Více než 27 hodin zabrala poslancům debata o sporném tzv. konsolidačním balíčku, který prosazuje vláda. Opozice předlohu kritizuje, s návrhem SPD na její zamítnutí hned v prvním čtení však neuspěla. Neprošel ani návrh na vrácení předlohy kabinetu k dopracování. Balíčkem se nyní budou zabývat sněmovní výbory. Na jeho projednání mají 50 dní. Další kolo jednání na plénu Sněmovny by se tak mělo uskutečnit na začátku září.
Dnes si jako první vzal slovo expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Premiéra Petra Fialu (ODS) obvinil ze lží kvůli jeho vyjádření o inflaci. Fiala ve čtvrtek oznámil, že ke snížení inflace pod deset procent přispěly i kroky vlády. »Lidé, kteří sledují vývoj inflace a vyjádření premiéra k inflaci, musí být absolutně v šoku,« prohlásil lídr ANO.
Nynější kabinet neudělal podle Babiše s růstem cen vůbec nic. »Pan premiér lže neuvěřitelně, pan premiér lže suverénně, v tom lhaní je určitě mistr, možná světa,« prohlásil. Balíček opět označil za »absolutně zbytečný«. Vládu vinil z toho, že plýtvá a pro úspory neudělala vůbec nic.
V kritice vládního balíčku pokračovali i další poslanci především hnutí ANO. Vládu kritizovali například za to, že prosadila zrušení elektronické evidence tržeb, čímž podle nich podpořila trend placení pouze v hotovosti. Podle Milana Ferance (ANO) jde o nejrozsáhlejší a největší zvýšení daní za posledních 30 let. Zároveň zapochyboval o úsporách, jak je v jednotlivých resortech plánuje koalice. »Zvýšení daní je jisté, úspory jsou vždycky nejisté,« řekl Feranec.
Rovněž podle předsedkyně klubu ANO Aleny Schillerové jde o nejvyšší zvyšování daní v novodobé historii ČR. Ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS) označila za »profláknutého šibala«. »Daňový balíček není ničím jiným než mistrovským dílem tohoto šibala,« uvedla Schillerová.
»Vláda předvádí totální aroganci moci vůči občanům,« prohlásil předseda SPD Tomio Okamura. Jedná se podle něj o rozsáhlou daňovou reformu, která zvýší daně všem bez rozdílu. »Konsolidovat rozpočet jde i bez zvyšování daní občanům a firmám,« uvedl Okamura. Balíček označil za »totální chaos, totální zmatek«.
Opozice chce vládní balíček měnit
Vládní úsporný balíček nyní směřuje do druhého čtení, kde budou moci poslanci předkládat pozměňovací návrhy. Ve sněmovním systému se jich už několik objevilo.
Například Jiří Kobza (SPD) navrhuje z vládního návrhu vypustit zvyšování odvodů živnostníků na sociální pojištění. Navrhované zvýšení pojistných odvodů OSVČ je podle něj nesmyslné, nespravedlivé a kontraproduktivní. »U řady živnostníků, zejména těch s nižšími příjmy a obraty, doslova likvidační,« uvedl.
Několik úprav předložil také Jiří Hrnčíř (SPD). Kromě jiného navrhuje zrušení navrhovaného zavedení odvodů na nemocenské pojištění pro zaměstnance, zrušení navrhovaných změn zákona o daních z příjmů, které podle něj fakticky znamenají plošné zvýšení daňové zátěže pro občany, živnostníky i firmy, nebo zrušení navrhovaného zvýšení sazby daně z příjmu právnických osob z 19 na 21 %.
Marie Pošarová (SPD) nesouhlasí se snížením podílu samosprávných celků, krajů a obcí na vybraných daních z příjmu fyzických a právnických osob pro roky 2024 a 2025. Navrhuje zachovat tento podíl na současné úrovni.
Ministr financí dnes nevyloučil to, že by mohly za určitých podmínek získat podporu i pozměňovací návrhy podané opozicí. »Pokud bude zachován objem úspor a přijde nápad, pozměňovací návrh z řad opozice, který bude dobrý, lepší nebo jiný nástroj, než který jsme navrhli my, tak proč ne,« uvedl Stanjura.
Změny budou předkládat i zástupci koalice
Kromě opozičních zástupců jsou však připraveni předložit úpravy také koaliční poslanci. Předseda poslanců Pirátů Jakub Michálek navrhl vypuštění výdajů dvou milionů korun ročně na vyšší rentu a náhradu bývalých prezidentů republiky Václava Klause a Miloše Zemana. »Předložený návrh zvýšit rentu a náhrady bývalých prezidentů ČR o cca milion korun ročně nemá oporu v koaliční dohodě a v době, kdy všichni počínaje důchodci až po rodiny s dětmi, musí dělat úspory, považuji navýšení peněz pro tyto vrcholové politiky za nemravné,« napsal v odůvodnění svého pozměňovacího návrhu. Nyní dostávají bývalí prezidenti měsíčně rentu 50 tisíc korun a dalších 50 tisíc měsíčně jako paušální náhrady. Nově to má být podle vládního návrhu měsíční renta 78 346 korun a paušální náhrada 102 400 korun. Oba prezidenti si tak mají měsíčně polepšit o 80 746 korun. Celkově to znamená u každého přidání téměř milion korun ročně.
Lidovci zase chtějí v konsolidačním balíčku přeřadit kojeneckou vodu, dětské pleny a ženské hygienické potřeby do snížené sazby DPH. »Pevně věříme tomu, že v rámci jednání najdeme pochopení a podporu všech našich koaličních partnerů,« řekla ve čtvrtek poslankyně KDU-ČSL Romana Bělohlávková.
Dá se očekávat, že v koalici se povede debata i o dalších návrzích. Lidovci se například pozastavili nad tím, že součástí balíčku je i rozsáhlá novela zákona o hazardních hrách. Vláda v ní navrhuje zvýšit druhou sazbu daně z hazardních her z 23 na 30 procent. Změna se má dotknout kursových sázek, tomboly, živých her nebo binga.
Diskutovat by se mohlo také o různé sazbě DPH pro knihy, noviny a časopisy, ale také například o dani z nemovitosti.
Své návrhy na změny v konsolidačním balíčku mohou předložit také zástupci zaměstnavatelů a odborářů. Šance na jejich přijetí je však mizivá. »Jsme připraveni udělat drobné změny. Ale nikdo nečekejte, že ustoupíme tlaku zájmových, profesních skupin. Že uděláme zásadní změny. Nic takového se nestane,« uvedl ve čtvrtek předseda vlády.
Soubor opatření navrhovaných vládou má zlepšit stav státního rozpočtu v příštím roce celkem o 97,7 miliardy korun a v příštích dvou letech dohromady o 150,7 miliardy korun.
(jad)