V sobotu 15. února proběhne na Staroměstském náměstí u pomníku Mistra Jana Husa demonstrace proti vládě Petra Fialy (ODS) a proti korespondenční volbě. »Chceme upozornit na možnosti volebních podvodů,« prozradil pro iportaL24.cz jeden z hlavních organizátorů, místopředseda Národní demokracie Jan Sedláček. Akce začíná v 16 hodin a vlastenecké osobnosti se na ní dotknou i jiných, ožehavých témat. »Demonstrace má rozproudit veřejnou debatu,« vidí její hlavní smysl Sedláček.
Co je hlavní motivací k uspořádání sobotní demonstrace?
Demonstraci pořádáme především proto, že chceme upozornit na to, že Fialova vláda chystá korespondenční volbu, která s sebou může přinést spoustu volebních podvodů. Koneckonců jsme to viděli v Americe před čtyřmi lety, kdy hrály ve prospěch Joea Bidena i nesrovnalosti s korespondenčními hlasy. Vnímáme proto zavedení korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí jako silně znepokojivé u nadcházejících sněmovních voleb. Chceme zvednout veřejnou debatu, hodláme zdůraznit, že jde o nástroj, jak manipulovat s hlasy. Nikdo přesně neví, zda hlasy, které přijdou ze zahraničí, pocházejí od skutečných voličů. Vytváří se tak prostor pro obrovské machinace. Rozhodně nejde o volbu svobodnou a tajnou, navíc nevíte, zda nebyl člověk ke svému výběru donucen.
Nezlobte se, ale není ještě větším rizikem zásah Ústavního soudu, jako k tomu došlo při nedávných prezidentských volbách v Rumunsku? O údajných vlivech Ruska už hovořil i šéf BIS Koudelka. A exprezident Miloš Zeman možnost, že se vládnoucí síly připravují na rumunský scénář v případě prohry, označil ve vysílání Luboše Xavera Veselého jako reálný…
Teď jste se trefil, protože toto je druhá věc, na kterou chceme upozornit. Nemusíme ale mířit až do Rumunska, stačí se podívat na to, jak Ústavní soud v roce 2009 zrušil sněmovní volby jen proto, že v průzkumech vítězily strany, které nebyly chtěné. To jsou nebezpečné precedenty! A riziko, že se můžou opakovat v případě letošních sněmovních voleb, reálně existuje. Koneckonců i předseda Ústavního soudu Josef Baxa naznačuje, že je možné volby zrušit. Chceme tudíž rozproudit veřejnou diskusi, zda má mít Ústavní soud takové pravomoci, nebo být pod přísnější veřejnou kontrolou. Dnes je bohužel takovým státem ve státě. S neomezenou mocí, zato s nulovou odpovědností…
Oslovili jste v souvislosti se sobotní demonstrací i další vlastenecké subjekty?
Ano, pozvali jsme zástupce Českého mírového fóra, představitele hnutí JaSaN a tento týden budeme jednat i s dalšími uskupeními na naší politické scéně. Rozhodně nechceme, aby to byla výhradně naše stranická akce, ale abychom se sešli se zástupci jiných stran a hnutí, které mají podobné cíle a zájmy.
Mají vůbec demonstrace v dnešní době cenu? Zvláště když je sedm měsíců do voleb a lidé se chystají změnit situaci za plentou a u uren. Má český občan, byť jakkoli nespokojený, ještě chuť demonstrovat? Však si vezměte, že i velké akce, které pořádali Ladislav Vrabel, Jiří Havel nebo pak Jindřich Rajchl, začaly statisícovými účastmi a odhodláním, a když nedokázaly nic v našem státě změnit, počet přítomných se na nich výrazně zredukoval…
Víte, jedna demonstrace nic nezmění. Ani ty velké, statisícové, nepřinesly celkovou změnu. Nicméně opakuji ještě jednou, o co se my snažíme. Demonstrace má rozproudit veřejnou debatu k tématu nebezpečí korespondenční volby a nekalého působení Ústavního soudu. Protože i o tom je nutné diskutovat! Prvním krokem je dostat to do povědomí veřejnosti, abychom vůbec mohli začít něco dělat. Pak teprve můžeme přispět k tomu, aby se uvedla do pohybu lavina, na jejímž konci budou pozitivní změny.
Půjde vlastně Národní demokracie do sněmovních voleb?
Národní demokracie se rozhodně voleb zúčastní, ale rozhodně ne samotná, protože jsme menší strana a neměli bychom šanci samostatně uspět. Jednáme s menšími vlasteneckými stranami o společné kandidátce, a jakmile dojednáme něco bližšího o konkrétním konceptu, v jaké podobě do voleb půjdeme, zveřejníme to a dáme to samozřejmě vědět i redakci iportaL24.cz.
![](https://www.iportal24.cz/wp-content/uploads/2025/02/Demo-2025-02-15-825x1024.jpg)
Je variantou i účast na kandidátkách SPD, což bude případ kandidátů strany PRO, Trikolory a zřejmě i Svobodných?
Vyloučeno to úplně není, ale nepovažuji tuto variantu za pravděpodobnou. Hnutí SPD jsme několikrát oslovovali, naposledy v rámci krajských voleb u nás na Plzeňsku. Nabízeli jsme paní Pošarové, lídryni SPD na Plzeňsku, několik našich členů na kandidátku. Ani nám nešlo o to, být v koalici. Ale SPD to odmítla. Nestojí o spolupráci s Národní demokracií. Kdyby změnila názor, určitě bychom o tom uvažovali. Ale pan Okamura má vůči nám dlouhodobě averzi, takže to asi bohužel mluví za vše…
V souvislosti s demonstrací se v sobotu chystá také sněm Národní demokracie. Na něm se bude měnit vedení, není-liž pravda…?
Adam Bartoš oznámil, že chce ve funkci skončit, což už jsme oznámili i na našich stránkách. To ostatní bych nechal jako překvapení pro naše příznivce i pro vás…
Jako vystudovaný biolog se podílíte na vědeckém výzkumu v oblasti adaptace na změnu klimatu a také jste autorem knihy Klimatická ideologie vs. ochrana přírody. Jak coby přísný kritik Green Dealu vnímáte nástup Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta a to, že jako jedno z prvních, co oznámil při inauguračním projevu, bylo právě odstoupení od tzv. zelené dohody?
Tam je především důležité uvědomit si, jak moc se mýlili zastánci Green Dealu, když pořád dokola opakovali, že tu zelenou ideologii nejde zastavit, že by to bylo moc zdlouhavé. No a Donald Trump to zrušil jedním jediným podpisem! Je velice inspirativní, že dokázal skoncovat s podstatnou částí klimatického šílenství. Green Deal totiž nemá s ochranou přírody absolutně nic společného! Je to jen o zdražení obchodu a služeb. A doufám, že i my se v tomhle ohledu vydáme cestou Spojených států amerických. Ovšem pozor – Andrej Babiš sice hlásá, že by se Green Deal měl zrušit, přitom on sám byl jedním z těch, kdo pomohl k jeho prosazení.
Poslední otázka se bude týkat výraziva, které v poslední době zaměstnává českou politickou scénu poměrně často. Hojně to rozvířil náměstek primátora hlavního města Prahy a předseda Pirátské strany Zdeněk Hřib, který ve svém kontroverzním videu pomyslně usekává ruku europoslance Filipa Turka (Motoristé sobě) a tituluje ho jako »nácka«. Vedle slova nacismus tu je i výraz nacionalismus, který je vnímán stejně pejorativně a jsou jimi označovány mnohé vlastenecké subjekty, včetně Národní demokracie. Nicméně odstupující předseda Adam B. Bartoš vidí slovo »nacionalismus« v pozitivních rysech a označuje ho jako lásku k národu. A Národní demokracie se na svých stránkách označuje jako nacionalistická strana. Takže – jak se s uvedenými termíny poperete vy osobně?
Já vnímám nacionalismus jako naprostý protiklad k nacismu. Jak vnímám nacionalistický program, vychází z toho, že my Češi bychom si měli vládnout ve svém státě, ať už přímo a v referendech, nebo prostřednictvím volených zástupců. Žádná cizí moc by nám neměla vnucovat cizí zákony! Nacionalisty v tomto směru byli František Palacký nebo Karel Kramář a lidé, kteří přivedli Československo ke svobodě. A to je i cíl Národní demokracie – svobodná a nezávislá země.
Oproti tomu nacismus má cíl přesně opačný – jedno mocenské centrum, kde se určují pravidla a zákony pro různé státy a vnucují se jim názory. Koneckonců, oněch devět českých studentů, kteří byli zastřeleni 17. listopadu 1939 nacisty, to byli z naprosté většiny radikální nacionalisté protestující proti okupaci, kterým záleželo na svobodě našeho národa. Nacionalismus tedy rozhodně není sprosté slovo.
Naopak nálepka »nácek« se u nás zneužívá v boji proti národní opozici. A mně to přijde strašně pokrytecké! Na Ukrajině máte různé bojůvky, kde hrají hlavní roli pozůstatky nacistické ideologie. V čele s Azovem. A mnozí vládní politici to přehlížejí, nebo dokonce podporují. Proto mi přijde děsivé, když nás označují za nacisty, přitom sami stojí po boku režimu, který na Ukrajině směřuje k nacismu.
Petr Kojzar
A jak tento vlastizrádce, což je člověk který zradí svoji zem, neboť nevěří v soudní systém, takže takový zrádce co říká že v zemi není soudní moc,tak proč zde zůstává,pokud paradoxně říká, že se zde může dělat co chce a není tu žádné právo,tak pak chce ale demonstrovat. Vždyť to že země nemá nezávislý soudy,tak v takové zemi chce zůstat a domáhat se práva, když tvrdí že tu není,tak proč se ho domáhá. To asi jde paradoxně proti své lži. Tak ten člověk mele páté pres deváté a sám chce něco, co říká že zde není,tak to pak nemusí demonstrovat a domáhat se čehokoliv. On sám vyvrací to co říkal.
Mafie je Marie sladká,pokud máš o tom co říkáš důkaz, proč to nedáš na policií, pokud jsi to neudělala, jsi spolupachatel, takže jsi potvrdila, že jsi pěkná kriminálníce. Paradoxně když o tom že to dělají západní složky, tak nejlepší když to oznámila, což si ale neudělala.
Máš důkaz proč neřekneš
Rozdíl, pane Brázdo, je v tom, že na Slovensku je financují západní složky, tady je to iniciativa zdola.
Paní Marie, je to právě naopak. Kolaboranta Sedláček a jeho partu financují východní složky, kdežto demonstrace na Slovensku jsou iniciativou zdola. Máte to popletené.
Neměly by být podobné demonstrace, které svolává tento pomýlený soudruh, posuzovány jako pokus o státní převrat. Na Slovensku k nim přeci nový idol zdejší party Fico tak přistupuje. 😀
„korespoňdáky“ jsou „hnus“