Le Penová chce po volbách přebrat prezidentovi rozhodování o armádě

Marine Le Penová uvedla, že očekává, že její krajně pravicová strana Národní shromáždění (RN) získá ve francouzských parlamentních volbách absolutní většinu, sestaví vládu a převezme alespoň část rozhodování o obraně a ozbrojených silách – včetně Ukrajiny.

Francouzská ústava stanoví, že prezident stojí v čele ozbrojených sil a předsedá francouzským výborům pro národní obranu, ale také že premiér je »odpovědný za národní obranu«, což ponechává přesnou roli premiéra otevřenou výkladu.

Emmanuel Macron zůstane prezidentem i po dvoukolových předčasných volbách, které se uskuteční 30. června a 7. července, ale podle průzkumů bude čelit mimořádně nepřátelskému parlamentu, v němž budou dominovat dva radikální bloky, RN a levicová aliance Nová lidová fronta (NFP).

Le Penové krajně pravicová strana bude podle odhadů největší silou v novém parlamentu, i když zdaleka nemá jistotu, že získá absolutní většinu. Podle posledních průzkumů by si mohla se svými spojenci zajistit 220 až 260 křesel v 577členném národním shromáždění.

V rozhovoru pro místní noviny Le Telegramme de Brest Le Penová uvedla, že Macron »nebude mít moc na výběr« a jmenuje premiérem svého chráněnce, 28letého Jordana Bardella, protože »bude mít mandát od francouzského lidu«.

Le Penová uvedla, že Bardella, který nemá žádné zkušenosti s vládnutím, bude usilovat o to, aby byl vůči prezidentovi, jehož funkční období trvá do roku 2027, pevný, ale ne nepřátelský. »Jordan nemá v úmyslu se s Macronem pouštět do boje, ale jeho červené linie jsou jasné,« řekla.

Naznačila, že funkce vrchního velitele francouzských ozbrojených sil »je pro prezidenta čestným titulem, protože je to premiér, kdo drží peněženku«, a dodala: »Na Ukrajinu prezident nebude moci poslat vojáky.«

Macron v březnu vyvolal diplomatický rozruch, když varoval Západ před tím, aby Rusku dával najevo jakoukoli slabost, a prohlásil, že ukrajinští spojenci by neměli vyloučit vyslání západních vojáků na Ukrajinu.

USA a klíčoví spojenci z EU následně uvedli, že nemají v plánu vyslat na Ukrajinu pozemní jednotky. Francois Bayrou, bývalý ministr, který stojí v čele strany spojenecké s Macronem, uvedl, že výroky Le Penové jsou »hlubokou výzvou ústavě«.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský, který se zúčastnil evropského summitu v Bruselu, vyjádřil přesvědčení, že příští francouzská vláda bude »nadále podporovat Ukrajinu« a bude nezávislá na ruském vlivu, ať už bude její složení jakékoli.

RN se nyní prezentuje jako zastánce utlačovaných obyčejných Francouzů – ačkoli ustoupila od některých svých nákladnějších návrhů, aby rozptýlila obavy z jejich dopadu na ekonomiku. »Jsme rozumní lidé,« prohlásila Le Penová. »Lidé by si měli přestat myslet, že nastane konec světa.« Strana však zůstává ostře protiimigrační a navrhuje omezit nebo zrušit přístup k sociálním dávkám pro cizince a zpřísnit pravidla pro udělování občanství.

Průzkum, který odráží obavy z možných ekonomických dopadů nové vlády, ukázal, že 36 % malých a středních francouzských podniků by odložilo investice a nábor zaměstnanců, pokud by RN získala většinu, a 58 %, pokud by zvítězila NFP.

Více než 80 % dotázaných šéfů firem uvedlo, že jsou proti návrhům obou stran na snížení věku odchodu do důchodu, a 78 % varovalo, že zvýšení veřejných výdajů, které plánují RN i NFP, by mohlo zemi přivést k bankrotu.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy