Jednu z Krameriových cen za nezávislou žurnalistiku, kterou uděluje Asociace nezávislých médií, obdržel in memoriam zakladatel Svobodného rádia Vladimír Kapal, který zemřel na následky popotahování soudy v říjnu tohoto roku.
Kapal je bývalý i současný disident – novinář, kterému společně s bývalým místopředsedou KSČM Josefem Skálou a historikem Jurajem Václavíkem soud uložil trest odnětí svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na osmnáct měsíců za popírání válečného zločinu, jehož se měli dopustit v roce 2020 během debaty o masakru polských zajatců v Katyni. Podle jeho partnerky Soni Zikmundové, s níž spoluzakládal Svobodné rádio, Kapal bojoval o život po těžké mozkové mrtvici, již utrpěl právě v důsledku stíhání své osoby.
»Zemřel na následky popotahování a společekého tlaku ohledně kauzy Katyň,« uvedl na slavnostním večeru k předávání Krameriových cen v Praze spoluzakladatel Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný. »Bez ohledu na to, co si myslíme, měl právo vyjádřit názor. On doslova zemřel v boji za svobodu slova. Už tady jsou mrtví lidé, kteří se jen snažili vytvářet protor. A Vladimír Kapal ho vytvářel,« řekl Novotný.
O Kapalovi koneckonců mluvila v podobném duchu v nedávném rozhovoru pro iportaL24.cz předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová. »To, co s ním a jeho kolegy provedly orgány činné v trestním řízení a speciálně soudy všech stupňů včetně toho ústavního, je naprostá hanebnost. Je to jak přes kopírák jako za minulé totality. Pan Kapal se s takovou politickou a justiční zvůli nikdy nevyrovnal,« uvedla krátce po Kapalově smrti Majerová.
Slavnostní večer jinak zahájil Novotný mj. slovy o opětovném rozdělování lidí, »když se přizpůsobí mainstreamu trošku a trošku ne«. »Budou nazí a oblečení, ale budou mít otevřené dveře do budoucna,« řekl Novotný a porovnal situaci se známým nakladatelem Václavem Matějem Krameriem, jehož jméno si pořadatelé pro ocenění propůjčili. »Sice skončil v chudobinci, ale žije dál. Nebál se, nebyl zbaabělý a jeho jméno žije 200 let,« uvedl Novotný.
Ceny začala udělovat Asociace nezávislých médií v roce 2016 a od té doby se jejími laureáty staly mnohé významné osobnosti českého (nejen) mediálního světa. Namátkou Tereza Spencerová, Jan Petránek, Ondřej Neff, Jan Schneider, Jaroslav Bašta, Zdeněk Zbořil, Alexandr Tomský, Stanislav Motl, Markéta Šichtařová, Benjamin Kuras, Ladislav Větvička, Martina Kociánová a další, ze Slovenska (od r. 2018 je cena »federální«) například Jozef Leikert, Pavol Dinka, Gustáv Murín, Jozef Banáš a další.
Kromě Vladimíra Kapala jsou letošními laureáty šéfredaktor internetového portálu napalete.sk Pavel Kapusta za nezávislou žurnalistiku, dále Jaroslav Štefec za analytickou publicistiku s bezpečnostní a vojenskou tématikou, Petr Sak za vynikající odbornou publicistiku, Tomáš Koloc za vynikající publicistiku v Krajských listech a jinde, Přemysl Janýr jr. za dlouholetou publicistiku, Dušan Veselý za zásluhy o českou zpravodajskou a reportážní fotografii i Miloš Zábranský za vynikající filmovou a dokumentární tvorbu.
Mezi přítomnými nechyběli například poslanec Jiří Kobza (SPD), europoslanec Ivan David (SPD), signatáři Charty 77 spisovatelka Lenka Procházková a bezpečnostní expert Jan Schneider, zakladatel Národního proudu Václav Hrabák či známý expert přes energetiku Ivan Noveský.
(pk)
FOTO – iportaL24.cz a Václav Hrabák
Čest jeho památce…!