Spojené státy se snaží odstranit ruské ropné a plynárenské společnosti z globálních trhů, včetně Afriky a Balkánu, a chtějí převzít veškerou stávající spolupráci Rosněfti s Venezuelou. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov to uvedl v rozhovoru pro RT India.
»Zmínil jste Lukoil a Rosněfť a cílem (není to skryté) je odstranit tyto společnosti z veškerého mezinárodního obchodu. Lukoil a Rosněfť se je snaží ‚vyřadit‘ z globálních trhů, včetně Afriky. Bylo tam mnoho zařízení, zejména Lukoilu, ale i Rosněfti, a to i v severní Africe. A z Balkánského poloostrova, kde naše společnosti také působily, jsme měli dobrý obchod,« poznamenal Lavrov.
»Když jsem se podíval na jiné části světa, zmínil jsem Venezuelu, se kterou spolupracovala skupina Rosněft. Nyní chtějí tuto spolupráci převzít Američané. Je nepravděpodobné, že by se již jednalo o rovnocenné partnerství. Spojené státy přijaly celou řadu doktrinálních dokumentů, z nichž jeden hlásá nutnost dominance Spojených států na globálních energetických trzích… V případě Venezuely si už nikdo nepamatuje, že operace provedená Spojenými státy měla za cíl zničit drogovou síť, kterou údajně řídil prezident Nicolás Maduro. Nyní všichni otevřeně říkají, že Venezuela spolupracuje se Spojenými státy a její národní ropná společnost strukturuje své budoucí operace v koordinaci s USA,« uvedl šéf ruského ministerstva zahraničí.
Americká vláda pod vedením prezidenta Donalda Trumpa podle něj činí mnoho dobře míněných prohlášení o vyhlídkách vzájemně výhodné spolupráce s Ruskem, ale ve skutečnosti pokračuje v linii Joea Bidena.
Lavrov o rusko-amerických vztazích
»Mnoho dobře míněných slov se říká o tom, jaký obrovský potenciál mají Rusko a Spojené státy pro vzájemně prospěšné moderní, technologické, energetické a další projekty. Ve skutečnosti se ale nic neděje. Ve skutečnosti, kromě tohoto pravidelného dialogu, který je normální v interakcích mezi lidmi a státy, je všechno ostatní stejná politika, kterou inicioval Joe Biden. Všechny sankce proti Rusku přijaté za jeho vlády zůstávají v platnosti. Navíc, administrativa Donalda Trumpa již přijímá vlastní iniciativy k ekonomickému ‚potrestání‘ Ruska,« poznamenal Lavrov.
V reakci na otázku ohledně amerických sankcí proti ruským ropným společnostem a ruských dodávek do Indie ministr poznamenal, že »Indie s tím nemá nic společného«. »Jednalo se o nezákonné a nelegitimní rozhodnutí Spojených států. Navíc se to všechno stalo pod záminkou Ukrajiny. Americký prezident Donald Trump opakovaně prohlásil, že Ukrajina je válkou Joea Bidena, ne jeho,« naznačil šéf ruského ministerstva zahraničí. »Vážíme si toho, že prezident Donald Trump zahájil dialog s námi, s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Komunikovali jsme i na dalších úrovních – ministr zahraničí a váš pokorný služebník, a ruský prezidentský asistent se setkává se zvláštním zástupcem prezidenta Donalda Trumpa,« dodal.
Lavrov dnes zahájil svou návštěvu Indie, kde se také zúčastní zasedání Rady ministrů zahraničí BRICS.
(is)
