Konsolidační balíček citelně zdraží bydlení

Pokud bude konsolidační vládní balíček schválen v té podobě, jak je nyní navržen pro třetí čtení v Poslanecké sněmovně, zvýší náklady na bydlení zhruba o dva tisíce korun ročně. Vyplývá to z analýzy Asociace nájemního bydlení (ANB), která připravila modelový příklad pro průměrný byt v Česku vytápěný centrálním zdrojem tepla o rozloze 60 metrů čtverečních. Asociace o tom informuje v tiskové zprávě, kterou zveřejnila na svém webu.

Růst nákladů na bydlení přinese podle analýzy především zvýšení daně z přidané hodnoty u centrálního tepla a vodného a stočného z 10 na 12 procent, zvýšení sazby DPH u úklidových služeb vztahujících se na úklid společných prostor z 10 na 21 % a zvýšení DPH u svozu komunálního odpadu z 15 na 21 %. Ke změně DPH se přidá ještě vyšší daň z nemovitosti, kterou většina pronajímatelů promítne do výše nájemného.

»Vycházeli jsme z předpokladu, že inflace cenu tepla a teplé vody z CZT a další položky zvedne pro rok 2024 zhruba o 10 %. Při použití této metodiky nám vyšlo, že konsolidační balíček zvýší náklady na bydlení v průměrném bytě o rozloze zhruba 60 metrů čtverečních minimálně o 1500 korun ročně, ve větších městech se bude tato suma pohybovat spíše kolem 2000 korun ročně. V Praze bude růst nákladů na bydlení nejvyšší a v některých městských částech se může pohybovat i kolem 2500 korun,« uvádí člen prezidia ANB a generální ředitel společnosti Heimstaden Jan Rafaj.

V modelovém příkladu je započítán i poplatek za svoz tuhého komunálního odpadu (TKO), jenž je v každém z měst jiný. Částka za svoz komunálního odpadu je průměrem z 21 krajských a velkých okresních měst ČR. Je tak téměř jisté, že například Pražané sáhnou do peněženek ještě hlouběji. Stejně tak hodně variabilní bude zvýšení daně z nemovitosti, která vzroste přibližně 1,8krát. Podle příkladu uvedeného v samotném návrhu konsolidačního balíčku to bude třeba v Brně zhruba o 600 Kč ročně víc a v Praze o 800 Kč víc. V menších městech bude ale zvýšení daně z nemovitosti nižší, upřesňuje ANB.

Modelový příklad navýšení cen vztahující se na průměrný byt o rozloze 60 m2 v krajském městě

»Zvýšení nákladů na bydlení se bude pohybovat mezi 150–200 korunami měsíčně a to není pro řadu obyvatel naší země málo. Z odborného pohledu se zvyšováním DPH, které se promítne do zvýšení nákladů na bydlení, nesouhlasíme. Podíváme-li se po Evropě, moc podobných příkladů nenajdeme. … Každopádně nás mrzí, že se vláda v případě bydlení nebavila s odbornou veřejností před návrhem balíčku. Velmi pravděpodobně bychom našli vhodnější řešení,« dodává Rafaj.

Asociace nájemního bydlení naopak vítá, že se DPH snižuje u stavebních prací u bytů do 120 m2 z 15 % na 12 %.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy