Růst rodičovského příspěvku, delší vyplácení náhradního výživného, zkrácení doby oddlužení, ale také zdanění zisků velkých nadnárodních firem či změny ve státní podpoře penzijního spoření mají projednat poslanci na mimořádné schůzi svolané vládní koalicí. Hned ráno si Sněmovna odhlasovala, že může jednat a hlasovat až do dnešní půlnoci, nicméně se očekává, že schůze bude pokračovat i v pátek.
»Přestože je mám signalizováno, že dnešní den bude klidný, chtěl bych toho udělat co nejvíce, abychom případně v pátek měli šanci odjet v nějakých rozumných odpoledních hodinách domů,« zdůvodnil návrh na prodloužení dnešního jednacího dne předseda poslanců ODS Marek Benda. Návrh programu první schůze po takzvaných parlamentních prázdninách čítá 12 bodů. Jde o 11 předloh v prvním čtení a o jednu ve druhém čtení, v němž už mohou zákonodárci předkládat pozměňovací návrhy.
Dá se předpokládat, že poměrně dlouhou debatu budou poslanci vést u návrhu na zvýšení rodičovského příspěvku o 50 000 korun na 350 000 korun. Podle opozičních hnutí ANO a SPD je navrhované zvýšení nedostatečné. Stínový ministr sociálních věcí za hnutí ANO Aleš Juchelka novinářům před začátkem dnešního jednání Sněmovny řekl, že hnutí předloží několik pozměňovacích návrhů na razantnější růst dávky. »Nerozumíme, proč s tím vláda přichází tak pozdě,« uvedl Juchelka. Připomněl, že hnutí předložilo návrh na zvýšení rodičovského příspěvku na 400 tisíc už před čtrnácti měsíci.
Navýšit příspěvek o 100 000 korun chce také hnutí SPD. Novinářům to potvrdila místopředsedkyně sociálního výboru Lucie Šafránková. Hnutí nesouhlasí ani s tím, aby se růst týkal pouze dětí narozených od začátku příštího roku, jak to navrhuje vláda. Takový přístup považuje za nemorální a také problematický z hlediska ústavnosti. »Je to sociální, ekonomická a právní diskriminace,« prohlásila Šafránková. Chce se zasadit také o to, aby se nezkracovala doba čerpání příspěvku na tři roky. »Rodičům je třeba ponechat možnost volby,« míní Šafránková.
Doba oddlužení by se měla zkrátit podle vládního návrhu z nynějších základních pěti let na tři roky pro všechny dlužníky.
Válkova novela problém s nedostatkem léků neřeší
Již dnes by mohli poslanci schválit návrh na prodloužení doby, po níž stát vyplácí dětem neplatičů náhradní výživné, ze dvou na čtyři roky. Vláda chce novelu prosadit zrychleně a hnutí ANO podle Schillerové nebude takovému projednání bránit.
Na programu je také novela zákona o léčivech, která má podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vyřešit situaci s nedostatkem léčiv. Podle opozice však novela tento problém neřeší. »Ministerstvo zdravotnictví problémy ignoruje, bagatelizuje a poté přichází s návrhem, který situaci ještě zhoršuje,« uvedl Kamal Farhan (ANO). Novela podle něj neřeší příčiny nedostatku léčiv. »Nepřináší vůbec nic,« shrnul novelu Farhan.
Předlohu kritizovala také místopředsedkyně výboru pro zdravotnictví Karla Maříková (SPD). »Novela neřeší například volně prodejné léky, kterých je kritický nedostatek, neřeší ani to, že některá léčiva skladovat nelze,« uvedla.
ANO plánuje vetovat zrychlené projednávání návrhu zákona, jenž má umožnit danit zisky velkých nadnárodních firem, které sídlí v zahraničí, ale působí i v Česku. Takzvaná dorovnávací daň má zajistit jejich minimální patnáctiprocentní zdanění od ledna příštího roku. Výnos pro státní rozpočet by mohl být až šest miliard korun. Navrhovatelé žádají o schválení normy už v prvním čtení. Schillerová novinářům řekla, že její strana nechce normu blokovat, žádá ale projednání ve výborech, připravena je jednat o případném zkrácení lhůt mezi jednotlivými čteními.
Politické kauzy až v úterý
Navrhované změny ve státní podpoře penzijního spoření spočívají zejména ve zvýšení prahu pro čerpání státního příspěvku i jeho maximální výše, u nových smluv se prodlouží minimální doba spoření z pěti na deset let. Debatu už vyvolal připojený záměr zpoplatnění předčasného splacení hypotéky mimo situace vymezené zákonem. Banky by mohly žádat po klientovi až dvě procenta z nesplacené jistiny.
Poslanci by měli projednat také zavedení automatické valorizace odměn členů obecních, městských a krajských zastupitelstev a snížení potřebné většiny hlasů akcionářů pro přeměny obchodních společností a družstev. Po květnovém schválení této novely vládou výrazně propadly na burze akcie polostátní společnosti ČEZ. Pokles dávali analytici do souvislosti právě s předlohou, která podle nich otevírá cestu k rozdělení energetické firmy na plně státní a soukromou část. V návrhu programu je rovněž změna struktury řízení České správy sociální zabezpečení a poslanecká norma o zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož hlavní činností je regulace přístupu k železnici.
Protože jde o mimořádně svolané jednání, nechce ANO na plénu probírat aktuální politické kauzy. »Kdybychom to dnes otevřeli, tak bychom tu seděli do neděle,« uvedl místopředseda ANO Karel Havlíček. Schillerová slíbila, že hnutí kauzy otevře v úterý, kdy začíná řádná schůze Sněmovny.
(jad)