a jejich podobě,« uvedla.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci uvedl, že zástupcům odborů a ČLK předložil tři varianty, ani jednu z nich však neakceptovali. Ministerský návrh počítal se zvýšením prostředků na platy o pět miliard. Alternativa, kterou předložily odbory by podle Válka znamenala náklady vyšší než 40 miliard. S tím nesouhlasil. »Bylo by nutné buď sebrat ve prospěch platů peníze jiným segmentům, zvýšit daně, nebo zvýšit zdravotní pojištění. Ani s jedním nemohou souhlasit,« uvedl Válek.

Návrhy lékařů by podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka znamenaly pokračování deficitního financování systému veřejného zdravotního pojištění.

Veřejné zdravotní pojištění by mělo mít příští rok k dispozici asi 530 miliard korun.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy