Kosovo je zaplaveno falešnými eury – běžně se s nimi platí a skoro nikoho to netrápí

V kavárně v kosovském hlavním městě Prištině přestali zaměstnanci kontrolovat, zda jsou dvoueurové mince, kterými lidé platí, pravé, protože velká část z nich jsou padělky a vzhledem k vysoké kvalitě některých padělků je to téměř nemožné zjistit, upozornila agentura Reuters.

»Ze začátku se všichni obávali a kontrolovali, jestli jsou dvoueurové mince falešné, nebo ne,« řekl číšník Endrit. On a jeho kolegové drželi mince proti světlu, aby je prozkoumali, nebo je házeli na stůl, aby zjistili, jak zní. »Teď už to nekontrolujeme… Možná bereme falešné peníze, možná falešné peníze vydáváme. Je to jedno.«

Podle orgánů činných v trestním řízení zaznamenal počet falešných dvoueurových mincí v oběhu v letošním roce obrovský nárůst. Kosovo a sousední Černá Hora nejsou součástí eurozóny, ale přesto používají euro jako svou měnu.

V malém obchůdku poblíž kavárny v Prištině prodavačka pro agenturu uvedla, že z 11 dvoueurových mincí v pokladně je podle ní šest falešných a že jich je v oběhu tolik, že jí nezbývá než je přijmout.

Ve forenzní laboratoři prištinské policie prozkoumali pracovníci v první polovině letošního roku více než 30 000 padělaných dvoueurových mincí, zatímco ve stejném období loňského roku to bylo 4451 mincí.

»Kvalita se pohybuje od velmi špatné po velmi dobrou,« uvedla Vjollca Mavriqi, odbornice na padělané peníze v laboratoři. »Dříve nebyly falešné mince magnetické a nyní jsou, dříve měly problémy s váhou, ale nyní odpovídají pravým.«

Policie uvedla, že v loňském roce poslala státním zástupcům 804 případů týkajících se padělání peněz a letos zatím 486 případů. V dubnu zadrželi muže a ženu, kteří se snažili do Kosova ze Severní Makedonie dovézt 10 600 falešných dvoueurových mincí.

Mnoho albánsky psaných videí na sociálních sítích nabízí nabídky na prodej falešných mincí nebo jiných eurobankovek, které jsou na prodej za 10-20 % jejich nominální hodnoty.

Ředitel státní parkovací společnosti v Prištině Sokol Havolli uvedl, že dostává tolik falešných dvoueurových mincí v hodnotě až 150 eur (cca 3650 Kč) denně, že tyto mince odmítá přijímat úplně. Nyní dostal k dispozici velké automaty, které mu věnovaly místní banky, aby mohl falešné mince identifikovat.

Kosovská centrální banka sdělila agentuře Reuters e-mailem, že banky a další finanční instituce by měly hlásit všechny padělané peníze dodané klienty.

Pro manažera prištinského supermarketu, který odmítl uvést své jméno a který musí denně ukládat tržbu v bance, je však jednodušší předat dvoueurové mince dalším zákazníkům, než riskovat trestní stíhání tím, že je odnese do banky. »Já ty mince do banky neukládám, protože vím, že by zavolali policii a já bych mohl být nakonec zatčen… Vracím je klientům druhý den ráno a pak si během dne beru další,« řekl.

»V Kosovu jsme si vždycky stěžovali, že nemáme vlastní měnu, no, vypadá to, že teď ji máme – falešné mince v hodnotě 2 eura.«

(cik)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. To znamená iba jedno, že EURO je v 3,14. Či!!! A už tam aj ostane. Toto je výsledok tlačenia nekrytých bankoviek. Ľudia pochopili, že EURO nemá žiadnu hodnotu!!! Tak sa teraz k tomu aj stavajú.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy