Konsolidační balíček špatnou ekonomickou situaci nevyřeší

Jestli si někdo myslí, že konsolidační balíček, k jehož projednávání se Sněmovna vrátí po prázdninách, vyřeší špatnou ekonomickou situaci státu, tak je podle bývalého poslance za KSČM Leo Luzara na hlubokém omylu. Konsolidační balíček kritizuje také bývalá hlava státu Miloš Zeman, který ho překřtil na balíček »chaotizační«. Hnutí ANO dnes avizovalo, že chce předložit pozměňovací návrhy týkající se zhruba deseti oblastí vládního balíčku.

Vládní koalice balíček protlačila do dalšího kola projednávání v polovině července po 27hodinové debatě, v níž opozice navrhované změny ostře kritizovala. Fanouškem konsolidačního balíčku není ani exprezident Zeman. »Já jsem byl a jsem velmi kritický k takzvanému konsolidačnímu balíčku, který bych spíš označil jako chaotizační balíček,« řekl na CNN Prima NEWS. Zároveň ale zkritizoval i opozici, která podle něj »nepředložila konsistentní protinávrh«.

Místo konsolidačního balíčku Zeman přišel se dvěma návrhy, jak snížit deficit státního rozpočtu. »Strukturální deficit je 200 miliard korun. Místo 60 různých opatření konsolidačního balíčku stačí pouhá dvě opatření v celkovém rozsahu 200 miliard. Jedním z nich je ‚zrušení zrušení‘ superhrubé mzdy,« uvedl. Návrat superhrubé mzdy by státní kase podle něj přinesl 120 miliard korun.

Jako druhé opatření exprezident uvedl zrušení daňové výjimky v podobě slevy na poplatníka. To by sice přineslo zbývajících 80 miliard korun, ale také by to zasáhlo každého daně platícího zaměstnance. Zeman připustil, že prosazení obou zmiňovaných bodů by znamenalo politicky obtížný krok.

Vláda neví, co dělá, nebo neví, co s tím má dělat

Kriticky se ke konsolidačnímu balíčku vyjádřil také bývalý poslanec a místopředseda hospodářského výboru Sněmovny za KSČM Leo Luzar. »Ekonomická situace není dobrá, a jestli si někdo myslí, že konsolidační balíček vyřeší tuto situaci, tak je na hlubokém omylu,« řekl pro iportaL24.cz. Vláda podle něj »zcela jednoznačně ukazuje, že neví, co dělá, nebo neví, co s tím má dělat«. Každý její krok je totiž podroben kritice nejen z řad opozice, ale také uvnitř samotné vlády. Luzar podotkl, že jednotlivé strany vládní pětikoalice mají svůj vlastní program a snaží se dělat vše proto, aby si buď připsaly zásluhy, nebo alespoň minimálně neutralizovaly zásluhy druhých.

»Vláda tak není schopna přijmout jasné, srozumitelné a jednotné řešení,« uvedl. Konsolidační balíček označil za »řešení musem«.

»Oni museli, protože dlouho hovořili o tom, jak už to je, jak to zachrání a jak to bude všechno dobrý a nyní se ukazuje, že zkrátka byli donuceni svými vlastními slovy odsouhlasit ten paskvil, který momentálně projednává Sněmovna,« uvedl Luzar. I když připouští, že balíček obsahuje i některé dobré myšlenky, které je třeba prosadit, jako celek by nezapůsobil dobře. »V ekonomice je pravidlo, že nejenom reálná čísla, ale i očekávání silně ovlivňují ekonomicky výsledek toho kroku, který byl učiněn,« míní bývalý poslanec. »Tady vláda udělala obrovskou chybu a na tu asi v brzké době dojede,« dodal.

Hrozí přesunutí stovek tisíc lidí do šedé ekonomiky

Hnutí ANO chce ve Sněmovně předložit pozměňovací návrhy týkající se zhruba deseti oblastí vládního balíčku. Na dnešní tiskové konferenci stínové vlády ANO to řekla předsedkyně poslaneckého klubu hnutí Alena Schillerová. Celá řada vládních návrhů by podle Schillerové měla více nežádoucích důsledků než benefitů. »Zásahy do dohod o provedení práce poškodí zaměstnance, zaměstnavatele, trh práce i stát samotný. Reálně České republice hrozí přesunutí stovek tisíc lidí do šedé ekonomiky,« poznamenala.

Avizovala také, že ANO podá v nejbližších dnech podnět k Nejvyššímu kontrolnímu úřadu, který se týká nesrovnalostí ve státním rozpočtu na letošní rok v rozsahu přes 100 miliard korun. »Podnět zahrnuje osm neakceptovatelných přečinů ze strany ministra financí,« poznamenala. Zmínila optické snižování deficitu, nedodržování základních termínů, nezapočítání výdajů na mimořádnou valorizaci penzí nebo zařazení fiktivních příjmů.

Podle vlády by v příštím roce měla navrhovaná opatření v konsolidačním balíčku zlepšit saldo státního rozpočtu o 97,7 miliardy korun. Společně za příští a přespříští rok má jít až o 150,7 miliardy.

Ministr financí Zbyněk Stanjura společně s premiérem Petrem Fialou (oba ODS) vyjádřili ve středu přesvědčení, že se podaří dodržet naplánovaný schodek rozpočtu, který by měl být ve výši 295 miliard korun. Ke konci července byl rozpočet ve schodku 214,1 miliardy korun. Členové vlády se podle Stanjury dohodnou do poloviny září na úsporách v letošním rozpočtu. Předpokládá shodu na snížení plánovaných výdajů o 15 až 20 miliard korun.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy