Konflikt na Ukrajině vede k nárůstu infekcí odolných vůči antibiotikům

Vyostření konfliktu na Ukrajině vedlo v západní Evropě k nárůstu infekčních onemocnění odolných vůči léčbě antibiotiky. Informoval o tom list The Financial Times po analýze řady vědeckých publikací.

S odkazem na zprávu amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí publikace upozornila, že letos lékaři v americké vojenské nemocnici v Německu zjistili u zraněného ukrajinského vojáka infekci, která byla odolná vůči téměř všem dostupným antibiotikům. FT zdůraznil, že od roku 2014, kdy na Ukrajině začaly boje, jsou takové případy v západní Evropě stále častější. Značný počet nakažených tvořili Ukrajinci, dodal deník.

FT poznamenaly, že v posledních měsících byly v západních zemích hlášeny nové případy takových infekcí v souvislosti s evakuací ukrajinských vojáků a civilistů na léčení do Evropy. Podle listu se někteří z pacientů nakazili při pobytu v přeplněných nemocnicích na Ukrajině. V některých případech se infekce šíří v zemích, které přijaly statisíce ukrajinských uprchlíků, zdůraznil list.

Existuje mnoho způsobů, jak válka usnadňuje šíření nemocí a ztěžuje přijetí obvyklých opatření proti rezistenci vůči antibiotikům. Těžké kovy v kulkách mohou být toxické, hluboká zranění vystavují tělo infekci, nemocniční a hygienická infrastruktura je poškozena, testy pro určení správného antibiotika, které se má použít, nemusí být k dispozici, pravděpodobnější je nerozlišující používání léků a pohyb obyvatelstva může šířit nemoci.

Navzdory tomuto šíření infekcí odolných vůči antibiotikům však ekonomické a politické důsledky války odvrátily pozornost vlád od zmírňování zdravotních hrozeb.

Extrémní rezistence

Výzkumníci pod vedením Lundské univerzity ve Švédsku pomáhali mikrobiologům na Ukrajině při zkoumání odolnosti bakterií u válečných zraněných pacientů léčených v nemocnicích. Výsledky, které byly nedávno zveřejněny v časopise TheLancet Infectious Diseases, ukazují, že mnoho pacientů bylo postiženo bakteriemi, které vykazovaly extrémně vysokou úroveň rezistence vůči antibiotikům.

»Mám poměrně hroší kůži a byl jsem svědkem mnoha situací týkajících se pacientů a bakterií. Musím však přiznat, že s tak odolnými bakteriemi jsem se ještě nikdy nesetkal,« říká Kristian Riesbeck, profesor klinické bakteriologie na univerzitě v Lundu.

Při hodnocení rozsahu rezistence bakterií vůči antibiotikům u těžce zraněných pacientů v nemocnici na Ukrajině, Kristian Riesbeck a jeho výzkumní kolegové analyzovali vzorky pacientů, z nichž mnozí měli popáleniny. Pacienti se nakazili během pobytu v nemocnici, a to především kvůli přeplněným oddělením a zničené infrastruktuře.

Vzorky byly odebrány celkem 141 obětem války, 133 dospělým, kteří utrpěli zranění během války, a osmi kojencům, u nichž byl diagnostikován zápal plic. Tito pacienti byli hospitalizováni ve třech různých nemocnicích na Ukrajině, kde jim byly poskytnuty akutní operace a intenzivní péče, aby se jejich stav vyřešil.

»Pozorovali jsme, že několik gramnegativních bakterií vykazovalo rezistenci vůči širokospektrým antimikrobiálním látkám, včetně nově vyvinutých antibiotik inhibujících enzymy, která dosud nejsou na trhu dostupná. Téměř deset procent vzorků navíc obsahovalo bakterie, které vykazovaly rezistenci i vůči ´našemu antibiotiku poslední záchrany´, kolistinu. Ačkoli jsme se s podobnými případy v Indii a Číně setkali již dříve, nic se nevyrovná rozsahu rezistence zjištěné v této studii. Celých šest procent všech vzorků obsahovalo bakterie rezistentní vůči všem antibiotikům, která jsme testovali,« říká Riesbeck.

Zdůrazňuje, že to jasně poukazuje na problémy, které představují rezistentní bakterie v době války. Riesbeck vyjadřuje obavy zejména v souvislosti s rezistencí, kterou vykazují bakterie Klebsiella pneumoniae, protože mají potenciál způsobit onemocnění u osob se zdravým a dobře fungujícím imunitním systémem.

»To mi dělá velké starosti. Je vzácné setkat se s bakteriemi Klebsiella s tak vysokou mírou rezistence a my jsme to neočekávali. I když byly v Číně zdokumentovány ojedinělé případy, rozsah této situace překonává vše, co jsme dosud viděli. Zatímco řada zemí poskytuje Ukrajině vojenskou pomoc a zdroje, stejně zásadní je pomoci jí při řešení této probíhající situace. Hrozí totiž nebezpečí dalšího šíření rezistentních bakterií, což ohrožuje celý evropský region,« upozorňuje Riesbeck.

(jb)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy