Vzájemné osočování opozice a koalice, kdo za to může, provázelo dnešní mimořádné jednání poslanců. Přeli se o to, kdo může za nárůst cen energií, který se nastane v roce 2024. Podle očekávání koalice konání mimořádné schůze s jediným bodem, ceny energií v roce 2024, neumožnila, když zablokovala schválení jejího programu. Vystupovat tak mohli pouze řečníci s přednostním právem. Jednání trvalo více než sedm hodin.
Svolání schůze iniciovali poslanci hnutí ANO. Ti stejně jako zástupci dalšího opozičního hnutí SPD vládě vytýkají, že neřeší situaci s energiemi a nepomáhá domácnostem a firmám. Obávají se, že vyšší ceny energií poškodí průmysl a tím celou ekonomiku. Vadí jim také, že vláda převádí hrazení poplatku za obnovitelné zdroje energií ze státního rozpočtu na spotřebitele.
Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová ještě před jednáním uvedla, že pokud vládní koalice neumožní hlubší debatu, její strana bude navrhovat další mimořádné schůze donekonečna. To po hlasování také potvrdila. Již příští týden podle ní poslanci ANO sesbírají podpisy pro svolání další mimořádné schůze na to samé téma. »Budeme sem chodit tak dlouho, dokud lidem neřeknete, jak to s těmi energiemi je,« uvedla. Dnes se totiž podle ní občané nedozvěděli nic. »Ten nejkompetentnější ze všech ministrů, který měl problematiku vysvětlit, ministr průmyslu, využil taktiku všech různých výmluv, urážek, citací všeho možného, ale toho, o co nám šlo, se ani nedotkl. Takže ten, kdo dneska sledoval schůzi, se vlastně od vládních představitelů nedozvěděl vůbec nic. Je to hanba, je to skandál,« prohlásila Schillerová na adresu koaličních poslanců.
Místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO) ve svém vystoupení připomněl, že v rámci OECD má ČR druhou nejvyšší energetickou inflaci, první je Kolumbie. Kritizoval vládu za to, že se v této situaci rozhodla zvýšit regulovanou cenu energie tím, že přenáší na domácnosti a firmy 64 miliard korun za obnovitelné zdroje energie. Místo toho by podle něj na tuto platbu měla využít zdrojů za emisní povolenky a vyjednat si kvůli tomu výjimku s Evropskou komisí. Jako příklad uvedl Polsko. »Stojíte v předklonu před Evropskou unií a sundáváte gatě před brodem,« prohlásil Havlíček.
Připomněl, že už příští rok také na spotřebitele energií dopadne chybný krok vlády koupit provozovatele plynovodů NET4GAS státní firmou ČEPS.
»Na energetické politice lze demonstrovat, proč této vládní koalici věří už jenom příbuzní politiků,« prohlásil exministr.
Vláda situaci bagatelizuje a lže o dopadech na obyvatele
Premiér Petr Fiala (ODS) po oznámení plánovaného zvýšení regulované složky cen elektřiny uvedl, že koncové ceny elektřiny v příštím roce stoupnou v porovnání s letoškem nejvýše o jednotky procent. Poukázal na to, že ceny elektřiny na trhu od dodavatelů postupně klesají, a nehrozí tak podle něho zdražování o desítky procent.
Podle Havlíčka se dvěma pětinám zákazníků zvýší příští rok ceny energií o jednotky procentních bodů. U 35 procent bude nárůst představovat deset až 20 procentních bodů, u desetiny až 25 procentních bodů a zhruba u 15 procent vyšší desítky procent.
»U firem bude nárůst ještě vyšší,« dodal Havlíček. Vláda podle něj »situaci bagatelizuje, nevysvětluje, poučuje a lže o dopadech na obyvatele«. »Prosím vás, začněte už konečně dělat energetickou politiku a ne politiku,« vyzval vládu.
»Zcela nečekaný, ministrem financí Zbyňkem Stanjurou navíc dlouhodobě veřejně odmítaný záměr, který má od ledna příštího roku přenést na faktury českých domácností a firem 65 miliard korun za elektrickou energii navíc, je zcela nepochybně vejcem, ze kterého se klube velmi temně černá labuť. Černá labuť, která zasáhne všechny čtyři základní póly hospodářské politiky České republiky,« uvedla Schillerová.
Parta neschopných amatérů, která odmítá pomoci občanům a firmám
Ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN) v reakci na Havlíčkovo vystoupení zaútočil na bývalou vládu Andreje Babiše (ANO), v níž Havlíček seděl, že po sobě zanechala energetický skanzen a neřešila energetiku ani závislost na Rusku. »Za cenu energie může nulová práce minulé vlády,« uvedl. Vláda podle něj nyní musí tento stav napravit.
»Zbavili jsme se závislosti na dovozu z Ruska,« řekl ministr. »Napravujeme vaše zaspání,« vzkázal bývalé vládě a obvinil ji z neschopnosti. »Vy jste ti, kdo z ČR vytvořili energetický skanzen absolutně nepřipravený na proces dekarbonizace, natož na Putinovu energetickou válku. My jsme ti, kteří nás nejdříve před Putinem ubránili a teď ten váš skanzen opravujeme. Sorry jako,« vmetl Síkela hnutí ANO.
Obul se také do expremiéra Babiše, který se ve svém úvodním vystoupení věnoval především tématu demokracie. Kromě jiného kritizoval průběh privatizace. »Nám tady téměř nic nepatří,« uvedl Babiš.
»Podnikatel a oligarcha, který zbohatl v devadesátkách, si stěžuje na privatizaci,« prohlásil Síkela směrem k Babišovi. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. »Zalezte do díry,« reagoval Babiš. »Vy jste uvrhli tuhle zemi do inflace, abyste dali vydělat svým kámošům,« dodal. Vládu označil za »partu neschopných amatérů«, která odmítá pomoci občanům a firmám.
Do Síkely se následně obul také Havlíček. »Lídr se nevymlouvá, vymlouvá se lůzr. Jste lůzr, pane ministře,« řekl. »Emoční inteligence není to, čím by vás sudičky obdarovali,« vmetl Havlíček Síkelovi do tváře.
Fialova vláda potvrzuje fakt, že poturčenec je horší Turka
Předseda SPD Tomio Okamura kritizoval vládu za to, že odmítá situaci s cenami energií řešit a nepomáhá domácnostem a firmám, jak to dělají sousední státy. Podle Okamury to povede k zániku firem a k deindustrializaci země.
Vláda by podle něj ke snížení cen energií, zboží a služeb měla využít zákon o cenách. Měla by obnovit cenovou suverenitu ČR a odstoupit od ekologických závazků EU. Za ceny energií v Česku mohou podle Okamury »totalitní manýry a bezduché lokajství Bruselu«. »Fialova vláda potvrzuje fakt, že poturčenec je horší Turka,« dodal.
Rovněž předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala vládě vytkl, že Česko jako jediná země Evropy nebude pomáhat průmyslu a domácnostem. »Český průmysl půjde do recese, firmy budou odcházet,« prohlásil Fiala. ČR se podle něj stává nekonkurenceschopná.
Cena energií se skládá z obchodní složky, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou spravuje stát. Energetický regulační úřad nedávno oznámil, že pro domácnosti navrhuje meziroční růst regulované složky elektřiny o 71 procent a u plynu zhruba o 39 procent, ještě výraznější by mělo být zvýšení pro velké odběratele. Definitivní podobu změny představí úřad koncem listopadu.
(jad)