Kreml oznámil vypovězení dohody o dodávkách obilí

Dohoda o obchodu s obilím v Černém moři byla v pondělí fakticky vypovězena – část dohody týkající se Ruska nebyla splněna, řekl v pondělí novinářům mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

»Dohody o Černém moři již nejsou v platnosti. Termín, jak již dříve řekl ruský prezident, je 17. červenec. Bohužel, část dohody o Černém moři, která se týká Ruska, dosud nebyla splněna. V důsledku toho byla vypovězena,« řekl.

»Jakmile bude ruská část dohody splněna, ruská strana se okamžitě vrátí k plnění této dohody,« dodal Peskov. Poznamenal také, že postoj Ruska k pozastavení účasti na dohodě o dodávkách obilí byl oznámen před posledním teroristickým činem na Krymském mostě a tento útok rozhodnutí Moskvy neovlivňuje.

Zástupci OSN v Istanbulu již obdrželi od Ruska oznámení o pozastavení účasti na obchodu s obilím, sdělil v pondělí agentuře TASS místní pracovník OSN. »Formální odpověď na toto rozhodnutí bude ze strany OSN následovat později. Zatím mohu potvrdit, že OSN v Istanbulu takovou informaci obdržela,« řekl.

Rozhodnutí se očekávalo, uvedl v komentáři pro TASS zdroj z diplomatických kruhů v Turecku. Připomněl v této souvislosti prohlášení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana o záměru projednat dohodu o obilí během očekávané návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Turecku. Návštěva se může uskutečnit v srpnu, uvedl Erdogan již dříve.

Podle Hironori Fushita, docenta katedry rusistiky Fakulty zahraničních studií Univerzity zahraničních studií města Kóbe a výzkumného pracovníka Japonského institutu mezinárodních vztahů, má Rusko všechny důvody neprodloužit dohodu o dodávkách obilí z černomořského regionu a odstoupením od ní neutrpí žádnou zvláštní škodu. »Její podmínky ve vztahu k Rusku nejsou dodržovány, nebyl uveden v platnost ani jeden požadavek Moskvy. Týká se to opětovného připojení Ruské zemědělské banky k systému SWIFT, dodávek náhradních dílů pro zemědělské stroje, vývozu ruského čpavku atd. Za takových podmínek nemá smysl, aby Moskva v dohodě setrvávala. Neexistují ani žádné záruky, že v případě prodloužení této dohody budou její požadavky splněny,« poznamenal Fušita.

»Je velmi nepravděpodobné, že by Rusko utrpělo odchodem z dohody nějaké škody. Jeho vývoz obilí je i bez toho poměrně normální,« poznamenal expert. Moskva bude moci zmírnit nespokojenost zemí globálního Jihu s pravděpodobným zvýšením cen potravin tím, že naplní své iniciativy týkající se bezplatného poskytování obilí a hnojiv nejpotřebnějším zemím, dodal.

»Pokud nebude dohoda obnovena, bude obilí z Ukrajiny proudit na globální trhy pozemními dopravními koridory ve větším objemu. To může způsobit ještě větší problémy v Evropské unii. Takové dodávky vyvolávají odpor ve východoevropských zemích i bez toho, protože snižují ceny místních produktů. To může vést k nepořádku v EU ve věci další pomoci Ukrajině,« uvedl expert.

Dne 22. července 2022 byl v Istanbulu podepsán balík dokumentů o dodávkách potravin a hnojiv na mezinárodní trh. Dohody byly původně uzavřeny na dobu 120 dnů. V listopadu loňského roku byly prodlouženy na stejné období. Dne 18. března 2023 Rusko oznámilo prodloužení dohody o 60 dní. Dne 18. května byla dohoda o dodávkách obilí prodloužena o další dva měsíce.

(cik, TASS)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Naše zásada: “ Dohody se musí plnit“ – pokud se netýkají Ruska… Příkladů je plno. Namátkou: Minské dohody, obchod obilím, výměna zajatých velitelů Azov … nebo třeba i ústní slib, že se NATO nerozšíří na východ… ono je vlastně jedno, jestli jsou stvrzeny písemně. Dokonce i zdánlivě slušná Merkelová prohlásila, že minské dohody neměli v úmyslu dodržet, šlo o to získat čas pro vyzbrojení Ukrajiny….. Hitler svým křivárnám říkal „nordická lest“

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy