Čtveřice návrhů z pera opozičního hnutí ANO na plošnou pomoc obyvatelům v souvislosti se zdražením plynu, elektřiny a pohonných hmot nedostala ve Sněmovně šanci na projednání. Koalice podle očekávání program mimořádné schůze, na které se měla pomoc obyvatelům řešit, nepodpořila. Schůze se tak vůbec neuskutečnila.
»Schůze dopadla, jak jsme čekali,« řekl novinářům po hlasování bývalý premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Koalice podle něj potvrdila, že nemá vůbec zájem o tom, jak pomoci lidem, diskutovat.
Ve zhruba tříhodinové debatě předcházející hlasování mohli vystoupit pouze poslanci s přednostním právem.
»Jde o soubor zákonů, které mohou do značné míry pomoci domácnostem a firmám v růstu cen energií,« uvedl místopředseda Sněmovny a bývalý ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO). Jednou z předložených novel, byl i návrh na odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. O správnosti tohoto návrhu je podle něj přesvědčena i řada koaličních poslanců. »Říkáte mi v kuloárech, že to je elegantní způsob, jak podpořit domácnosti i firmy, aniž bychom podpořili vysokopříjmové domácnosti,« uvedl směrem ke koaličním poslancům, které zároveň vyzval, aby tyto názory vyjádřili veřejně.
Vládní koalice s plošnou pomocí nesouhlasí, dává přednost adresné. Právě obnovitelné zdroje a poplatky jsou podle Havlíčka způsob, jak tento spor vyřešit. Navrhovaná možnost odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje by se podle něj nemusela týkat domácností s vysokými příjmy s vyšší spotřebou elektřiny. »Podporu mohou dostat jen ti, kteří budou mít určitou spotřebu,« uvedl. Stát by mohl podle Havlíčka libovolně dávkovat částku pro rodiny či firmy, mohl by odpustit poplatek celý, nebo jen jeho část.
Havlíček zopakoval, že každý rok padne na ortel obnovitelných zdrojů 45 miliard korun. Z nich 19 miliard hradí domácnosti a firmy, zbytek jde ze státního rozpočtu. »To je důsledek dlouhodobé podpory zejména fotovoltaiky,« prohlásil místopředseda Sněmovny. Stát by mohl podle něho odpuštění poplatků pokrýt z vyšších výnosů z emisních povolenek a z dividendy od energetické společnosti ČEZ. »Myslím, že je to férové řešení, že to není žádný populismus,« zdůraznil Havlíček.
Generálním pardonem snížit DPH
Předsedkyně klubu ANO a exministryně financí Alena Schillerová připomněla, že ČR je zemí s třetí nejvyšší inflací celé EU. Po výčtu růstu cen u různých komodit konstatovala, že české domácnosti kvůli extrémně vysoké inflaci rekordně chudnou. Podotkla, že pokles reálné mzdy v druhém čtvrtletí by mohl dosáhnout až deseti procent. »Vláda dělá velmi, velmi málo. Pomoc, kterou představila, očividně nefunguje. Rekordní růst cen ohrožuje nejen příjmově nejslabší vrstvy obyvatelstva, ale je zasažena již také střední příjmová vrstva obyvatel,« prohlásila. Je podle ní zřejmé, že nejde růst cen zcela zastavit, snahou opozice je tento růst zpomalit. »Naším receptem je dočasným generálním pardonem snížit DPH u pohonných hmot a dočasným generálním pardonem snížit DPH u energií,« uvedla Schillerová.
Připomněla, že k podobným opatřením přistoupila řada evropských států, které se na rozdíl od české vlády rozhodly pomáhat svým občanům. »Českou cestu, kterou zvolil Petr Fiala, je nechat dopadnout následky celého zvyšování cen na české občany,« konstatovala exministryně.
Pokud vláda neumí vyřešit zdražování, měla by podat demisi
Podobně argumentoval také předseda SPD Tomio Okamura. »Vláda Petra Fialy odmítá zdražování řešit a uvrhává občany stále do větších a větších finančních problémů,« prohlásil. Za důležité pokládá ukončení nákupů energií v zahraničí přes prostředníky. Stát musí podle něj umět nakupovat přímo. Okamura připomněl, že stát je většinovým vlastníkem ČEZ a mohl by nařídit přímý prodej energie za nákladové ceny plus rozumnou cenu marži bez zisku, který mají překupníci na burze. »Nazývejme to sociální tarif pro občany České republiky a naše firmy,« uvedl šéf SPD.
Vládní politiku pokládá Okamura za bezzubou. »Pokud vláda neumí vyřešit zdražování, měla by podat demisi,« řekl.
Babiš vládu obvinil mimo jiné z brutálních lží. Vláda by se podle něj měla podělit s lidmi o peníze, které získala díky růstu cen. Bývalým vládám vyčetl privatizaci některých strategických firem. »My nekrademe, já jsem nešel do politiky se živit, na rozdíl od většiny z vás,« prohlásil.
Vláda se zrušením DPH nesouhlasí
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) komentoval Babišovo vystoupení slovy, že »semlel všechno, co mohl«. »Za éry Andreje Babiše naše závislost na ruském plynu a ruské ropě stoupla,« řekl.
Také ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) obvinil bývalou Babišovu vládu z toho, že neudělala nic pro energetickou bezpečnost ČR a pro snížení závislosti v některých energiích na Rusku. Postavil se proti zrušení DPH na energie.
Není jasné, kdy a zda vůbec se někdy bude Sněmovna body z dnešní schůze zabývat. Novela zákona o dani z přidané hodnoty, má za cíl osvobození pohonných hmot od daně z přidané hodnoty. Nově by měly být podle návrhu hnutí ANO pohonné hmoty osvobozeny od DPH stejně jako služby spojené s jejich dodáním a také jejich dovoz pro osobní spotřebu. Následující trojice návrhů zákonů reaguje na růst cen energií z posledních měsíců. Jde o osvobození od DPH u elektřiny a plynu, využití peněz z prodeje emisních povolenek na kompenzace domácnostem i návrh na odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje. Opatření už loni předložila bývalá Babišova vláda, ale nový kabinet Petra Fialy (ODS) je stáhl z projednávání. Ani s touto trojicí návrhů nynější vláda nesouhlasí.
Jana Dubničková