Koně nebyli zachráněni. Naděje českého svazu se rozplynuly

Zdravý rozum nezvítězil. Píseň skupiny Kamelot Zachraňte koně si už moderní pětibojaři nemusejí zpívat ani symbolicky. Jízdu na koni totiž v tradičním sportu nahradí po olympijských hrách v Paříži 2024 překážková disciplína. Odhlasovali to zástupci národních svazů na kongresu mezinárodní federace UIPM, který se uskutečnil online. Pro přijetí překážkové dráhy bylo 69 z 83 platných hlasů, 11 bylo proti a tři hlasující se zdrželi. Češi již dříve informovali, že navrhnou parkur zachovat s úpravou pravidel. O to větší nyní panuje zklamání…

Šéf českého moderního pětiboje David Marčev nicméně nahrazení jízdy na koni překážkovou disciplínou předpokládal. »Věděli jsme, že to bude náročné a dopadlo to tak, jak se dalo čekat. Ta síla vedení a těch federací, které stojí za ním, je obrovská, a je opravdu těžké s tím cokoliv dělat,« uvedl Marčev v tiskové zprávě.

Pro dospělé kategorie by změna měla vstoupit v platnost po olympijských hrách v Paříži, tedy od roku 2025. Junioři a dorostenci budou v překážkové disciplíně závodit už od příští sezony, měli by ji mít i na vrcholných akcích. Mezinárodní unie pak má přibližně dva týdny na to, aby dodala nový návrh soutěžního formátu moderního pětiboje Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV). Ten následně rozhodne, jestli se moderní pětiboj vrátí do olympijského programu pro Los Angeles 2028, kde zatím není. »Pokud by se tak nestalo, a přesto by v soutěžních pravidlech zůstala překážková disciplína, pak bude odliv současných pětibojařů podle mého názoru obrovský,« obává se reprezentační trenér Jakub Kučera.

Předseda svazu Marčev zatím považuje za předčasné, aby se závodníci okamžitě začali orientovat na moderní pětiboj bez jízdy na koni. »Čeká nás velmi složité období. Budeme muset hledat kompromis, jak to uchopit a kolik do toho investovat,« uvedl. Pro financování je také zásadní, zda zůstane moderní pětiboj olympijským sportem. Přitom je jediným sportovním odvětvím, které bylo vytvořeno přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu. »Seznam sportů, které se do programu chtějí dostat, je velký,« upozornil Marčev.

»Nezapomínáme na naši minulost, naše dědictví, ale naším cílem je budoucnost,« řekl předseda UIPM Klaus Schormann. »Je velmi důležité, že hlasující členové poskytli silný mandát pro začlenění překážkové disciplíny do našeho sportu. Pokud opustíme olympijské hry, budeme patřit už jen do olympijského muzea,« dodal.

Mezinárodní federace se rozhodla vyřadit parkur po událostech na loňské olympiádě v Tokiu, kde vzbudila negativní pozornost Němka Annika Schleuová nešetrným zacházením s neposlušným koněm. Zvíře se vzpouzelo a odmítalo skákat. Schleuová se ho snažila pomocí bičíku a ostruh přimět k poslušnosti. Trenérka Kim Raisnerová ji vyzývala, ať ho udeří, sama to také do jeho zadní části těla udělala.

Ostrá kritika sportovců

Postup vedení unie nicméně vyvolal silnou kritiku zejména mezi sportovci. Poslední zlatý pětibojař – z her v Tokiu – Brit Joe Choong dokonce prohlásil, že pokud dojde ke změně, ukončí kariéru. Podle něj pětiboj změny potřebuje, ale ne ve složení závodů, ale především ve vedení UIPM. Do federace se v nedávném rozhovoru pro iportaL24.cz ostře obul i olympijský vítěz z Londýna 2012 David Svoboda. »Když nám někdo začne z definice ten sport měnit tím způsobem, že vlastně zruší disciplínu a zavede jinou, je to hodně nestandardní a v uvozovkách i protiústavní. Překážková dráha místo jezdectví? To je v podstatě podraz na sportovní prostředí a na sportovce a trenéry, kteří se tímhle sportem doopravdy aktivně zabývají, a nikdo z nich si tu změnu nepřeje,« uvedl Svoboda.

Dalšími disciplínami moderního pětiboje jsou šerm, plavání a střelba s během. Všechny dovednosti patřily v minulém století k základním požadavkům na vojáky. Proto byl před druhou světovou válkou výsadní záležitostí důstojníků a vojáků z povolání.

Formát závodů se v nedávné minulosti několikrát měnil a ani pro OH v Paříži nebude stejný jako v Tokiu. V roce 2024 se bude o olympijské medaile bojovat jen 90 minut.

Překážkové závody mají různé podoby a startující při nich urazí různě dlouhé vzdálenosti. Soutěže Ninja mají podle zastřešující organizace překážkových sportů po celém světě miliardovou sledovanost.

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy