Vládní koalici dnes na malou chvíli zatrnulo. Na první pokus se jí nepodařilo schválit program mimořádné schůze svolané z koaličního podnětu k vládnímu tzv. konsolidačnímu ve skutečnosti čistě daňovému balíčku. Podařilo se to až při opakovaném hlasování. Sněmovna bude moci o balíčku i dnes jednat až do půlnoci.
Vládní balíček ovlivňuje dění v dolní parlamentní komoře od úterý, kdy začala řádná říjnová schůze. Vzhledem k tomu, že opozice navrhované změny odmítá, snaží se jednání o balíčku co nejvíce zdržovat. Předlohou, která má podle vlády pomoci zlepšit stav státního rozpočtu a přináší například některé daňové změny, se poslanci začali zabývat ve středu odpoledne na řádné schůzi skoro 27 hodin po jejím zahájení v úterý odpoledne. Před tím se opozice snažila debaty o balíčku oddálit navrhováním změn programu schůze, jichž předložila cekem devět desítek. Koalice proto na dnes svolala k tomuto bodu mimořádnou schůzi. Na ní se zákonodárci na rozdíl od schůze řádné nemusí zabývat pravidelnými čtvrtečními interpelacemi na členy vlády.
První pokus o schválení programu mimořádné schůze nevyšel. Vládnímu táboru chyběly dva hlasy. Podle hlasovací listiny se pětice poslanců z koaličního tábora hlasování zdržela a Jana Bačíková (ODS) hlasovala proti. Následně výsledek svého hlasování zpochybnila a dolní komora rozhodovala o programu znovu. V opakovaném hlasování jej podpořila hlasy 83 poslanců ze 162 přítomných, tedy o dva hlasy. Pro už byli všichni přítomní koaliční zákonodárci.
Zbytečný balíček
Hlasování o programu se uskutečnilo po vystoupení předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, při němž celkem pravidelně část koaličních zákonodárců odchází mimo jednací sál. Babiš ve svém projevu zopakoval, že daňový balíček je zbytečný, podle něho zvýší daně úplně všem. Vládě připomněl její slib, že daně se zvyšovat nebudou. Babiš souhlasí s tím, že veřejné rozpočty je třeba konsolidovat, ale ne navyšováním daní. Mělo by se podle něj postupovat prostřednictvím investic, které by vedly k růstu hrubého domácího produktu, a tím i daňových příjmů a čerpání evropských peněz. »Vláda nečerpá evropské peníze. Vy to neumíte,« vzkázal kabinetu. Řešení vidí i v cestě úspor. »Mluvíte o úsporách, ale chcete, aby lidi přišli o peníze,« uvedl Babiš. Kritizoval zrušení elektronické evidence tržeb, kabinet tímto krokem podle něj posílil šedou ekonomiku. »Žádný daňový balíček nepotřebujeme. Brutálně navýšíte daně,« prohlásil Babiš. Vládu opakovaně označil za »nejhorší, nejprolhanější a nejméně kompetentní vládu od revoluce«.
- Čtěte také: Česko je nejrychleji zadlužující se zemí
Masivní zvýšení všech daní
Balíček poté kritizoval také předseda poslanců SPD Radim Fiala. »Balík zákonů není ničím jiným, než masivním plošným zvýšením všech existujících daní a odvodů a negativně dopadne na všechny skupiny občanů – zaměstnance živnostníky, seniory, rodiny s dětmi, ale i na české firmy a zaměstnavatele,« řekl. Navrhovaná opatření podle něj mohou přispět k růstu inflace a ke snížení poptávky domácností i konkurenceschopnosti firem. Vláda by podle Fialy měla postupovat snížením nepovinných rozpočtových výdajů, které se podle něj »utrhly z řetězu«. Vládu kritizoval za to, že nemá žádnou koncepci. »Potácí se od jedné pseudoreformy ke druhé,« prohlásil na adresu kabinetu Fiala.
Místopředsedkyně dolní komory Klára Dostálová (ANO) kritizovala kabinet zejména kvůli bytové politice. Podle ní i v souvislosti s konsolidačním balíčkem hrozí, že vzroste počet lidí na pokraji bytové nouze.
Desítky pozměňovacích návrhů
»Poslanecký klub hnutí ANO bude do poslední minuty hájit naše nejhlubší přesvědčení, že by zvýšení daní naši ekonomiku poškodilo, přispělo k nárůstu inflace a vyvolalo další protichůdné efekty, na které upozorňují renomovaná makroekonomická pracoviště, včetně ministerstva financí,« řekla novinářům po jednání stínového vlády předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.
Hnutí podle ní předloží čtyřicet pozměňovacích návrhů. Zhruba stejný počet pozměňovacích návrhů lze očekávat také od druhého opozičního hnutí SPD.
Konsolidační balíček má podle vlády pomoci zlepšit stav státního rozpočtu. »Po přijetí toho zákona jsme schopni snížit deficit státního rozpočtu příští rok o 97 miliard a v roce 2025 o 150 miliard,« řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Opozice s balíčkem nesouhlasí, označuje jej za výhradně daňový, nebo dokonce »okrádací«.
Předlohu upravující šest desítek zákonů poslanci projednávají ve druhém čtení, v němž mohou podávat pozměňovací návrhy. Koalice se dohodla na souhrnném pozměňovacím návrhu původní vládní předlohy, který minulý týden podpořil rozpočtový výbor.
V červencovém úvodním kole trvala debata o konsolidačním balíčku v podstatě tři jednací dny a zabrala poslancům více než 27 hodin čistého času. Nynější debata by mohla trvat do konce týdne.
(jad)