Kvalitní stomatolog z Ukrajiny do ČR nepřijede ani omylem, tvrdí Šmucler

Nerozumím tomu, že ředitel pojišťovny není hodnocen za to, že se postará o lidi, ale za to, že má desítky miliard na účtech, řekl v rozhovoru pro iportaL24.cz prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Právě zdravotní pojišťovny jsou podle něj zodpovědné za to, že v některých oblastech mají lidé problémy s hledáním zubaře. Smlouvy dávají bez toho, že by si lékař musel vzít pacienty jinde neregistrované.

Česko dlouhodobě trápí nedostatek zubařů. Stomatologická komora má nejnovější data o situaci v oboru. Jak si na tom tedy Česko v počtu stomatologů stojí?

Nedostatek zubních lékařů, kteří jsou kvalitní a vezmou vás za dobrou cenu, je všude na světě a vždy bude. Česká republika však patří mezi tři země v Evropě, které mají nejdostupnější stomatologii. Je to Rakousko, Německo a ČR. Vidíme dramatický rozdíl například proti Slovensku, což byla nedávno součást našeho státu, a už vůbec se to nedá porovnat třeba s Polskem, Portugalskem nebo s Velkou Británií. Jsme v této oblasti jedna ze tří nejlepších zemí, ale samozřejmě lidi jsou nespokojení. Politici rozjeli velikou kampaň, že seženou laciného stomatologa všem. Domnívali se, že k nám masivně přijedou ukrajinští kolegové, kteří budou pracovat zadarmo, protože v devadesátých letech sem přijeli třeba jaderní fyzici a kopali tady příkopy. Jenže dobrý stomatolog na Ukrajině je placený lépe než v Čechách. Dobrý stomatolog z Ukrajiny sem nepřijede ani omylem. Z těch opravdu dobrých škol jsou tady asi dva zubaři a všichni ostatní pokračují do Německa nebo do jiné země, kde jim zaplatí hotově. Oni systém zdravotních pojišťoven ani neznají a vůbec nevědí, proč by pro něj pracovali, nota bene někde na vesnicích.

Nicméně ale stomatologové z Ukrajiny tady jsou, znamená to, že to jsou ti méně kvalitní zubaři?

Ukrajina je velká země jako třeba USA. Říká se, že tam jsou ty nejlepší i nejhorší univerzity na světě. Úplně stejně je to na Ukrajině. Skutečnost je taková, že ti výborní ukrajinští zubaři odcházejí do jiných států a ti zbývající jedou do České republiky nebo na Slovensko, ale Slovensko se víc brání. Ukrajinci tady dělají za hotové peníze, prakticky všichni chtějí dělat zase pro Ukrajince a dá se říct, že největší stomatologická zařízení v zemi patří Ukrajincům. K nám přišlo zhruba 400 000 Ukrajinců a s výjimkou prvních dvou měsíců si jich česká stomatologie v podstatě nevšimla. V tuhle chvíli prakticky všichni Ukrajinci chodí k jiným Ukrajincům za hotové peníze a českým stomatologům se spíše vyhýbají. Takže i z toho vidíte, že jich je tady poměrně hodně.

Podle vás Česko patří mezi tři země s nejdostupnější stomatologií, jak je tedy možné, že svého zubaře marně hledají tisíce lidí?

Podle dat, která nám poskytly zdravotní pojišťovny, kromě Všeobecné zdravotní pojišťovny, za loňský rok nemělo zubního lékaře v České republice a opravdu k němu nechodilo asi 40 000 lidí, což v jedenácti milionech je opravdu hodně málo. Všem těmto lidem ale pojišťovny stomatologa našly. Takže ti, co říkají, že dva nebo tři roky hledají zubního lékaře s pojišťovnou a nenašli ho, neříkají pravdu. Anebo jsou u VZP, která nám nedodala data, to nevím. Samozřejmě je strašně moc lidí, kteří říkají, že nemohou najít zubního lékaře. Já si je sem pravidelně beru, obvykle mají pět až šest návrhů terapie a hledají lékaře, který to udělá buď až nesmyslně rychle, anebo hledají někoho lacinějšího.

Proč jsme tedy svědky situací, kdy při otevření ordinace nového zubaře stojí ve frontě stovky lidí i několik hodin?

Stalo se to v asi pěti případech. Čtyřikrát to bylo vyprovokované politikem před volbami, kdy ten lékař prostě musel postavit lidi do fronty. To znamená, že vyhlásili, kdo si v daný den nestoupne do fronty, tak na něj stomatolog nezbude. Myslím si, že takový politik ale ani stomatolog nemá v Evropské unii co dělat. Podle mě to je nelidské.

No a pak byl jediný případ v Hustopečích u Brna, kde tu chybu opravdu udělal zubní lékař. Protože nemá velkou ordinaci, tak jeden den přestal léčit a se sestřičkou nabírali nové pacienty. Takže tato situace byla podle nás velmi nešťastná, ale už by se neměla opakovat.

Se současným stavem jste tedy spokojený?

Neříkám, že současný stav je ideální. Ta otázka má tři roviny. Když se zeptáte lidí, jestli by chtěli levnějšího zubaře, tak předpokládám, že zhruba devět milionů lidí v ČR odpoví kladně. Pokud se zeptáte, kolik lidí svého zubaře ztratilo a nevědí, jak najít druhého, tak to jsou statisíce ročně. Podle našich údajů ročně vymění stomatologa asi 500 000 lidí, a to fakt není jednoduché. A pak je deset procent populace, která by chtěla, aby to fungovalo jako například na Slovensku, kde se už zase vrátily obvody. To znamená, že dostanete přiděleného zubaře, a když jste s ním nespokojený, tak máte smůlu. Chápu, že těm hodně obyčejným lidem to vyhovuje, já bych to ale nechtěl.

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Problémem jsou také ceny. Proč se u jednotlivých zubařů tak liší?

Problém je v tom, že čím pracujete rychleji, tím jste levnější ze zákona. Takže u nás je takový paradox, že nejdražší jsou mladí lékaři, kteří jsou zvyklí ze školy pracovat určitým tempem. Na škole jim dáváme celý den na jednu nebo dvě plomby, a když jdou brzy do privátní sféry, tak jim rok až dva trvá, než jsou schopni udělat například čtyři pacienty za den. Zkušený doktor je schopný jich dělat i třicet a nesouvisí to s tím, že by dělal špatně, ale zkrátka získal nějakou zkušenost. Proto v Rakousku nebo Německu není ze zákona možné si otevřít soukromou praxi brzo. Absolvent musí mít nějakou povinnou praxi a doktoři si obvykle otvírají svoji soukromou praxi až po jedenácti letech, protože tam není možné založit si praxi »na zelené louce«. Musí si vzít obvod, odkud odchází doktor, typicky do důchodu. Buď si ho koupí, nebo ho dostane zadarmo, když to je na nějakém neatraktivním místě. Pacienty prostě přebere. U nás ale můžete zakládat praxe a pacienty nepřebírat. To problém v Česku způsobilo. My jsme měli hustou síť a mělo by to být podobně jako v tom Německu nebo Rakousku. Jenomže tady díky protekcím a různým kamarádům umožnili lékařům založit si soukromou praxi bez toho, že by museli přebírat pacienty. Jako komora to blokujeme, ale jsme jediní. To jsou pojišťovny, které dávají smlouvy bez toho, že by si lékař musel vzít pacienty jinde neregistrované.

I když teď ministerstvo řeklo, že je stomatologie priorita, tak nám na příští rok nabídli při patnáctiprocentní inflaci dvě procenta, což by bylo další utlumení stomatologie na pojišťovnu. Ne proto, že nejsou peníze, na účtech mají pojišťovny desítky miliard, ale ministerstvo potřebuje ty peníze hlavně pro fakultní a jiné nemocnice a ředitel pojišťovny není hodnocen za to, že se postará o lidi, ale za to, že má desítky miliard na účtech, čemuž já nerozumím.

Abychom to shrnuli, zubařů je tedy podle vás v ČR dostatek…

Když se bavíme o počtu zubních lékařů na počet obyvatel, tak ČR má jeden z nejvyšších na světě. Já nevím, jestli je to dost nebo málo, je to prostě jeden z nejvyšších počtů na světě. Máme ale jedno specifikum, které je dobré i špatné. Průměrný věk našich stomatologů je jeden z nejnižších na světě. Dá se tedy říct, že na rozdíl třeba od praktických lékařů pro děti a dorost, kteří prakticky už nejsou, my máme úžasnou budoucnost. Problém je v tom, že mnoho mladých zubních lékařek má nyní malé dítě. To ale nebude věčně, takže předpokládám, že v dohledné době, třeba do deseti let, budeme naopak přemýšlet, co s nimi.

Proč chce tedy ministerstvo zdravotnictví navyšovat počty mediků na školách?

Vím, že to říkali, ale není to pravda. Jednak o tom nerozhoduje ministerstvo zdravotnictví, ale ministerstvo školství, a v podstatě tak úplně ani ono. Rozhodují o tom univerzity, a ty počet studentů stomatologie systematicky snižují. Jedním z důvodů je, že když jsme vymohli zvýšení platů učitelům na lékařských fakultách, tak univerzity to ze záhadných důvodů nedaly stomatologům, kteří učí nejvíc. Druhý důvod je, že univerzity sledují počty zubních lékařů ve světě a říkají, že za zhruba deset let jich budeme mít opravdu šíleně mnoho. Taky bych byl pro to, aby univerzity snižovaly počet studentů, jenomže u nás se takzvaně řeší počet stomatologů. A jak se řeší? V Ostravě se založí výuka stomatologie, bude tam zhruba dvacet studentů, ale zároveň se o dvacet sníží počet studentů v Olomouci, neboť prostě není dost učitelů. Takže ten systém bude mít stejně studentů, ale bude dražší.

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Jaká je tedy celková situace v ČR, které kraje jsou na tom v oblasti stomatologie nejhůř?

Pravdou je, že jsou kraje, kde si síť stomatologické péče nechali trošku spadnout a je tam problém. Pro mnohé je asi překvapivé, že největší problém sehnat zubaře na pojišťovnu je v Praze. Na druhém místě jsou Karlovy Vary, kde ta registrace hodně souvisí s tím, že významná část obyvatel Karlovarského kraje je přes týden v Německu, kde pracuje, žije a jsou dokonce pojištěnci německých pojišťoven, ale zároveň se v Česku registrují. O trošku líp je na tom Ústecký kraj ale třeba Moravskoslezský kraj, který nejvíc křičí, je na tom relativně dobře. Na druhou stranu jsou regiony moravských Sudet, jako třeba Jeseníky, kde je to těžké.

Lidi určitě zajímá, co mají dělat, pokud nejsou registrovaní u stomatologa a začne je bolet zub. Mnozí to řeší návštěvou pohotovosti…

Vydali jsme knížku o právech pacienta, tím jsme udělali práci za ministerstvo zdravotnictví, kde přesně popisujeme, co má pacient dělat. Když vás bolí zub opravdu akutně, tak máte právo, aby vás ošetřil nejbližší zubní lékař, i když nemá smlouvu s pojišťovnou. Čekat na pohotovosti večer, je nesmysl.

Jak to bude s úhradou?

I když ten stomatolog nemá smlouvu se zdravotní pojišťovnou, tak tu péči mu stejně zaplatí. Takže to ošetření musí být zadarmo (podle omezení zákonem), i když není smlouva s pojišťovnou.

Mohl byste tedy shrnout, co je plně hrazené ze zdravotního pojištění?

Česká republika je jedna ze tří zemí, kde všechny základní výkony jsou placené ze zdravotního pojištění. Ve skutečnosti jsou ale některé výkony sice oficiálně placené, ale za cenu, za kterou to nejde udělat. To vědí pojišťovny i ministerstvo.

Takže jsou tam třeba absurdní částky, jako je 300 Kč za vyčištění kořenového kanálku, všichni vědí, že to nejde. Stát ale spoléhá na to, že doktoři budou pacienty vyhazovat, nebudou jim to dělat, a tím se ušetří. Anebo si to člověk celé zaplatí sám a zase se ušetří. Teoreticky ale i na vyčištění toho kanálku máte nárok.

U nás máte nárok v základním provedení na úplně všechno. To znamená, máte nárok na preventivní prohlídku, na plombu, akorát že z amalgámu, na korunku, ovšem celokovovou, což vypadá ošklivě, ale máte ji zadarmo. Když chcete, máte nárok na protézu, na základní rovnátka. V zásadě, když chcete nejlevnější možné ošetření, tak ho dostanete bez další platby.

Jako stomatologická komora se to vše snažíme řešit. Třeba ono »vyčistění kanálků« – chceme, aby se peníze, které máme, soustředily především na přední zuby, abychom je neextrahovali zbytečně a třeba stoličky by se holt nezachraňovaly, když na to nejsou peníze. Já si myslím a asi jsem v téhle zemi divný, že když je něco v zákoně, tak se to má dodržovat anebo se má upravit zákon. Tady se ale lidi podvádějí – slibuje se jim, co nedostanou. Ten podvodník ale nejsem já.

Má komora nějaké návrhy, jak současnou situaci zlepšit?

ČSK v podstatě připravila takovou reformu stomatologie. Za ministra Adama Vojtěcha jsme udělali hodně změn, díky kterým jsme dokázali za poslední tři roky najít zubního lékaře pro 2,2 milionu lidí. Za současného ministerstva byla sice spousta silných řečí, ale všechny naše návrhy změn zákonů tam leží.

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Jak by tedy podle vašich návrhů měla stomatologie vypadat?

My ji zásadně neměníme, protože tady máme rakouský model, ten měnit nechceme, a to znamená, že lidi budou mít z pojištění placené nejzákladnější úkony, nic nadstandardního. Je ale potřeba dotáhnout pár věcí, například pokud jde o amalgám. Chceme, aby bylo dovoleno dělat hrazené výplně i z jiných materiálů. Pokud jde o ošetření zubních kanálků, navrhujeme, aby se to dělalo třeba do pětky s tím, že by se tam navýšila cena. Jsou tam také změny týkající se ukončení registrací vulgárních pacientů, aby se kolegové nemuseli bát brát pacienty po telefonu s tím, že jim pak třeba budou nadávat a nechodit na termíny roky. A další drobné úpravy zákonů, které, když se udělají, tak ten rakouský systém tu bude fungovat. Nemá smysl vymýšlet jiný systém, jako je třeba německý, protože to by se muselo všechno úplně předělat, a to je složité.

V čem jsou podle vás v současné době ty největší problémy?

Bohužel problém je v tom, že tu máme politiky, kteří situaci komplikují, dělají si na tom politiku a z mého pohledu jsou ostudou národa. Pokud se vyvolá panika, jako teď, lidé v děsu, že stomatologové nejsou a nebudou, volají do všech ordinací, stojí před nimi fronty, a to se systém opravdu začne hroutit. Je pravda, že nízké desítky tisíc lidí objektivně hledají zubního lékaře a nemůžou ho najít. Všem těmto lidem jsou zdravotní pojišťovny schopné stomatologa najít, ale je potřeba, aby byly otevřené waiting listy, to znamená, abychom věděli, která pojišťovna potřebuje kolik pacientů v kterém kraji vyřešit. Podmínkou ale je, aby pojišťovny i lékaři měli tyto čekací listy k dispozici.

Další věc, kterou požadujeme, je, aby na internetu byly orientační ceny zákroků. To nám regulační úřad v minulosti zakazoval, protože by to byl prý kartel, což je hloupost. Stejně jako v Rakousku by na internetu mělo být, že bílá plomba stojí XY peněz plus mínus deset nebo dvacet procent, pacient má právo i na jinou cenu, ale je to informace pro všechny občany. Podobně by tam měly být informace, kolik by měla stát endodoncie, keramická korunka a podobně. Musela by se upravit příloha zákona o poskytovatelích péče, my už jsme předložili písemné návrhy na jeho úpravu. To by ale na ministerstvu zdravotnictví nemohli vymýšlet komise, kde sedí lidi, kteří o tom systému vůbec nic nevědí a jenom plácají nesmysly, protože neznají příslušné zákony. Diskuzemi s lidmi, kteří chtějí něco říci, ale neznají zákony, se ztratila spousta času.

My jsme schopní situaci vyřešit, ale musely by zdravotní pojišťovny vrátit do stomatologie peníze, které sebraly v minulosti pro nemocnice.

Každá pojišťovna s výjimkou VZP dokáže tedy klientovi zajistit stomatologa v dostupné vzdálenosti?

U VZP nemáme data, třeba každému pacientovi kolegu najdou, ale ostatní určitě. Pojišťovny u nás nejsou v pravém slova smyslu zdravotní pojišťovny, ale jakási vyúčtovací centra péče. Musí začít více sloužit pacientům, jakkoli to bude stát nějaké provozní peníze. Normální by bylo, že když jste pojištěná, tak řeknete, chci najít zubaře. Dokonce by vám měli poradit, kdo je třeba levný, drahý, kde se tak dlouho nečeká. Prostě, je to služba pro pacienta. Popravdě řečeno, když někdo na pojišťovnu volá, tak každému toho zubaře najdou. Loni hledaly pojišťovny zubního lékaře 40 tisícům lidí a našli ho v zákonné vzdálenosti, to znamená do 35 minut. Většina lidí ale tohle nedělá, nevolá na pojišťovnu, zkusí to někde jednou, oni ho tam odvrhnou, tak se na to vykašle. Za to ale já nemůžu.

Jana Dubničková

Související články

6 KOMENTÁŘŮ

  1. Prolhaný Šmucler. Zubaři z Ukrajiny jsou kvalitní. Na Ukrajině je sice jiný systém financování, ale zde se UA zubaři řídí našimi zákony a vyhláškami. A nemají s tím problém. Problém je ten, že se stěhují do Prahy a velkých měst, takže se tím “nedostupnost” zubařské lékařské péče v ČR stejně nevyřeší.

  2. „Kvalitní stomatolog z Ukrajiny do ČR nepřijede ani omylem, tvrdí Šmucler“
    Jak to ví , jak právě on pozná dobrého zubaře ?
    V tom článku Šmucler, podle mne, zjevně a drze lže
    Moliere napsal hru „Lakomec“ Refrén té hry je: peníze, dejte mi peníze, kde jsou mé peníze, dejte mi peníze,…..

  3. Dobrý rozhovor!!! Chtělo by to, aby si to precetli nejen čtenáři iportal24.cz, ale všichni pacienti. A také zubaři:-))

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy