Návrhy na legalizaci konopí se objevují opakovaně a nevyhnou se ani současnému volebnímu období. Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil již oznámil, že chce do konce roku připravit zákon, který by zavedl regulovaný trh s konopím. Piráti dnes takový krok obhajovali s poukazem na objem peněz, který by do státní kasy po zavedení legalizace přistál. Stát by podle nich mohl ročně získávat na daních 650 milionů až 1,8 miliardy korun.
Připravovaný návrh podle Vobořila počítá s tím, že ti, kdo by chtěli konopí pěstovat, by museli získat licenci a podléhali by kontrolám. Uživatelé by si mohli konopí podobně jako v Nizozemsku koupit v certifikovaných obchodech. »Moje ambice je, aby byl zákon účinný nejpozději od ledna 2024,« uvedl Vobořil.
Ve studii, kterou si nechali zpracovat Piráti a dnes ji představili novinářům, navrhují různé možnosti regulace trhu s marihuanou, včetně povinné registrace uživatelů. Studii chce strana příští týden předložit vládním koaličním partnerům. »Zdaněním získáme miliardy korun ročně a zároveň zamezíme zbytečným výdajům na represi. Pokud se nám navíc povede regulovaný trh spustit společně s tím německým, bude to pro naši ekonomiku znamenat obrovské příležitosti v oblasti exportu,« uvedla pirátská poslankyně Klára Kocmanová.
Ohledně možností regulace trhu se Piráti inspirovali v USA, kde je pro prodej potřeba licence, v Kanadě, kde je zakázaná reklama a zároveň běží informační kampaně ke snižování škod, a v Uruguayi, která zavedla registr legálních uživatelů.
Podle vedoucí pirátského meziresortního týmu Návykové chování Jany Michailidu jde ale jen o prvotní návrh, který ještě bude procházet politickou diskusí. Registr podle ní umožní regulovat množství, které si bude možné koupit za měsíc, nebo kontrolovat, že je věk nakupujících vyšší než 18 let. Stigmatizace osob, které se do registru zapíšou, se neobává. »Nastavení legálního trhu postupně povede k destigmatizaci užívání konopí,« uvedla.
Marihuana je často odrazovým můstkem k tvrdým drogám
Návrh ve Sněmovně určitě nečeká jednoduchá debata. Nicméně jasněji bude až po jeho předložení, poté, co ho poslanci budou moci podrobně prostudovat. Pro iportaL24.cz to potvrdila místopředsedkyně sněmovního zdravotnického výboru Karla Maříková (SPD). »Souhlasíme s tím, aby bylo konopí využíváno k léčebným účelům, pokud bude nějaký zákon předložený, tak samozřejmě musí zamezovat tomu, aby docházelo k jeho zneužití, bude tedy záležet na tom, jak bude zákon napsán,« řekla s tím, že nejde o první pokus legalizace marihuany. Ten, který v minulém volebním období předložili Piráti, byl podle ní fraška.
Maříková zapochybovala například o povinné registraci, kterou by měla předloha zavést. »Vím, že tato registrace je třeba v Uruguayi, nicméně podívejme se, jak je na tom s drogovou problematiku právě Uruguay, na kterou se Piráti odkazují,« uvedla. Dodala, že právě marihuana je pro řadu lidí odrazovým můstkem k užívání dalších tvrdých drog. Maříková připomněla kulatý stůl, který se k problematice legalizace konopí uskutečnil ve Sněmovně a kde jeden z přizvaných policistů uvedl, že když pak vidí na lavici obžalovaných mladistvé, kteří užívají drogy, tak ten, koho by potrestal, je systém, který jim to umožňuje.
Ohánět se v tomto případě ziskem, který by legalizace přinesla státnímu rozpočtu, není podle ní namístě. »Jedna věc je zisk, který z toho určitě nějakým způsobem bude, ale druhá věc je to, kolik potom budeme investovat na léčbu těchto lidí a na následky kriminálních činů, které s užíváním marihuany budou spojené. Tady se víc hledí na tu stránku finanční, co to přinese do státní kasy, ale už se nekouká na to, co potom vynaložíme na to, abychom následky s užíváním marihuany minimalizovali,« uvedla Maříková.
Nemravné peníze
Proti legalizaci marihuany se v komentáři pro iportaL24.cz vyjádřila také expertka KSČM na zdravotnictví Soňa Marková. Souhlasí s odborníky, že užívání konopí bez zdravotní indikace je cestou ke konzumaci tzv. tvrdých drog, k poškozování zdraví a následně ke zvyšování kriminality a velkým celospolečenským problémům.
Zdůraznila, že odborníci, kteří léčí mladistvé a děti ze závislosti na návykových látkách, legalizaci v žádném případě nedoporučují. »Většina jejich pacientů začínala na alkoholu, kouření tabákových výrobků, pokračovala experimenty s marihuanou a následně přešla k tzv. tvrdým drogám. Mnohým již přes úsilí odborných pracovníků a rodin není pomoci,« konstatovala Marková.
Je podle ní potřeba zafinancovat vytvoření odpovídající sítě adiktologických poraden i vyškolení odborníků, zvlášť pro děti a mládež. »Na to bychom se tedy měli zaměřit v první řadě. Náklady na řešení široké palety problémů způsobených legalizací konopí budou totiž mnohem větší,« dodala Marková.
Utěšovat se tím, že legalizace marihuany přileje do státního rozpočtu nějaké peníze, je podle Markové scestné. »Je to v podobném duchu, jako kdybychom se radovali, že prostitutky nám začnou platit daně, my budeme rádi, že máme další peníze z prostituce, a to, že se stát pasuje na největšího pasáka, už potom nikdo nevnímá,« uvedla. »Peníze, které stát získá z prodeje marihuany jsou podle mě nemravné peníze,« dodala Marková.
Škodlivost konopí je daleko za alkoholem a tabákem
Podobně jako ČR se podle europoslance Mikuláše Peksy na možnou legalizaci marihuany připravuje Německo, Malta nebo Lucembursko.
Náklady na zavedení registru studie odhaduje na 100 milionů korun, dalších 30 milionů by mělo být vyhrazeno na prevenci škodlivého užívání konopí. Odhaduje, že nyní stojí represe uživatelů, ať už práce policie či uvěznění odsouzených za drogové delikty související s konopím, zhruba 600 milionů korun ročně. Podle Michailidu ale nevede ke snižování poptávky ani neomezuje černý trh.
»Škodlivost konopí je na mezinárodních srovnávacích žebříčcích až daleko za alkoholem a tabákem, jak ve škodlivosti pro uživatele, tak pro jeho okolí,« uvedla poslankyně Kocmanová.
V ČR je povoleno užívání konopí pro léčebné účely, může ho předepsat asi 200 lékařů, nejčastěji pacientům s rakovinou nebo roztroušenou sklerózou, případně na neutišitelnou bolest. Podle údajů Státní agentury pro konopí pro léčebné použití ho loni mělo předepsáno 4600 pacientů, jejich počet se zvyšuje, meziročně jich přibylo asi o čtvrtinu.
Nelegálně užívá marihuanu podle odhadů asi 125 000 lidí. Legální drogy jsou rozšířené násobně víc. Podle dat z Národního výzkumu užívání alkoholu a tabáku v České republice 2021 je kuřáků v populaci zhruba čtvrtina, roste obliba elektronických cigaret a dalších alternativních způsobů.
Alkohol pije každý druhý den či častěji zhruba každý šestý Čech nad 15 let, přibývá ale i abstinentů, loni jich bylo 17,7 procenta. Podle dřívějšího vyjádření Vobořila je závislých na alkoholu v ČR asi 150 000 lidí. Dalších přibližně půl milionu užívá alkohol nadměrně a v riziku závislosti se pohybuje.
Jako první na světě povolila volný prodej marihuany pro rekreační užití v lékárnách v roce 2017 Uruguay. Prodej marihuany pro rekreační účely je povolen od roku 2018 i v Kanadě. Řada zemí včetně ČR umožňuje prodej výrobků z konopí pouze pro léčebné účely.
(jad)