Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov předčasně opustí schůzku skupiny velkých světových ekonomik G20 na indonéském ostrově Bali. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariju Zacharovovou.
Ruský ministr se podle DPA nezúčastní oficiální hostiny ani odpoledního jednání, podle diplomatických zdrojů agentury AFP se ale účastnil ranního zasedání. Když ale k šéfům diplomacie skrze video promluvil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, přítomen nebyl.
Agentura AP poznamenala, že to bylo poprvé od začátku válečného konfliktu na Ukrajině, kdy se v jedné místnosti setkal Lavrov s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem a mnoha dalšími velkými hráči světové politiky. Podle agentury AFP Blinken mluvil na ranním zasedání přímo ke svému ruskému protějšku.
Ministři zahraničí zemí skupiny G20 přicestovali na Bali ve čtvrtek, přičemž hlavní část jednání je na programu dnes. Podle indonéského předsednictví by se měla zaměřit na téma dodávek potravin do chudších zemích, uvedla agentura Reuters.
Tradiční skupinová fotografie ministrů se tentokráte nepořizovala a ministři ze skupiny velkých západních ekonomik G7 bojkotovali čtvrteční recepci, poznamenala japonská agentura Kjódó.
Lavrov podle agentury TASS nedodržení protokolu ze strany představitelů Západu označil za rusofobii, takové chování ale bylo podle něj očekávatelné. Zopakoval také předchozí pozici Kremlu, že Západ nedovolí Ukrajině vyjednávat o míru, ale přeje si Rusko porazit na bojišti.
»Agresoři, vetřelci, okupanti – slyšeli jsme toho dnes dost,« řekl Lavrov. »Diskuse Západu se téměř okamžitě, hned jak se dostali ke slovu, stočila ke zběsilé kritice Ruské federace v souvislosti se situací na Ukrajině,« dodal.
Prvním Lavrovovým partnerem při bilaterálních jednáních byl čínský ministr zahraničí Wang I, kterého šéf ruské diplomacie informoval o pokračování speciální vojenské operace na Ukrajině. Oba ministři odsoudili protiruské sankce. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes podle agentury TASS oznámil, že s Lavrovem jednal o mechanismu vývozu obilí z ukrajinských přístavů. Lavrov se setkal i se svými protějšky z Argentiny, Brazílie, Indie a Jižní Koreje.
(ici)