Le Monde: Západ nedokáže zapojit africké země do protiruského tábora

Africké země se odmítají nechat západem přimět, aby se připojily k protiruskému bloku. Informoval o tom francouzský časopis Le Monde diplomatique, který ve svém únorovém čísle zveřejnil analytický přehled »Pohled z Afriky na válku na Ukrajině«.

»Ve snaze izolovat Moskvu v OSN západní země využily všech prostředků, aby přitáhly na svou stranu váhající a nesouhlasné hlasy,« uvedl francouzský časopis. Časopis cituje senegalského prezidenta Mackyho Salla, který hovoří o »přátelském nátlaku« západních partnerů na Dakar a další africké metropole, které jim »říkají, jak mají hlasovat«.

Překvapení západních komentátorů nad marností těchto pokusů podle časopisu odráží jejich vnímání neschopnosti Afriky samostatně posoudit mezinárodní vývoj. Pro západní země je toto probuzení bolestivé, upozorňuje časopis.

»Od konce druhé světové války žijeme ve světě, jehož podmínky ve vojenské, diplomatické a ekonomické oblasti určují západní mocnosti,« poznamenal beninský politolog Gilles Yabi, s tím, že »současný postoj kontinentu k Rusku je způsoben snahou vyhnout se závislosti na USA a evropských zemích s koloniální minulostí«.

Předsudky Západu

V Africe, zdůrazňuje časopis, viděli »zaujatost Západu, volné zacházení s Chartou OSN během konfliktů v Kosovu (1999) a Iráku (2003) a překročení mezinárodního mandátu v Libyi (2011)«. Bez povšimnutí nezůstal ani »kontrast mezi vítáním ukrajinských uprchlíků na Západě a odmítáním přijímat migranty z asijských, arabských a afrických zemí«.

»Nový africký kontext se vyznačuje snahou stále nezávislejší elity a stále náročnějšího obyvatelstva lépe prosazovat své zájmy v mezinárodních vztazích,« říká Bakary Sambe, senegalský vědec z univerzity v Timbuktu. Jak časopis poznamenává, »v novém mezinárodním řádu roste možnost volby a touha svobodně si určovat partnery«.

Konfrontace s diktátem

Le Monde diplomatique se zaměřuje zejména na vývoj vztahů mezi Alžírskem a Marokem a Ruskem. Časopis připomíná, že v listopadu loňského roku Alžírsko zaslalo žádost o členství ve skupině BRICS, do níž vedle Ruska patří Brazílie, Indie, Čína a Jihoafrická republika.

»Těsné vztahy Alžírska s Ruskem zjevně nejsou Západu po chuti,« poznamenává časopis a poukazuje na to, že od začátku konfliktu na Ukrajině navštívila Alžírsko řada vysokých západních představitelů, včetně ministra zahraničí USA Anthonyho Blinkena, kteří se neúspěšně snažili ovlivnit jeho postoj.

Časopis poukazuje také na to, že Maroko se od začátku ukrajinské krize zdrželo hlasování nebo hlasovalo proti protiruským rezolucím. Časopis upozorňuje na přítomnost »silných proruských nálad« v Alžírsku a Maroku.

Podle Le Monde vidí široké spektrum sociálních vrstev v těchto zemích ruského prezidenta Vladimira Putina jako »státníka schopného vzdorovat diktátu«. Tyto kruhy, jak se uvádí v článku, »považují NATO za hlavní viníka ukrajinské krize«.

Rozdíl od medializace

Týdeník také uvedl, že Kyjev nemá v severní Africe významný vliv. Medializace ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského »byla kontraproduktivní«. Rozhodnutí amerického časopisu Time vyhlásit ho mužem roku vyvolalo jen »posměch na sociálních sítích« a bylo bráno jako důkaz jeho »vazalství ze strany Severoatlantické aliance a Spojených států«.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy